تبلیغات

تبلیغات

پلی میوزیت و درماتومیوزیت

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پلی میوزیت و درماتومیوزیت التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در عضلات (پلی میوزیت ) و پوست (درماتومیوزیت ). این تغییرات باعث ضعف و تحلیل عضلات به ویژه عضلات اندام های فوقانی و تحتانی می شود. این بیماری شباهت های بسیاری با آرتریت روماتویید و لوپوس اریتماتوی دارد و شیوع آن در خانم ها دو برابر آقایان بوده و بیشتر بین سنین 50-30 سال بروز می كند.

علایم شایع بروز ناگهانی یا تدریجی موارد زیر: ضعف در عضلات كمربند لگن و كمربند شانه بثورات پوستی بر روی صورت ، شانه ها، بازوها و بر روی مفاصل كه ممكن است خارش دار باشد.

سردی دسته ها و پاها افتادن مكرر و سختی در برخاستن از جا اختلال در تكلم یا بلع عفونت همراه با تب ، ضعف عضلانی ، كاهش وزن و در مفاصل (گاهی ) مقدم بر سایر علایم علل احتمالاً یك بیماری بیش حساسیتی یا خود ایمنی است اگرچه علت واقعی آن مشخص نشده است . ارتباط این بیماری با مصرف برخی داروها و در پی عفونت های باكتریایی ، ویروسی و تزریق برخی واكسن ها مشاهده شده است .

عوامل افزایش دهنده خطر آلرژی ها مصرف داروهای سولفا، پنی سیلین ، تركیبات طلا، داروهای ضد تیرویید و داروهای ادرارآور تیازیدی سابقه خانوادگی اختلالات بیش حساسیتی ناشی از بیماری ها یا داروها، نظیر لوپوس سرطان های ریه ، كولون یا پستان پیشگیری پیشگیری شناخته شده ای ندارد. عواقب مورد انتظار این بیماری ممكن است به طور ناگهانی یا تدریجی بروز كند.

اكثر بیماران در نهایت به دلیل ضعف عضلانی نیازمند استفاده از صندلی چرخ دار شده یا به كلی زمین گیر می شوند. برخی علایم بیماری یا درمان قابل كنترل است . ولی گاهی بیماری در اندك زمانی به مرگ می انجامد. فروكش بیماری یا بهبود خودبه خود ممكن است رخ دهد به خصوص در كودكان تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه داشته و امید است كه درمان هایی مؤثر و در نهایت علاج بخش عرضه شود. عوارض احتمالی تحلیل عضلات و بدن نارسایی احتقانی قلب فشارخون بالا انسداد روده آسیب كلیوی پنومونی ؛ اختلالات تنفسی سرطان درمان اصول كلی بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش های خون برای اندازه گیری پادتن های ضد هسته (ANA) و آنزیم های عضلانی ، و نوار عضله (بررسی اختلالات عصب و عضله به وسیله ثبت فعالیت الكتریكی عضلات ) باشد. ارزیابی از نظر بدخیمی های احتمالی همراه نیز ضروری است . معمولاً مراقبت بیماران در منزل انجام می شود ولی در طی مرحله حاد ممكن است بستری در بیمارستان لازم باشد. كمپرس آب سرد ممكن است خارش پوستی را تسكین دهد. جراحی در صورت بروز انسداد روده ضرورت می یابد. درمان فیزیكی و توانبخشی توصیه می گردد.

داروها داروهای كورتونی تا برطرف شدن علایم حاد با مقادیر بالا و پس از آن با مقادیر كمتر تجویز می شود. داروهای سیتوتوكسیك یا سركوبگر دستگاه ایمنی در صورت ناموفق بودن سایر درمان ها ممكن است تجویز شوند. داروهایی برای كنترل خارش ممكن است تجویز شوند. همچنین ممكن است مسكن نیز تجویز شود. فعالیت در طی مرحله حاد فعالیت خود را محدود سازید. در این شرایط استراحت در بستر توصیه می گردد. فعالیت هایی برای مقابله با ضعف عضلانی در نظر بگیرد. در صورت زمین گیر شدن ، حركت دادن مكرر بیمار برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر ضروی است .

نرمش های غیرفعال برای جلوگیری از ایجاد كوتاه شدگی عضلات برای بیمار در نظر بگیرید. بیمار ممكن است برای انجام كارهای روزمره خود نیازمند صندلی چرخدار و یك نفر همراه باشد. رژیم غذایی رژیم غذایی خاصی نیاز نیست . رژیم كم نمك ممكن است از احتباس مایع پیشگیری كند. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمائید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم پلی میوزیت یا درماتومیوزیت باشید. بروز موارد زیر در طی درمان : ـ وجود خود در ادرار ـ كوتاهی نفس ـ درد سینه ـ وجود خون در مدفوع ـ درد شدید شكم ـ تب

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات