تبلیغات

تبلیغات

تریشینوز

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی تریشینوز عبارت است از عفونت ناشی از لاروهای انگل هایی كه در روده خوك (به ندرت گوشت خرس و برخی حیوانات دریایی ) زندگی می كنند. قسمت های ذیل را درگیر می كند:

لوله گوارش (كه لاروها از آنجا وارد می شوند)، دستگاه لنفاوی و جریان خون (كه از طریق آن جا به جا می شوند)، عضلات بزرگ بدن به ویژه دیافراگم (عضلات بزرگ مورد استفاده در تنفس كه قفسه سینه را از شكم جدا می كنند)، اندام های فوقانی و تحتانی كه در آنها جایگزین می شوند. علایم شایع مراحل اولیه (معمولاً ظرف 10-7 روز شروع می گردد): كاهش اشتها، تهوع ، استفراغ ، اسهال و كرامپ های شكمی مراحل بعدی : پف كردن پلك ها و صورت درد عضلانی خارش و سوزش پوست تعریق تب بالا (40-9/38 درجه سانتیگراد) مراحل انتهایی : علایم فروكش می كنند ولی برخی بافت های عضلانی دچار عفونت دایم با كیست های میكروسكوپی باقی می مانند.

در موارد نادر این كیست ها باعث اختلالات قلب و دستگاه عصبی مركزی می شوند. علل عفونت با یك انگل ، تریشینلا اسپیرالیس كه با خوردن حیوانات دچار عفونت منتقل می شود. پختن كامل ، انگل را می كشد و باعث می شود خوردن گوشت دچار عفونت خطری نداشته باشد. انگل در غذای آلوده (معمولاً روده خام ) از حیوانی به حیوان دیگر منتقل می شود. عوامل افزایش دهنده خطر خوردن گوشت خوك كم پخته شده یا خام استفاده از داروهای سركوبگر ایمنی پیشگیری از مصرف گوشت خوك خودداری كنید (از جمله سوسیس حاضری خوك ).

عواقب مورد انتظار در بیشتر افراد معمولاً با داروهای ضد انگل و در موارد شدید با مراقبت حمایتی تخصصی قابل علاج است . چند مورد مرگ گزارش شده است كه معمولاً به خاطر نارسایی قلبی یا پنومونی بوده اند. عوارض احتمالی غلبه عفونت كه می تواند منجر شود به : نارسایی احتقانی قلب نارسایی تنفسی آسیب دایمی به دستگاه عصبی مركزی آسیب به كلیه سینوزیت درمان اصول كلی آزمون های تشخیصی برای تشخیص زودهنگام در دسترس نیستند. بیوپسی عضله در 4 هفته اول عفونت ممكن است لاروها یا كیست ها را نشان بدهد.

انگل به ندرت در خون ، مدفوع یا مایع مغزی ـ نخاعی یافت می شود. داروها داروهای ضد كرم (معمولاً تیابندازول ) برای كشتن انگل ها كورتیكواستروییدها برای بیماران مبتلا به علایم آلرژی شدید یا درگیری دستگاه عصبی مركزی می توانید برای كاهش تب و ناراحتی ، از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن استفاده كنید. فعالیت تا زمان فروكش كردن علایم ، در بستر استراحت كنید.

در طول مدت استراحت در بستر برای كاهش احتمال تشكیل لخته های خونی ورید عمقی ، پاهای خود را مرتب حركت دهید. به تدریج فعالیت های طبیعی را از سر بگیرید. رژیم غذایی رژیم غذایی خاصی ندارد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم تریشینوز را داشته باشید.

اگر در طول درمان یك یا چند مورد از موارد زیر رخ دهد: ـ افزایش تب تا بیش از 40 درجه سانتیگراد ـ ضربان قلب نامنظم ـ تنگی نفس ـ پف كردن مچ پا اگر شما دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی به ویژه تهوع ، استفراغ ، بثور پوستی یا تب ایجاد كنند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات