تبلیغات

تبلیغات

نشانگان داون

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه توضیح كلی نشانگان داون عبارت است از عقب ماندگی ذهنی و ناهنجاری در بسیاری از اعضاء كه به علت یك ناهنجاری كروموزومی عمده ارثی به وجود می آید. علایم شایع به مدت كوتاهی پس از تولد: عضلات تون طبیعی ندارند و نوزاد شل به نظر می رسد. ناهنجاری های سر و گردن مثل كوچك یا غیرطبیعی بودن شكل جمجمه ؛ چشمان بادامی ؛ دهان كوچك و زبان بیرون زده دستان پهن كه دارای خطوط كف دستی بزرگ و غیر طبیعی هستند. گاهی انگشت كوچك دست به سمت داخل انحنا یافته است .
 
صدا غیر طبیعی در قلب در مراحل بعدی : عقب ماندگی رشد و نمو. كودك هیچگاه به اندازه بدنی و قد مناسب نمی رسد. درجات متفاوتی از عقب ماندگی ذهنی علل ژنتیكی است . وجود یك كروموزوم اضافی در سلول تخم بارور شده باعث بروز ناهنجاری هایی به هنگام رشد جنین می شود. در یك سوم موارد، این كروموزوم اضافی از پدر است . عوامل افزایش دهنده خطر حاملگی در دختران زیر 16 سال یا زنان بالای 35 سال .
 
در سن 45 سالگی ، میزان بروز این ناهنجاری 1 از هر 20 تولد است . سابقه خانوادگی نشانگان داون . قرار گرفتن مادر در معرض داروها، اشعه ، مواد شیمیایی ، عفونت ها پیش از حاملگی پیشگیری اگر حامله هستید و بالای 35 سال سن دارید، یا اینكه سابقه نشانگان داون در خانواده شما یا همسرتان وجود دارد، درخواست آمنیوسنتز بكنید (گرفتن نمونه از كیسه آب برای انجام بررسی های مختلف از جمله بررسی های ژنتیكی ).
 
با كمك این آزمایش می توان متوجه نشانگان داون جنین در همان اوایل حاملگی شد. اگر سابقه نشانگان داون در خانواده شما یا نامزدتان وجود دارد، پیش از تشكیل خانواده برای مشاوره ژنتیكی مراجعه كنید. عواقب مورد انتظار بسیاری از كودكان دچار نشانگان داون با آموزش و تربیت مخصوص دارای زندگی شاد، پر از محبت و مفیدی خواهد بود. البته طول عمر افراد دچار نشانگان داون كمتر از افراد سالم است .
 
عوارض احتمالی افزایش احتمال بروز سرطان خون و بیماری تیرویید افزایش احتمال بروز عفونت ها نارسایی احتقانی قلب به علت ناهنجاری های مادرزادی قلب بیماری آلزایمر در یك سوم از بیماران بالای 35 سال درمان اصول كلی تا آنجا كه می توانید برنامه ها و منابع مختلفی كه برای كمك به كودكان دچار نشانگان داون وجود دارد را شناسایی و از آنها استفاده كنید. روان درمانی یا مشاوره برای والدین . بسیاری از والدین خود را به خاطر ناهنجاری كودكشان سرزنش می كنند و نیاز به كمك برای مبارزه با احساس گناه بیجا و زیان بار خود دارند. توصیه می شود كه از برنامه های مخصوص برای آموزش شیرخوار استفاده شود. انجام عمل جراحی برای تصحیح اختلالات مادرزادی قلب یا روده اگر نگهداری از كودك در خانه امكان پذیر نباشد، كودك را می توان در مراكز یا خانه های مخصوص این كودكان تحت مراقبت قرار داد.
 
داروها آنتی بیوتیك برای عفونت های مكرر. توجه داشته باشید كه دارویی برای معالجه نشانگان داون وجود ندارد. فعالیت كودك را در یك محیط حفاظت شده به فعالیت هر چه بیشتر تشویق كنید (مگر اینكه بیماری قلبی وجود داشته باشد). رژیم غذایی رژیم خاصی توصیه نمی شود. امكان دارد صبر بیشتری برای تغذیه شیرخوار مورد نیاز باشد. بعضی از این شیرخواران در مكیدن پستان مشكل دارند یا علاقمند به غذا خوردن نیستند. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر كودك شیرخوار شما شل به نظر می رسد و گویا رشد و نموی طبیعی ندارد. اگر كودك دچار نشانگان داون علایم عفونت را پیدا كند (تب ، گرمی یا درد).

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات