تبلیغات

تبلیغات

ترومبوسیتوپنی

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی ترومبوسیتوپنی عبارت است از كاهش تعداد پلاكت ها در گردش خون . پلاكت ها با بستن هر شكاف كوچكی كه در جدار عروقی خونی ایجاد گردد، نقشی حیاتی در كنترل خونریزی ایفا می كنند. در ترومبوسیتوپنی تمایل به خونریزی به ویژه از عروق خونی كوچك تر وجود دارد.

این امر باعث خونریزی غیرطبیعی در پوست و سایر قسمت های بدن می گردد. چند نوع ترومبوسیتوپنی از جمله پورپورای ترومبوسیتوپنیك ایدیوپاتیك و پورپورای ترومبوسیتوپنیك ترومبوتیك وجود دارد. علایم شایع پتشی (لكه های كوچك ، گرد، بدون برجستگی و به رنگ قرمز مایل به ارغوانی در پوست ) تمایل به كبودشدگی خونریزی در دهان خون دماغ قاعدگی های شدید یا طولانی وجود خون در ادرار علل مادرزادی تولید كم یا ناقص پلاكت ها در مغز استخوانی گاهی علت ناشناخته است (ایدیوپاتیك ) عوامل افزایش دهنده خطر عفونت حاد عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی (ایدز) مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروییدی مصرف داروهایی چون كینیدین ، داروهای گوگردار، داروهای ضد دیابتی خوراكی ، نمك های طلا، ریفامپین و غیره بزرگی طحال (هیپراسپلنیسم ) كاهش درجه حرارت بدن انتقال خون مصرف الكل پره اكلامپسی بیماری های دیگر از جمله لوپوس اریتماتوی سیستمیك ، كم خونی ، لوسمی ، سیروز و غیره مواجهه با اشعه ایكس پیشگیری اجتناب تا حد ممكن از داروهایی كه عامل خطرزا هستند. در مورد بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی از آسیب بپرهیزید و در صورت وقوع ، دنبال درمان باشید.

عواقب مورد انتظار در موارد حاد به خصوص در كودكان ، اكثراً ظرف 2 ماه بهبود می یابند. در موارد مزمن ممكن است فروكش و عود وجود داشته باشد. بعضی خود به خود بهبود می یابند. عوارض احتمالی سكته مغزی (خونریزی مغزی ) از دست دادن شدید خون عوارض جانبی دارو درمانی درمان اصول كلی تشخیص با توجه به علایم بیمار و نتیجه آزمایش خون كه نشانگر تعداد پلاكت ها است گذاشته می شود. در بعضی موارد درمانی لازم نیست و اجازه داده می شود تا ترومبوسیتوپنی سیر خود را طی كند.

سایر برنامه های درمانی بسته به علت زمینه ای فرق می كنند. قطع داروی مضر در ترومبوسیتوپنی ناشی از دارو جراحی برای برداشتن طحال (اسپلنكتومی ) در موارد دایمی انتقال پلاكت برای بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی مزمن داروها ممكن است در زمان تشخیص و در موارد عودكننده ، كورتیكواستروییدها تجویز شوند.

در طی مرحله حاد یك حمله شدید ممكن است گاماگلوبین تجویز گردد. در موارد دایمی ممكن است درمان سركوبگر ایمنی تجویز شود. فعالیت استراحت در بستر در طی مرحله حاد حداقل فعالیت برای پیشگیری از آسیب پرهیز از ورزش های تماسی رژیم غذایی رژیم غذایی خاصی ندارد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر علایم در طی درمان بدتر شوند.

از دست رفتن شدید خون در یك وضعیت اورژانس اگر علایم جدید یا غیرقابل توجیه . داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی ایجادكننده به ویژه كورتیكواستروئیدها عوارض جانبی و واكنش های زیانبار بسیاری دارند كه مستلزم پیگیری هستند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات