تبلیغات

تبلیغات

فیبروز كیستیك

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی فیبروز كیستیك عبارت است از یك بیماری ارثی غدد تولیدكننده مخاط و سایر غدد برون ریز بدن . در اثر این بیماری ، راه های هوایی در ریه ها دچار انسداد می شوند و لوزالعمده نمی تواند آنزیم های ضروری برای هضم چربی ها را به درون روده ها ترشح كند.

علایم شایع دوره نوزدادی : مدفوع ضخیم و چسبناك (مكونیوم )، كه ممكن است باعث انسداد روده شود. در مراحل بعدی : خوب وزن نگرفتن بچه علی رغم اشتهایی خوب مدفوع چرب و بدبو با حجم زیاد گاهی به علت این كه هوا به تدریج در قفسه سینه حبس می شود، قفسه سینه كودك ظاهری شبیه بشكه پیدا می كند. سرفه مزمن بروز مكرر عفونت های شدید تنفسی كه خلط چسبانكی تولید می كنند كه به سختی با سرفه بیرون می آید. عرقی كه نمك آن زیاد است . بزرگ شدن كبد و طحال علل عوامل ژنتیكی . بسیاری از مردم حامل ژن فیبروز كیستیك هستند. وجود ژن های معیوب باعث تولید مخاط غیرطبیعی در دستگاه تنفسی و گوارشی و غدد عرق می شوند. وجود مخاط غیرطبیعی نیز به نوبه خود باعث انسداد مجاری هوایی در ریه و بروز عفونت ، و نیز هضم و جذب ناكافی غذا می شود.

عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی فیبروز كیستیك . اگر هم مادر و هم پدر از خانواده ای باشند كه فیبروز كیستیك در آن وجود داشته است ، شانس بروز بیماری در كودك آنها 1 به 4 است . پیشگیری اگر سابقه خانوادگی فیبروز كیستیك دارید، پیش از ازدواج مشاوره ژنتیكی انجام دهید. عواقب مورد انتظار این بیماری در حال حاضر علاج ناپذیر است و غالباً بیمار در همان بچگی فوت می كند. مراقبت دقیق و درازمدت توسط والدین و تیم پزشكی به كودك كمك می كند تا زندگی تقریباً راحتی داشته باشد. البته كودكانی كه دچار انواع خفیف تر بیماری هستند تا دوران بزرگسالی زنده می مانند، خصوصاً اگر این بیماری زود تشخیص داده شود. میانه طول عمر 28 سال است . محققان ژن مسؤول بیماری فیبروز كیستیك را كشف كرده اند.

هم اكنون در مورد روش های نوین پیشگیری و درمان این بیماری كارهای زیادی در حال انجام هستند. عوارض احتمالی ذات الریه برونشیت مزمن برونشكتازی اختلالات آب و الكترولیت ، به خصوص در هوای گرم سوءتغذیه پولیپ بینی افتادگی یا بیرون زدن راست روده از مقعد درمان اصول كلی – بررسی های آزمایشگاهی برای تجزیه و تحلیل عرق ، مدفوع ، و مایعات گوارشی برای تأیید تشخیص – رویكرد تیمی برای كمك به مراقبت از كودك (درمانگر تنفسی ، پرستار، متخصص تغذیه ، فیریوتراپ ، مشاور، مددكار اجتماعی ) – اهداف درمان عبارتند از پیشگیری و درمان نارسایی تنفسی و عوارض ریوی – تا جایی كه می توانید اطلاعات خود را در مورد این بیماری بالا ببرید. توجه داشته باشید كه رژیم غذایی ، دارو، و تشخیص زودهنگام عفونت بسیار مهم هستند.

– روش تخلیه روزانه مخاط ریه ها با تغییر وضعیت بدن و نیز ضربه زدن به قفسه سینه برای تكان دادن و نرم كردن تكه های مخاطی چسبناك ، به شما یاد داده خواهد شد. – هر گاه كودك علایم تنفسی دارد، از دستگاه بخور استفاده كنید. رطوبت به نازك كردن مخاط كمك می كند و بنابراین مخاط راحت تر با سرفه خارج می شود. دستگاه بخور را هر روز تمیز كنید.

– واكسیناسیون كودك خود را به روز نگاه دارید. كودك باید واكسن آنفلوانزا نیز دریافت كند. – كودك خود را تشویق كنید تا زندگی طبیعی و فعال تا حدی كه می تواند داشته باشد. – پیوند ریه نیز تدریجاً به جرگه روش های درمانی پیوسته است . داروها آنزیم های گوارشی آنتی بیوتیك برای عفونت تنفسی با استفاده از دستگاه ریز قطره ساز آنزیم ها به صورت استنشاقی وارد دستگاه تنفس می شود تا ترشحات ریوی نرم شوند.

فعالیت تا حدی كه بیماری اجازه می دهد. رژیم غذایی كودك شما باید یك رژیم كم چرب با پروتئین كافی دریافت كند. برای دستورالعمل های اختصاصی با یك متخصص تغذیه مشورت كنید. مصرف مكمل های ویتامینی و معدنی نیز ممكن است لازم باشد. كودك خود راتشویق كه مایعات به مقدار بیشتری مصرف كند. این كار باعث می شود مخاط نرم شود. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما شك كرده اید كه كودكتان فیبروز كیستیك دارد. اگر پس از تشخیص این بیماری ، فرزندتان دچار تب ، سرفه ای كه روز به روز بدتر می شود، یا دردهای عضلانی شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات