تبلیغات

تبلیغات

پسوریازیس

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پسوریازیس یك اختلال پوستی همراه پوسته ریزی كه مشخصه آن دوره های مكرر فروكش و عود بیماری است . این عارضه پوست سر، آرنج ها، زانوها، قفسه سینه ، پشت ، بازوها، ساق ها، انگشتان دست و پا و چین بین باسن را درگیر می كند. پسوریازیس در اواخر كودكی یا اوایل بزرگسالی شروع شده و در سراسر عمر تداوم می یابد. علایم شایع نواحی پوستی مختصراً برجسته با كناره های قرمز و تنگ و پوشیده شده از پوسته های بزرگ سفید یا نقره ای رنگ . این ضایعات ترك خورده و دردناك می گردند.

خارش (گاهی ) درد مفاصل علل علت دقیق آن شناخته است ولی احتمالاً ناشی از یك اختلال خودایمنی است . عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی پسوریازس آرتریت روماتویید آسیب موضعی پوست عفونت های (ویروسی یا باكتریایی ) نواحی دیگر بدن استرس آب و هوای سرد عوامل ژنتیك . افراد دچار پسوریازیس دارای پادگن های HLA خاصی بوده و میزان بروز این بیماری در سفیدپوستان بیشتر است . پیشگیری در حال حاضر این بیماری قابل پیشگیری نیست . عواقبت مورد انتظار این بیماری قابل علاج نیست و علایم آن با درمان قابل كنترل است .

بیماری ممكن است بین حملات مدت های طولانی غیرفعال باقی بماند. در خانم ها شدت بیماری در طی بارداری كاهش می یابد. عوارض احتمالی عفونت باكتریایی ثانویه در محل درگیر پوستی پسوزیازیس پوستولی (تاول چركی ) آرتریت مرتبط با پسوریازیس درمان اصول كلی – تشخیص بیماری بر اساس نمای ظاهری ضایعات پوستی ، و در صورت نیاز به نتایج نمونه برداری پوست مطرح می گردد. – علاج دایمی برای این بیماری وجود ندارد. سطح درمانی بسته به نوع پسوریازیس ، وسعت بیماری ، واكنش بیمار نسبت به بیماری ، و اثر بیماری بر زندگی بیمار متفاوت است .

– در صورت امكان برای زندگی به یك منطقه دارای آب و هوای گرم نقل مكان كنید زیرا شدت این بیماری در آب و هوای سرد افزایش می یابد. – حفظ بهداشت مطلوب پوست با حمام گرفتن روزانه مهم است .

– از آسیب پوست از جمله كیسه كشیدن شدید اجتناب كنید. زیرا آسیب پوستی می تواند باعث شعله ور شدن حمله جدید بیماری گردد. – از خشكی پوست جلوگیری كنید كه این كار تعداد دفعات عود بیماری را كاهش می دهد. برای كاهش پوسته ریزی از پاك كننده های بدون آب و تركیبات حاوی قطران یا كورتون برای موی سر استفاده كنید. – تا حد امكان به طور مكرر پوست را در حد متوسط در معرض نور آفتاب قرار دهید. – حمام با بلغور جو دوسر ممكن است باعث نرم شدن پوسته ها گردد. برای این منظور یك فنجان بلغور جو دوسر در یك وان آب كافی است . – در مورد هر گونه مشكل روانی ناشی از پسوریازیس با متخصص مربوطه مشورت نمایید.

داروها داروهای زیر برای كاهش التهاب و پوسته ریزی ممكن است تجویز شود: پمادهای حاوی قطران داروهای كورتونی موضعی جهت استفاده در زیر پانسمان های پلاستیكی داروهای سركوبگر دستگاه ایمنی (در موارد خیلی شدید بیماری ) اشعه درمانی PUVA (تجویز یك داروی مخصوص و سپس تاباندن اشعه ماوراء بنفش نوع آ به پوست ) تركیب حمام تار با UVB (اشعه ماوراء بنفش نوع بی ) آنتی هیستامین ها برای تسكین خارش در موارد پسوریازیس پوستولی (تاول چركی ) اترتینیت ، ایزوتره تینوئین یا متوتركسات خوراكی ممكن است تجویز شود. فعالیت محدودیتی وجود ندارد. رژیم غذایی رژیم خاصی نیاز نیست .

در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم پسوریازیس بوده و یا علایم پس از درمان عود نماید. بروز پوستول (تاول چركی ) بر روی پوست همراه تب ، درد عضلانی و خستگی در طی حملات . اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. داروهای تجویزی ممكن است با عوارض جانبی همراه باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات