تبلیغات

تبلیغات

نشانگان گیلن باره

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی نشانگان گیلن باره عبارت است از یك بیماری التهابی نادر كه دستگاه عصبی مركزی را درگیر می كند و به سرعت موجب ضعف عضلات و بی حسی می شود. این نشانگان می تواند در تمام سنین رخ دهد اما بین 50-30 سالگی شایع تر است . علایم شایع مراحل اولیه : ضعف عضلات دست و پا، ساعد، بازو، ساق و ران ها، شكم و قفسه سینه . ضعف عضلات در عرض 72 ساعت پیشرفت می كند و ممكن است باعث بروز مشكلات تنفسی تهدیدكننده حال بیمار شود. شوك (ضعف ، غش ، سرد شدن دست ها و پاها، تند شدن ضربان قلب ؛ تعریق ).

مراحل بعدی : گاهی فلج كامل برای هفته ها یا ماه ها علل ناشناخته است ، اما امكان دارد یك اختلال خودایمنی باشد. این نشانگان گاهی به دنبال واكسیناسیون یا جراحی های كوچك ایجاد می شود. عوامل افزایش دهنده خطر جراحی اخیر واكسیناسیون اخیر بیماری اخیر، مثل عفونت خفیف تنفسی ، گاستروآنتریت ، بیماری هوچكین ، یا لوپوس اریتماتوی منتشر پیشگیری در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد. عواقب مورد انتظار بهبود كامل بدون باقی ماندن هیچ اثری در اكثر موارد. در بعضی از بیماران ، علایم در عرض 20-15 روز برطرف می شوند، اما در بعضی بیماران هم علایم تا یك سال یا بیشتر ادامه دارند. با كمك انواع مختلفی از وسایل مكانیكی می توان تحرك بیمار را بهبود بخشید تا زمانی كه بیمار خوب شود. بهبودی در بزرگسالان بهتر از كودكان صورت می گیرد.

عوارض احتمالی فلج عضلات پلك ، كه منجر به آسیب چشم می شود. ترومبوفلبیت (تشكیل لخته در سیاهرگ خصوصاً پا همراه با التهاب ) ذات الریه نارسایی تنفسی زخم های ناشی از فشار آمدن بیش از حد به نقاط خاص بدن در اثر فلج یبوست یا گیر كردن اجابت مزاج مشكل مزمن در دستگاه عصبی درمان اصول كلی بستری كردن بیمار در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) تا بتوان وی را كاملاً تحت نظر داشت .

اقدامات تشخیصی مثل گرفتن نمونه مایع نخاع و بررسی آن و نیز الكترومیوگرافی (نوار عضله ) (در این روش ، عضله و عصب به كمك ثبت فعالیت الكتریكی عضلات بررسی می شوند). اگر عضلات تنفسی زیادی ضعیف شوند، امكان دارد نیاز به تهویه مصنوعی وجود داشته باشد. پلاسما فرز در موارد شدید (در این روش پلاسمای خون از بیمار گرفته و پادتن های آن حذف می شوند و سپس دوباره به جریان خون بازگردانده می شود). به هنگام بهبودی ، فعالیت ذهنی و اجتماعی خود را حفظ كنید. سعی كنید سرفه نمایید تا ریه ها از ترشحات مخاطی پاك شوند.

برای كمك به تخفیف درد و فراهم آوردن شرایط انجام فیزیوتراپی از كمپرس گرم یا صفحه گرم كننده استفاده نمایید. از یك چارچوب برای جلوگیری از تماس و فشار آوردن روانداز یا پتو به بدن استفاده نمایید. داروها مسهل ها برای پیشگیری از یبوست داروهای كروتیزونی ، اگرچه آنها همیشه مؤثر نیستند. فعالیت تا حدی كه قدرت عضلانی تان اجازه می دهد فعالیت خود را حفظ كنید. از یكی از اعضای خانواده تان یا فیزیوتراپ بخواهید كه عضلات شما را حركت و كشش دهد. فیزیوتراپی مداوم رژیم غذایی رژیم خاصی توصیه نمی شود.

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا از یبوست جلوگیری شود. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم نشانگان گیلن باره را دارید. اگر یكی از موارد زیر هنگام درمان رخ دهد: ـ تب ـ مشكلات تنفسی ـ پیداشدن زخم روی پوست ـ تغییرات بینایی ـ ورم ساق پا یا دردناك بودن آن به هنگام لمس ـ یبوست اگر دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات