تبلیغات

تبلیغات

نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه

مجموعه : بهداشت زنان

اطلاعات اولیه توضیح كلی نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه عبارت است از درد و ضعف ناشی از تحت فشار قرارگرفتن اعصاب در گردن كه شانه ها، بازوها و دست ها را درگیر می كند.

افراد 55-35 ساله و معمولاً زنان را مبتلا می كند. علایم شایع درد، كرختی و گزگز در گردن ، شانه ها، بازوها و دست ها ضعف ها در بازوها و دست ها جریان خون نامناسب كه با سردی ، تورم و كبودی دست ها و انگشتان دست مشخص می گردد (نادر). فقدان نبض در مچ دست در هنگام بالابردن و چرخاندن سر به طرف شانه مقابل علل اعصاب و عروق خونی كه به شانه ، بازوها و دست ها می روند، از گردن منشأ می گیرند و به مانند دسته ای از نزدیك دنده های گردنی و ترقوه عبور می كنند. فشار بر این دسته اعصاب و عروقی خونی ایجاد علایم می كند.

فشار ممكن است ناشی از موارد زیر باشد: یك دنده اضافی در پایین گردن یا تكامل بیش از حد عضلات گردن ضعف عضلانی و پایین افتادن شانه آسیب حاصل از باز شدن بیش از حد بازو یا شانه توموری كه از بخش دیگری از بدن به سر و گردن گسترش یافته باشد.

عوامل افزایش دهنده خطر شكستگی ترقوه یا دنده اول بدنسازی همراه با تورم عضلانی در ناحیه خروجی قفسه سینه كاهش وزن سریع همراه با فعالیت یا تمرینات فیزیكی شدید پیشگیری در حدامكان از آسیب شانه یا گردن پرهیز كنید. در اتومبیل از كمربند ایمنی و پشتی استفاده كنند. از داروهای روانگردان استفاده نكنید و الكل ننوشید. عواقب مورد انتظار با فیزیوتراپی یا جراحی معمولاً در بیشتر بیماران علاج می شود.

عوارض احتمالی درد یا احساس غیرطبیعی در بازو و دست پس از عمل عود اختلال درمان اصول كلی آزمون های تشخیصی شامل معاینه فیزیكی و مانورهای خاص سر، گردن ، شانه ها و بازوها هستند. ممكن است برای رد سایر اختلالات آزمون های دیگری انجام شوند: رادیوگرافی ، آرتریوگرافی ، ونوگرافی (رادیوگرافی از رگی كه با ماده حاجب پر می شود) و سی تی اسكن درمان معمولاً شامل فیزیوتراپی و ورزش است مگر این كه یك اختلال استخوانی واضح وجود داشته باشد. جراحی برای برداشتن فشار از اعصاب و عروق خونی برای تسكین درد از گرم كردن استفاده كنید. از كیسه گرم ، لامپ گرمادهنده ، دوش آب داغ یا كمپرس گرم استفاده كنید. داروها می توانید برای تسكین درد از داروهای بدون نسخه مثل استامینوفن یا آسپیرین استفاده كنید. دارو نمی تواند بیماری زمینه ای را تصحیح كند.

ممكن است ضد اسپاسم ها و شل كننده های عضلانی تجویز گردد. فعالیت درمان فیزیكی و ورزش برای بهبود كاركرد عضلانی شانه و بهبود هرگونه اشكال وضعیتی تجویز خواهد شد. این موارد معمولاً به مدت 3-2 ماه توصیه می شوند. به مدت 3 ماه از زور زدن و فعالیت های سنگین خودداری كنید. رژیم غذایی رژیم غذایی خاصی ندارد. در صورت وجود اضافه وزن ، رژیم غذایی برای كاهش آن توصیه می گردد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه را داشته باشید. اگر علی رغم درمان ، علایم ظرف 2 هفته بهبود نیابند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات