تبلیغات

تبلیغات

درهم روی روده

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی درهم روی روده عبارت است از یك نوع انسداد روده كه در آن قسمتی از روده به صورت تلسكوپی درون قسمت مجاور آن فرو می رود. این بیماری در تمام سنین می تواند به وجود آید، اما در شیرخواران و كودكان 2 ماه تا 6 ساله از همه شایع تر است . پسران بیشتر دچار آن می شوند.

علایم شایع مراحل اولیه : درد شكمی به حال دل پیچه . شیرخواران با صدای بلند گریه می كنند، پاها را روی شكمشان می آورند، و به هنگام حمله ، رنگ پریده شده ، به شدت عرق می كنند. استفراغ مراحل بعدی : خونریزی گوارشی از پایین . این خونریزی ممكن است به شكل یك ماده قرمز تیره باشد كه شبیه ژله به نظر می رسد.

ضعف و بی حالی شوك تورم شكم وجود یك توده قابل لمس در شكم علل بنا به علل ناشناخته ، یك قسمت از روده به صورت تلسكوپی درون قسمت مجاور آن فرو می رود. این امر باعث بسته شدن مسیر خونرسانی به روده شده ، تولید قانقاریا و پریتونیت (التهاب پرده صفاق ) می كند. این بیماری ممكن است به علت یك عفونت ویروسی به وجود بیاید، اما این مسأله به اثبات نرسیده است . عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی درهم روی روده فصول مختلف (به دلایل نامشخص ). این بیماری در اواخر بهار، اوایل تابستان و وسط زمستان شایع تر از بقیه سال است .

سرطان خون ، لنفوم ، یا فیبروز كیستیك عفونت تنفسی فوقانی اخیر عمل جراحی اخیر (در 24-1 روز اخیر) پیشگیری اگر علایم ظاهر شدند، كودكتان را به دقت تحت نظر بگیرید. با مراجعه به پزشك در همان مراحل اولیه ، از بروز عوارض پیشگیری به عمل آورید. راه خاص دیگر برای پیشگیری وجود ندارد. عواقب مورد انتظار گاهی بهبود خود به خودی در عرض 24 ساعت . در غیر این صورت ، آن را می توان با تشخیص زودهنگام و جراحی یا درمان با باریم معالجه نمود. بدون درمان ، عوارض درهم روی روده ممكن است جان بیمار را به خطر بیاندازند.

این بیماری گاهی عود می كند. عوارض احتمالی كم آبی بدن و شوك پارگی روده و پریتونیت (التهاب پرده صفاق ) عفونت پس از عمل جراحی درمان اصول كلی بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش خون و عكس برداری اشعه ایكس از شكم و روده ها (با كمك تنقیه باریم ) باشند. متخصص رادیولوژی با كمك تنقیه باریم ممكن است بتواند درهم روی روده را برطرف كند. جراحی برای تصحیح این مشكل با بیرون دادن قسمت فرو رفته .

گاهی ممكن است لازم شود یك قسمت از روده درآورده شود. داروها معمولاً دارویی برای این اختلال مورد نیاز نیست ، مگر اینكه عفونت بروز كند. در این صورت ممكن است آنتی بیوتیك تجویز شود. برای این بیماری از درمان ها یا داروهای خانگی ، مثل مسهل ها، استفاده نكنید. این داروها ممكن است خطرناك باشند. فعالیت كودك باید تا زمانی كه انسداد برطرف نشده باشد در تخت استراحت كند. پس از رفع انسداد، كودك می تواند تدریجاً فعالیت هایش را از سر گیرد.

رژیم غذایی هیچگاه به كودكی كه علایم انسداد روده را دارد غذا ندهید. تا زمانی كه انسداد برطرف نشده باشد، باید به كودك سرم داد. پس از بهبودی ، رژیم خاصی مورد نیاز نیست . در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر كودك شما علایم انسداد روده را دارد. انسداد روده ناگهان از یك بیماری قابل معالجه به یك بیماری تهدیدكننده جان كودك تبدیل می شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات