تبلیغات

تبلیغات

پورپورای آلرژیك (پورپورای آنافیلاكتویید؛ پورپورای هنوخ – شوئن لاین)

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پورپورای آلرژیك (پورپورای آنافیلاكتویید؛ پورپورای هنوخ – شوئن لاین) یك اختلال آلرژیك به صورت خونریزی ناگهانی داخل پوستی یا روده ای . این اختلال ممكن است مفاصل (معمولاً زانو، مچ پا، ران ، مچ دست و آرنج )؛ پوست ساق پا، ران شكم ؛ لوله گوارش و كلیه را درگیر نماید.

این اختلال كودكان و بیشتر پسران (8-2 ساله ) را مبتلا می سازد. علایم شایع گلودرد حدود دو هفته قبل از سایر علایم بثورات (ضایعات ) پوستی خارش دار كه به نظر می رسد درست در زیر سطح پوست می باشند. این ضایعات معمولاً در ناحیه ساق ، ران یا قسمت های تحتانی شكم بروز می كنند ولی ممكن است به طور منتشر در سراسر بدن وجود داشته باشند.

التهاب مفصلی در ناحیه مچ پا، زانو، ران ، مچ دست یا آرنج دردهای انقباضی شكم و استفراغ وجود پروتئین و خون در ادرار تب خفیف علل این پوپورا احتمالاً مربوط به یك واكنش خود ایمنی در عروق خونی كوچك ملتهب در سراسر بدن است . عامل شعله ور كننده این واكنش آلرژیك ناشناخته است ، ولی حملات اغلب در پی یك عفونت مجاری تنفسی فوقانی یا مصرف برخی داروها به خصوص داروهای گروه سولفا رخ می دهند.

عوامل افزایش دهنده خطر آب و هوای گرم و مرطوب عوامل ژنتیكی نظیر نرمی و حساسیت پوست لباس زیر از جنس الیاف پلاستیك پیشگیری از تماس كودك خود با بیماران دچار عفونت های تنفسی تا حد امكان جلوگیری كنید. اقدام فوری درمانی برای هرگونه عفونت باكتریایی گلو را مدنظر داشته باشید. از تجویز هر گونه دارو كه باعث شعله ور شدن پورپورای آلرژیك دركودك شده خودداری كنید. قبل از دادن هر گونه دارو به كودك با پزشك مشورت نمایید. عواقب مورد انتظار پورپورای آلرژیك به طور معمول 3-1 هفته به طول می انجامد. در بعضی كودكان بیماری فقط با تعداد كمی لكه های پوستی و تب بروز می كند. سایر كودكان به دلیل درد شكم و التهاب كلیه نیازمند بستری در بیمارستان هستند.

بیشتر كودكان دچار پورپورای آلرژیك به طور كامل بهبود می یابند. ولی در برخی ، پورپورای آلرژیك عود كرده و یا سال ها باقی می ماند. عوارض احتمالی نارسایی كلیه ، ناشی از التهاب و آسیب كلیه تغییر شكل دایمی مفصل درمان اصول كلی بررسی های تشخیصی شامل آزمایش های خون ، از جمله بررسی های انعقاد خون ، می باشد. مراقبت این بیماران را می توان در منزل انجام داد، ولی در صورت بروز عوارض بیماری ممكن است بستری در بیمارستان لازم باشد.

درمان عبارتست از قطع هرگونه داروی مسؤول بیماری و درمان حمایتی به منظور تخفیف علایم از حمام آب گرم برای تسكین درد مفصلی استفاده كنید. داروها داروهای كورتونی یا داروهای سركوبگر ایمنی ، نظیر سیكلوفسفاماید، برای مهار التهاب تجویز می شوند. میزان تأثیر درمان در بیماران مختلف متغیر است . فعالیت در صورت وجود تب و درد، كودك را تشویق به استراحت در بستر كنید. نشستن كودك جهت غذا خوردن و راه رفتن تا حمام یا توالت بلامانع است .

پس از برطرف شدن تب و درد، كودك می تواند فعالیت های طبیعی خود را تا آنجا كه توان جسمی و حال عمومی وی اجازه می دهد، به تدریج از سر بگیرد. رژیم غذایی كودك باید از یك رژیم غذایی معمولی متعادل استفاده كند. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر كودك شما دارای علایم پورپورای آلرژیك باشد. بروز علایم زیر در طی درمان : ـ درد شكمی مقاوم به درمان ـ وجود خون در مدفوع ـ مدفوع سیاه قیری ـ خونریزی جدید زیر پوستی ـ وجود خون در ادرار

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات