تبلیغات

تبلیغات

واژینیت باكتریایی (واژینیت گاردنرلایی ؛ واژینیت غیراختصاصی )

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی واژینیت باكتریایی عبارت است از عفونت یا التهاب مهبل . واژینیت غیراختصاصی (واژینوز باكتریایی ) حاكی از آن است كه هر یك از چندین میكروب عفونت زا شامل گاردنرلا ، اشریشیا كولی ، مایكوپلاسما ، استرپتوكوك ها یا استافیلوكوك ها باعث عفونت شده اند. این عفونت ها مسری هستند.

واژینیت می تواند تمامی سنین را مبتلا كند ولی در طول سال های باروری شایعتر است . علایم شایع شدت علایم زیر بین زنان مختلف و از زمانی تا زمانی دیگر در یك زن فرق می كند: ترشح مهبل با بوی نامطبوع تورم ، سوزش و خارش ناحیه تناسلی ناراحتی مهبل تغییررنگ مهبل از صورتی كم رنگ به قرمز ناراحتی در طول مقاربت جنسی علل میكروب هایی كه به طور طبیعی در مهبل وجود دارند، در صورت اختلال pH و تعادل هورمونی مهبل و بافت اطراف آن می توانند تكثیر یابند و باعث عفونت شوند. باكتری اشریشیا كولی به طور طبیعی در مقعد ساكن می شوند و در صورت گسترش به مهبل می توانند عفونت ایجاد كنند. وضعیت های زیر احتمال عفونت را افزایش می دهند.

سلامت عمومی نامناسب هوای داغ ، لباس به ویژه زیرپوش بدون تهویه یا هر وضعیت دیگری كه رطوبت ، گرما و تاریكی ناحیه تناسلی را افزایش دهد. این عوامل ، رشد میكروب ها را زیاد می كنند. بهداشت نامناسب (گاهی ) عوامل افزایش دهنده خطر دیابت شیرین یائسگی بیماری كه مقاومت را كاهش داده باشد. عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی (ایدز) پیشگیری ناحیه تناسلی را تمیز نگه دارید. از صابون ساده و بدون بو استفاده كنید. از تمیز بودن همسرتان اطمینان حاصل كنید. به جای وان حمام از دوش استفاده كنید. از زیرشلواری های نخی یا جوراب شلواری های دارای فاق نخی استفاده كنید.

با لباس مرطوب به ویژه حوله حمام مرطوب ننشینید. پس از ادرار كردن یا اجابت مزاج با خشك كردن یا شستن از جلو به عقب (مهبل تا مقعد) خود را پاك كنید. اگر چاق هستید، وزن خون را كم كنید. از دوش مهبلی ، خوشبوكننده و خوشبوكننده های حمام پرهیز كنید. در صورت ابتلا به دیابت ، به برنامه درمانی خود كاملاً پایبند باشید. تامپون ها و نوارهای بهداشتی را مرتب عوض كنید. عواقب مورد انتظار با درمان معمولاً ظرف 2 هفته علاج می شود. عوارض احتمالی ناراحتی و كاهش علاقه به فعالیت جنسی ممكن است نشانگر یك اختلال زمینه ای مثل دیابت باشد. واژینیت های غیراختصاصی با تولد نارس همراه بوده اند. در صورتی كه این اختلال در بارداری رخ دهد، باید به دقت ارزیابی و درمان گردد.

درمان اصول كلی آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی ترشحات مهبل ، پاپ اسمیر و معاینه لگن باشند. دارودرمانی متوجه ارگانیسم های خاص خواهد بود. ممكن است همسر شما نیز به درمان نیاز داشته باشد. بهتر است تا مشخص شدن علت خاص ، برای این اختلال درمان توسط خود شخص صورت نگیرد. از دوش مهبل استفاده نكنید مگر برای شما تجویز شده باشند. اگر ادرار كردن باعث سوزش می شود، از طریق یك دستگاه لوله ای مثل رول كاغذ توالت یا فنجان پلاستیكی بدون ته ادرار كنید یا در هنگام ادرار كردن یك فنجان آب گرم روی ناحیه تناسلی بریزید.

داروها آنتی بیوتیك ها یا ضد قارچ ها برای درمان عفونت . غالباً از مترونیدازول (فلاژیل ) برای درمان واژینوز باكتریایی استفاده می شود. كرم ها یا لوسیون های آرام بخش مهبلی ممكن است برای انواع غیراختصاصی واژینیت توصیه گردند. فعالیت از فعالیت بیش از حد، گرما و تعریق بیش از حد بپرهیزید. تا وقتی كه درمان شوید، روابط جنسی را به تأخیر اندازید. رژیم غذایی رژیم غذایی خاصی ندارد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر خود یا عضوی از خانواده تان علایم واژینیت باكتریایی را داشته باشید. اگر علی رغم درمان ، علایم بیش از یك هفته پایدار بمانند یا بدتر شوند. اگر خونریزی یا تورم غیرمعمول مهبل ایجاد گردد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات