تبلیغات

تبلیغات

كلویید

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی كلویید عبارت است از رشد زیاده از حد بافت فیبروژن (جوشگاهی ) در روی پوست . این ضایعات ممكن است در هر نقطه ای از پوست ظاهر شوند، اما بیشتر روی پوست جناغ سینه ، قسمت بالای كمر و شانه ها به وجود می آیند. آنها معمولاً از یك ناحیه صدمه دیده (مثلاً به دنبال سوختگی یا آكنه شدید) سر بر می آورند، اما گاهی هم ممكن است از یك خراش بسیار كوچك منشاء بگیرند.

كلویید در افرادی كه پوست تیره دارند شایعتر است . علایم شایع جوشگاه سفت و برآمده كه مقداری به رنگ صورتی می زند. این جوشگاه ممكن است خارش یا درد داشته باشد و به لمس نیز حساس باشد.

جوشگاه ممكن است همینطور به رشد خود ادامه داده و در طی زمان تبدیل به برآمدگی پنجه مانند شود. علل كلوییدها به علت نقص در روند التیام آسیب رخ می دهد به نحوی كه كلاژن به طور مداوم در ناحیه التیام ساخته می شود و این روند متوقف نمی شود. عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی این اختلال پوست تیره وجود زخم عمل جراحی آكنه آسیب ناشی از سوختگی سوراخ كردن گوش واكسیناسیون گزیدگی حشرات فولیكولیت ریش (التهاب پیاز مو در ناحیه ریش ) پیشگیری اجتناب از وارد آمدن آسیب به پوست پانسمان فشاری در بیماران پرخطری (از نظر بروز كلویید) كه دچار سوختگی شده اند. درمورد بیمارانی كه استعداد تشكیل كلویید دارند، باید حتی الامكان از جراحی غیر اورژانس صرف نظر شود. اگر انجام عمل جراحی ضروری باشد، باید از اقدامات احتیاطی خاصی اتخاذ شوند. عواقب مورد انتظار جوشگاه معمولاً به دنبال درمان كوچك می شود.

كلویید عموماً بی خطر و غیر سرطانی در نظر گرفته می شود. عوارض احتمالی عود كلویید، علی رغم درمان كافی درمان اصول كلی در بعضی از بیماران تزریق داخل ضایعه انجام می گیرد (ممكن است با درآوردن بافت زاید با جراحی ، همراه باشد). هم اكنون تحقیقاتی در رابطه با داروهای تزریقی ، خوراكی و موضعی مختلف و لیزرهای مختلف در حال انجام هستند. داروها تزریق داروهای كورتونی مستقیماً به داخل كلویید.

این تزریقات ممكن است هر 4-3 هفته تكرار شوند تا ضایعه به میزان موردنظر مسطح و نرم شود. فعالیت محدودیتی برای آن وجود ندارد. رژیم غذایی رژیم خاصی توصیه نمی شود. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم كلویید را دارید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات