تبلیغات

تبلیغات

رضا رویگری : اسب 700 كیلویی رویم افتاد

رضا رویگری : اسب 700 كیلویی رویم افتاد
اكثر مردم رضا رویگری را با صدای او می‌شناسند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ترانه‌ای را به این مناسبت خواند «ایران ایران ایران رگبار مسلسل‌ها» كه برای مردم ماندگار شد و هنوز هم بر سر زبان‌ها است.
 

 

 
رویگری سال 1325 در تهران متولد شد. او با وجود علاقه‌ای كه به خلبانی داشت، نتوانست در این عرصه فعالیت كند و بعد از گذشت مدتی به نقاشی روی آورد و بعد از آن با نمایش «ویس و رامین» به كارگاه نمایشی پیوست. او در جشنواره نانسی، ورشو و آلمان نمایش‌هایی را اجرا كرده است.
 
بازی در سریال‌های تلویزیونی را با سریال «محله بهداشت» شروع كرد و با فیلم «عقاب‌ها» به كارگردانی زنده‌یاد خاچیكیان به سینما آمد و در 30 فیلم سینمایی ظاهر شد و برای كارهای خود آهنگسازی كرد. رویگری در چندین نمایشگاه نقاشی در ایران و آمریكا شركت و یك كنسرت نیز در سال 1996 در آمریكا برگزار كرد.
 
سال 72 سریالی به نام «خورشید بر خاك» به مناسبت دهه محرم از تلویزیون پخش می‌شد. در این سریال شهره لرستانی و مرحوم شكیبایی با همراهی رضا رویگری بازی می‌كردند. در صحنه‌ای لرستانی و شكیبایی پشت به دوربین بودند و رویگری هم روبه‌روی آنها سوار بر اسب بود كه اتفاق ناخوشایندی رخ داد: «دوربین در این صحنه فقط شانه‌های شكیبایی و لرستانی را می‌گرفت و من هم با اسب برای خودم جولان می‌دادم كه به یكباره اسب رم كرد و نتوانستم كنترلش كنم. مثل این‌كه خاك در چشمش رفته و اذیت شده بود. نتیجه خستگی اسب كه از 6 صبح از اصطبل بیرون بود و مشغول بازی كردن، این شد كه با 700 كیلو وزن روی من افتاد و استخوان بالای رانم را 3 تكه كرد.»بعد از این ماجرا رویگری را به بیمارستان رساندند و دكتر گفت، خطر از بیخ گوشش رد شده چرا كه اگر به یك عصب حساس فشار می‌آمد احتمال قطعی نخاع بالا بود. رویگری از خاطره وحشتناك آن روزها هم می‌گوید: جایی شكسته بود كه نمی‌توانستند گچ بگیرند به خاطر همین مجبور شدم 3 ماه به پشت روی تخت و بدون حركت بخوابم.اما این ماجرا همه آن چیزی نبوده كه برای رضا رویگری سر صحنه سریال‌ها اتفاق افتاده است. او اشاره‌ای هم به كار سنگین و پر از فشار «مختارنامه» میرباقری می‌كند كه قرار است بزودی از تلویزیون پخش شود: «در مختارنامه صحنه‌ای بود كه باید شمشیر را به یكی از بازیگرها می‌كوبیدم. چون حركات تند و سریعی با شمشیر داشتیم، نخواستم به او آسیبی وارد كنم و در نتیجه شمشیر را به پای خودم زدم، نتیجه‌اش این شد كه 6 تا بخیه خورد و نزدیك بود استخوان پایم خرد شود.» رویگری نترس‌تر از اینهاست و در صحنه دیگری در همین سریال مختارنامه نزدیك بود چشم خود را با تبر در بیاورد. در این صحنه او باید تبر را بلند می‌كرد و در هوا می‌چرخاند اما زمان پایین آوردن آن دقت عمل زیادی به خرج نداد و تبر درست زیر چشمش فرود آمد و كبودی و جای جراحت آن تا مدت‌ها با این بازیگر همراه بود.
www.jamejamonline.ir
 

تبلیغات