تبلیغات

تبلیغات

عدم تحمل لاكتوز

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه

توضیح كلی
عدم تحمل لاكتوز مشكل پیداكردن با خوردن شیرگاو. لاكتوز قند اصلی شیر است ، عدم تحمل لاكتوز با شدت متغیر در 75% سیاهپوستان ، 90% آسیایی ها یا آمریكایی های هندی الاصل و كمتر از 20% قفقازی ها بروز می كند. این بیماری مسری یا سرطانی نیست .
علایم شایع
در كودكان :
اسهال كف آلود همراه بثورات پوستی
استفراغ
كُند بودن سرعت وزن گیری ، رشد و تكامل در بزرگسالان
صداهای شكمی به صورت غاروغور، كرامپ های شكمی و اسهال
نفخ و تجمع گاز در شكم
تهوع
علل
كمبود یا نبود آنزیم لاكتاز. لاكتاز برای هضم همه انواع شیر غیر از شیرمادر ضروری است . بدون این آنزیم ، قندشیر آب جذب كرده ، باعث بروز اسهال می گردد. اگرچه برخی شیرخوران با این اختلال متولد می شوند، عدم تحمل لاكتوز معمولاً در بزرگسالی بروز می كند.
عدم تحمل موقت لاكتوز ممكن است در شیرخوراران پس از یك حمله شدید گاستروانتریت (اسهال و استفراغ ) كه به پوشش روده آسیب وارد می كند، رخ دهد
عوامل افزایش دهنده خطر
سابقه خانوادگی كمبود آنزیم لاكتاز
پیشگیری
در حال حاضر قابل پیشگیری نیست . خانم های باردار در صورت داشتن سابقه خانوادگی عدم تحمل لاكتوز باید شیرخود را برای تغذیه كودك در نظر گیرند. در غیر این صورت به یك شیرخشك فاقد لاكتوز ممكن است نیاز باشد.
عواقب مورد انتظار
این عارضه در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. با این حال تسكین یا كنترل علایم امكان پذیر است . علایم بیماران در زمان هایی به دلایل نامشخص بدتر می شود.
عوارض احتمالی
كمبود كلسیم (به ندرت )
درمان

اصول كلی
بررسی های تشخیص ممكن است شامل كشت مدفوع ، آزمون تنفسی هیدروژن لاكتوز، آزمون جذب لاكتوز و به ندرت نمونه برداری از روده كوچك باشد.
علایم با محدودیت یا استفاده از فرآورده های حاوی لاكتاز قابل كنترل است .
داروها
استفاده از آنزیم مكمل جهت خنثی سازی لاكتوز شیر. آنزیم لاكتاز بدون نیاز به نسخه برای افزودن به شیر یا محصولات لبنی در دسترس است . همچنین محصولاتی كه به طور آماده حاوی این آنزیم هستند نیز در دسترس هستند.
مكمل های كلسیم ممكن است توصیه گردد.
فعالیت ها
محدودیتی وجود ندراد.
رژیم غذایی
اگر این عارضه در بدو تولد وجود داشته باشد، یك شیرخشك بدون لاكتوز یا كم لاكتوز نظیر شیرخشك های تهیه شده از سویا توصیه می گردد.
اگر عدم تحمل لاكتوز موقتی و ناشی از اسهال و استفراغ باشد، استفاده از یك شیرخشك جایگزین تنها برای مدت كوتاهی باید در نظر گرفته شود. پس از این دوره ، مصرف شیرگاو و باید از سرگرفته شود.
افراد بزرگتر دچار عدم تحمل لاكتوز باید مصرف شیر و محصولات لبنی نظیر پنیر و بستنی را كاهش داده یا محدود كنند. در برخی بیماران ، شیر كامل یا شیر شكلات بهتر از سر شیر تحمل می شوند.
این بیماران باید به برچسب های روی محصولات غذایی دقت كنند، چرا كه قند شیر در بسیاری از محصولات غذایی به كار رفته كه خوردن آنها ممكن است باعث ایجاد علایم شود.
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا كودك شما دارای علایم عدم تحمل لاكتوز باشید.
– افزایش درجه حرارت تا 3/38 درجه سانتیگراد
– عدم وزن گیری شیرخوار
– اگر بروز مجدد استفراغ یا اسهال در كودكی كه قبلاً دچار عدم تحمل موقتی نسبت به شیر و محصولات لبنی بوده است .
– عدم تخفیف علایم با رژیم بدون شیر

 

 


تبلیغات