تبلیغات

تبلیغات

پیتریازیس آلبا

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پیتریازیس آلبا یك اختلال پوستی خوش خیم كه در آن پوست (معمولاً در ناحیه گونه ها و بازوها) به صورت لكه ای به طور موقت رنگدانه های خود را از دست می دهند. این اختلال اغلب در كودكان رخ می دهد ولی در بزرگسالان تا سن 30-20 سال ممكن است بروز كند.

علایم شایع ضایعات پوستی با خصوصیات زیر: این ضایعات به صورت لكه های سفیدرنگ كوچك با كناره های نامشخص ظاهر می گردند. این ضایعات گاهی به صورت پاپول های (برآمدگی كوچك پوستی ) سفیدرنگ نقطه ای بروز می كنند. لكه ها در لمس سطح صافی دارند. این لكه ها در تابستان بارزترند زیرا ضایعات مذكور در تماس با آفتاب برنزه نشده و به این سبب اختلاف رنگ آنها با پوست اطراف كه در تابستان تیره تر می شود، آشكارتر می گردد. ممكن است در یك زمان 12-1 لكه پوستی وجود داشته باشد. لكه های مذكور گاهی خارش دارند، ولی دردناك نیستند. علل ناشناخته . ممكن است استعداد ارثی نسبت به این اختلال وجود داشته باشد.

عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی آلرژی از هر نوع پیشگیری پیشگیری خاصی ندارد. عواقب موردانتظار بروز و برطرف شدن این لكه ها ممكن است سال ها ادامه یابد. در هر حال بین سنین 30-20 سال ضایعات مذكور به كلی از بین می روند. عوارض احتمالی عارضه خاصی مورد انتظار نیست .

درمان اصول كلی در حقیقت درمان مؤثری برای آن وجود ندارد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در نواحی درگیر می توان از تركیبات ضدآفتاب یا لباس های محافظ استفاده كرد. داروها به كار بردن كرم های نرم كننده ممكن است زبری و خشكی پوست مبتلا را كاهش دهد ولی بر روی رنگ ضایعات بی تأثیر است .

استفاده از تركیبات قطران ممكن است سودمند باشد. داروهای كورتونی موضعی نیازمند نسخه یا بدون نسخه ممكن است برای كنترل خارش و جلوگیری از بروز پاپول ها (برآمدگی های كوچك پوستی ) توصیه شوند. فعالیت محدودیتی وجود ندارد. رژیم غذایی رژیم خاصی نیاز نیست . در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید: اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم پیتریازیس آلبا باشید. اگر دچارعلایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. داروهای تجویزی ممكن است با عوارض جانبی همراه باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات