تبلیغات

تبلیغات

هواپرستی و دنیازدگی، موجب دوری از محبوب دلها

یكی از رذائل مهم اخلاقی دنیازدگی است. در واقع این بیماری را می توان سرمنشأ همه فسادها و تباه كاری های انسان دانست. امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرماید: «رَأْسَ كُلِّ خَطیئَةٍ حُبُّ الدُّنْیا»؛
 

دو عامل مهمّی كه سدّ راه قرب به خدای تعالی و وصال شده و موجب دوری از محبوب دل ها حضرت صاحب الزمان (ارواحنافداه) می‌گردد، هواپرستی و دنیازدگی می باشد.

هواپرستی

آن كه خود را دین‌دار پنداشته، گاه آن‌قدر هواپرستی او را تحت سیطره خود قرار می‌دهد كه چیزی برای او باقی نمی‌گذارد. قرآن كریم اشاراتی بلیغ در این زمینه دارد و در آیات متعددی خطر پیروی از هواهای نفسانی را گوشزد كرده است؛ از جمله می فرماید:

«افرایت من اتخّذ الهه هواه، و اضلّه الله علی علم»1؛آیا دیدی آن را كه معبود خود را هوای خویش قرار داد؟ چگونه خداوند او را در حالی كه به وضع او آگاه بود به گمراهی كشانید؟ و در آیه ای دیگر، خطاب به پیامبر اكرم  می فرماید: «اَرَاَیت مَن اتَّخَذَ اِلهَهَ هَواه»2؛ آیا آن كس كه هوای [نفس] خویش را معبود خویش قرار داده بود دیدی [كه كارش به كجا كشیده شد]؟

چنین افرادی كه دین‌داری خویش را پوششی برای هواپرستی خود قرار داده‌اند، نه تنها از عهده هیچ خدمتی به آستان امام زمان (سلام الله علیه) برنمی‌آیند، بلكه موجبات آزار و اذیت و ناراحتی حضرت را نیز فراهم ساخته، هم خود به بی راهه می‌روند و هم دیگران را در خلاف مسیر الهی قرار می دهند.

خدا نكند از كسانی باشیم كه شعار دین داری و محبّت ورزی به امام زمان ارواحنافداه سرداده، ولی اخلاق فردی- اجتماعی، رفتار و گفتارمان با اخلاق مهدوی، علوی و نبوی، تطبیق نكند. این صنف مردمان آخرالأمر از امام زمانشان (سلام الله علیه) دور افتاده و امام از آنان دلگیر و آزرده خاطر خواهد بود.

دنیا زدگی

یكی از رذائل مهم اخلاقی دنیازدگی است. در واقع این بیماری را می توان سرمنشأ همه فسادها و تباه كاری های انسان دانست. امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرماید: «رَأْسَ كُلِّ خَطیئَةٍ حُبُّ الدُّنْیا»3؛ علاقه به دنیا سرمنشأ همه خطاها است. بر اساس روایات اسلامی، این بیماری خطرناك در دوران آخرالزمان بیش از پیش نمود خواهد داشت و فرا گیرتر و شدیدتر می شود. پیامبر اكرم (صلوات الله علیه و آله) در این باره چنین خبر داده‌اند:

«سَیُأْتی عَلی اُمَّتی زَمان تَخْبْتُ فیه سُرائِرُهُم وُ تَحسن فیهِ علانِیتُهمً طَمعاً فِی الدّنیا، ولایُریدُون بِهِ ما عِندَاللهِ رَبّهِم، یَكُون دینُهم رِیاءً لایُخالِطُهُم خَوف یعمّهُم اللهُ مِنه بِعِقاب»4؛ به زودی بر امّت من زمانی خواهد آمد كه از روی حرص و طمع به دنیا باطن‌هایشان پلید و ظاهرهایشان آراسته گردد؛ در حالی كه آن‌چه را نزد پروردگارشان است طلب نمی‌كنند. بدون هیچ خوفی دینشان سراسر ریا و ظاهرسازی است؛ و هراسی از این كه به عذاب و عقاب الهی مبتلا شوند، ندارند.

عزیزان علاقمند به حضرت رسول الله (صلوات الله علیه و آله) و ساحت مقدّس حضرت ولیّ الله الاعظم (روحی له الفداء) بهتر به خود بنگرند، تا مبادا حرص و آز دنیوی، باطن آن‌ها را به كدورت كشاند، و راه وصال را بر آن ها سخت كرده و یا به كلّی مسدود نماید.

—————

پی نوشت ها:

1. جاثیه، (45)،23.
2. فرقان، (25)،43.
3. كلینی، اصول كافی، ج 2، ح 1، ص 315.
4. كلینی، اصول كافی، ج 8، ص 306.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات