تبلیغات

تبلیغات

بیماری اسگود ـ شلاتر

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی بیماری اسگود ـ شلاتر یك حالت موقت در ناحیه زانو كه با تورم ، احساس درد و لمس و درد مشخص می شود. در این بیماری دكمه استخوان تیبیا (یك برآمدگی برروی استخوان تیبیا درست در زیر كلاهك زانو) درگیر می شود.

عضله بزرگ جلوی ران كه یك سر آن در بالا متصل به استخوان ران است در پایین زانو به این برآمدگی استخوان تیبیا متصل شده و از این طریق دو استخوان ران و تیبیا را به یكدیگر مرتبط می سازد. این بیماری اغلب هر دو زانو را مبتلا ساخته و در نوجوانان از هر دو جنس بروز می كند. این اختلال پس از 16 سالگی ناشایع است . علایم شایع یك برآمدگی مختصر متورم ، گرم و دردناك در زیر زانو درد با فعالیت ، به خصوص هنگام باز كردن زانو در برابر یك مقاومت مثلاً بالا رفتن از پله ، پریدن یا بلندكردن وزنه علل احتمالاً ناشی از كشش یا آسیب دكمه تیبیا (كه در طی نوجوانی هنوز در حال رشد است ) می باشد كه باعث التهاب می شود.

كشش یا آسیب مكرر با رشد این ناحیه تداخل كرده و باعث التهاب می گردد. عوامل افزایش دهنده خطر انجام پرحرارت فعالیت های عادی نظیر دویدن ، جهیدن یا به حالت هروله دویدن اضافه وزن پسران در سنین 18-11 سال رشد اسكلتی پیشگیری كاهش وزن در كودكی كه دچار اضافه وزن است .

تشویق كودك به فعالیت در حد متوسط و خودداری از ورزش های شدید عواقب مورد انتظار معمولاً تا دو سال پس از كامل شدن رشد اسكلتی برطرف می شود. عوارض احتمالی عفونت استخوان عود این عارضه در بزرگسالی باقی ماندن تورم در زیر كلاهك زانو درمان اصول كلی – برای تشخیص معمولاً از رادیوگرافی زانو و گاهی اسكن استخوان استفاده می شود. – برای تخفیف درد، گرم كردن محل درد با كمپرس گرم ، بالشتك های گرم كننده ، استفاده از جریان آن گردابی گرم ، لامپ های گرمایی ، دیاترمی یا امواج ماوراء صورت كمك كننده است . – درمان ابتدایی عبارتست از به كار بردن كیسه یخ برروی محل عارضه ، داروها (در صورت نیاز) و كاهش تحرك ورزشی – به كاربردن كیسه یخ برروی محل عارضه ممكن است مفید باشد.

– استفاده از یك بالشتك نرم برروی زانو توصیه می شود. – گاهی ممكن است لازم باشد پای بسته به مدت 8-6 هفته بی حركت گردد (با كمك زانوبند كشی ، گچ گیری یا آتل گیری ) – جراحی در صورت عدم موفقیت اقدامات حمایتی فوق به ندرت ممكن است لازم گردد. – حمایت روحی روانی از بیماران با اطمینان دادن در این مورد كه بیماری با گذشت زمان برطرف می گردد مهم است . داروها برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر آسپیرین احتمالاً كافی است . در صورت عدم موفقیت سایر درمان ها ممكن است از تزریق كورتون استفاده شود. تزریق كورتون ممكن است باعث ضعیف شدن تاندون ها گردد، بنابراین تحمل كردن بیماری تا زمان التیام آن بهتر از استفاده از تزریق كورتون است . فعالیت استراحت دادن به اندام مبتلا مهمترین درمان است .

 

ممكن است لازم باشد از چوب زیربغل ، گچ یا آتل و یا یك زانوبند كشی برای جلوگیری از خم شدن كامل زانو استفاده شود. كودك باید در طی زمان از شركت در فعالیت های ورزشی خودداری كند. این حالت موقت بوده و پس از فروكش التهاب كودك می تواند فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرد، ولی اغلب دوره درمانی لازم 12-2 ماه است . از فعالیت های جهشی و فعالیت هایی كه باعث بروز درد در زانو می شوند خودداری كنید. رژیم غذایی رژیم خاصی نیاز نیست ، مگر در مورد كودكان دارای اضافه وزن در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر كودكان شما دارای علایم بیماری اسگود ـ شلاتر باشد. بروز موارد زیر در طی درمان : ـ افزایش درد ـ تب

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات