تبلیغات

تبلیغات

پورفیری گروهی

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پورفیری گروهی از اختلالات نادر ارثی كه مشخصه آنها تولید و دفع بیش از حد پورفیرین ها (مواد شیمایی كه در همه موجودات زنده یافت می شود. می باشد.

این بیمار اغلب با اختلالات روانی اشتباه گرفته می شود. در هر دو جنس دیده می شود ولی در جنس مؤنت شایع تر و شدیدتر بوده و احتمال بروز آن در سنین بالا كمتر است . در خانم های مبتلا به نوع شدید بیماری بارداری توصیه نمی شود. هر فرد دارای سابقه خانوادگی پورفیری قبل از تشكیل خانواده باید اقدام به مشاوره ژنتیك كند.

علایم شایع درد شكم و قفسه سینه تغییرات روانی ، از جمله افسردگی و مانیا (شیدایی ) تغییرات پوستی ، از جمله خارش و تاول درد پا انقباضات و ضعف عضلانی كرختی و گزگز دست و پا رشد بیش از حد مو علل یك اختلال ارثی در سوخت و ساز پورفیرین ها عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی پورفیری پیشگیری این بیمار در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

برای كاهش تناوب و شدت حملات اقدامات زیر توجیه می شود: اجتناب از مصرف هر نوع دارو، شامل داروهای بدون نسخه ، مگر با توصیه پزشك خودداری از مصرف قرص های ضد بارداری دوری از نور مستقیم خورشید. عواقب مورد انتظار این بیماری در حال حاضر غیر قابل علاج محسوب می شود ولی بسیاری از بیماران سالها با این اختلال زنده می مانند. علایم بیماری با درمان قابل تسكین یا كنترل است .

تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه داشته و امید است كه درمان هایی مؤثرتر و نهایتاً علاج بخش عرضه شوند. عوارض احتمالی عوارض بسیاری ممكن است با این اختلال همراه باشند.

اكثر این عوارض برگشت پذیر هستند ولی برخی از آنها ممكن است دایمی باشند. عوارض این بیماری می تواند هم باعث اختلالات فیزیكی و هم روانی گردد. درمان اصول كلی تشخیص بیماری بر اساس اندازه گیری آزمایشگاهی پورفیرین ها در خون ، ادرار و مدفوع صورت می گیرد. روان درمانی یا مشاوره با متخصص مربوطه ممكن است توصیه شود. مراقبت در منزل معمولاً كافی است ، ولی بستری در بیمارستان ممكن است در طی حملات لازم باشد. از نور مستقیم خورشید اجتناب كنید. اگر مجبور به قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید هستید، از كلاه و لباس های محافظ استفاده كنید. داروها بدون توصیه پزشك هیچ دارویی مصرف نكنید.

تجویز گلوكز وریدی یا خون ممكن است به جلوگیری یا درمان حملات حاد كمك كند. داروهای آرامبخش برای كاهش اضطراب ممكن است تجویز شود. در این باره كلروپرومازین ممكن است كمك كننده باشد. داروهای مهاركننده تخمك گذاری ممكن است به كاهش حملات قبل از قاعدگی كمك كند. فعالیت محدودیتی وجود ندارد مگر محدودیت در قرارگیری در معرض آفتاب رژیم غذایی رژیم غنی از كربوهیدرات در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم پورفیری باشید. تیره شدن رنگ ادرار یا سایر علایم نشان دهنده عود حمله بیماری

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات