تبلیغات

تبلیغات

كریپتوكوكوز

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی كریپتوكوكوز عبارت است از یك بیماری قارچی كه معمولاً در ریه آغاز می شود و ممكن است به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر بیماری زمینه ای دیگری وجود داشته باشد، این بیماری بسیار جدی تر است . این بیماری در مردان 60-40 ساله شایع تر است .

از زمان آغاز اپیدمی ایدز، كویپتوكوكوز به عنوان بیماری فرصت طلب ، شیوع بیشتری یافته است . علایم شایع سردرد شدید سفتی گردن تب تاری دید وجود پروتئین در ادرار اختلالات ذهنی ، مثل گیجی ، افسردگی ، تشویش ، یا سخن گفتن یا لباس پوشیدن نامناسب .

علل عفونت ناشی از قارچ كویپتوكوكوس نئوفورمانس . این قارچ به دنبال تنفس هوای حاوی هاگ های این ارگانیسم وارد بدن می شود. منشأ این هاگ ها از خاكی است كه به فضله پرندگان آلوده آغشته شده است .

عوامل افزایش دهنده خطر مصرف كورتیزون ، داروهای سركوب كننده ایمنی ، یا داروهای ضدمتابولیت وجود یك بیماری كه مقاومت بدن را كاهش داده باشد، خصوصاً بیماری هوجكین ، یا سایر بیماری ها از جمله اورمی (در اثر نارسایی كلیه )، دیابت ، بیماری مزمن ریه ، سل ، سرطان خون ، یا سوختگی شدید. بیماری ایدز پیشگیری در صورت وجود هر كدام از بیمای های جدی فهرست شده در بالا، به پزشك مراجعه و تحت درمان قرار گیرید. از لانه پرندگان یا تجمع آنها دوری كنید. عواقب مورد انتظار در موارد خفیف ممكن است نیازی به درمان نباشد.

داروهای ضدقارچ معمولاً مؤثر هستند، اما بیماری ممكن است عود كند.

عوارض احتمالی این قارچ می تواند بیماری جدی و ناتوان كننده ایجاد كند. درموارد نادر، قارچ ها از ریه به تمام بدن گسترش می یابند و باعث بروز زخم های پوستی و عفونت در استخوان و كلیه می شوند.

درمان اصول كلی برای تشخیص ممكن است اقدامات زیر ضروری باشد: بررسی مایع نخاع ، خون ، ادرار؛ عكس برداری از قفسه سینه و استخوان ها با اشعه ایكس در مورد بیماران غیرایدزی كه بیماری ریوی نیز نداشته باشند ممكن است نیازی به درمان نباشد. معمولاً لازم نیست بیماران را جداسازی كرد. وزن خود را به طور روزانه ثبت كنید. در صورت كم شدن وزن بدون توجیه مشخص ، شاید بیماری انتشار یافته باشد. داروها داروهای ضدقارچ . این داروها برای عفونت پوست ، استخوان یا كلیه مؤثر هستند و در مورد مننژیت ناشی از این قارچ نیز زندگی فرد را نحات می دهند. امكان دارد برای مهار بیماری ، مصرف دایم العمر این نوع داروها ضروری باشد.

فعالیت اگر به نوع خفیف بیماری مبتلا هستید كه نیازی به دادن داروی ضدقارچ قوی نداشته باشد، تا زمان رفع سرفه و تب در رختخواب استراحت كنید. رژیم غذایی رژیم خاصی توصیه نمی شود. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم كویپتوكوكوز را دارید، خصوصاً سردرد شدید یا سفتی گردن . یكی از موارد زیر هنگام درمان رخ دهد: ـ كاهش وزن ـ تب 3/38 درجه سانتیگراد یا بالاتر با دماسنج دهانی ـ اسهالی كه نتوان آن را كنترل كرد. ـ سردرد شدید و سفتی گردن – اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید . داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات