تبلیغات

تبلیغات

ملانوم

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه

توضیح كلی
ملانوم یك نوع سرطان پوست كه به سایر نواحی بدن و عمدتاً گره های لنفاوی ، كبد، ریه ها و دستگاه عصبی مركزی گسترش می یابد. اكثر موارد ملانوم از یك خال پوستی یا سایر ضایعات پوستی قبلی منشأ می گیرد.
علایم شایع
یك ضایعه پوستی مسطح یا مختصری برجسته كه می تواند سیاه رنگ ، قهوه ای ، آبی ، قرمز، سفید یا دارای مخلوطی از رنگ ها باشد. لبه های ضایعه اغلب نامنظم بوده و ممكن است خونریزی داشته باشد.
علل
رشد مهارنشده سلول هایی كه ایجادكننده رنگ قهوه ای پوست هستند (ملانوسیت ها). هنگامی كه سلول ها به سمت لایه های زیرین پوست رشد می كنند به عروق خونی و لنفاوی دست اندازی كرده و از این طرق به سایر نواحی بدن انتشار می یابند.
عوامل افزایش دهنده خطر
خال های پوستی
مشاغل یا فعالیت هایی كه با تماس زیاد با آفتاب در ارتباطند نظیر كشاورزی ، كارهای ساختمانی ، ورزش های قهرمانی یا حمام آفتاب گرفتن
بارداری
عوامل ژنتیك . این سرطان در افراد سفیدپوست بور بیشترین شیوع را دارد و برعكس در سیاهپوستان نادر است .
اشعه درمانی یا مواجهه بیش از حد با نور ماوراءبنفش مثلاً با لامپ های آفتابی
سابقه خانوادگی ملانوم
زندگی در مناطق آفتاب گیر
پیشگیری
از تماس بیش از حد با آفتاب اجتناب كنید. از كلاه های لبه پهن و لباس های محافظ استفاده كنید. از تركیبات ضدآفتاب با حداكثر قدرت محافظتی بر روی پوست نواحی در معرض آفتاب استفاده كنید. این نكته به ویژه در سال های نوجوانی مهم است . به منظور شناسایی تغییر در نواحی پیگمانته پوست ، به طور منظم پوست بدن و از جمله كف پا را مورد معاینه قرار دهید. برای بررسی پوست ناحیه پشت از یكی از اعضای خانواده كمك بگیرید. در مورد هرگونه تغییر پوستی به ویژه در نواحی قهوه ای یا سیاه به صورت چند رنگه شدن ، نامنظم شدن لبه ها یا سطح ضایعه ، خونریزی از ضایعه یا هرگونه تغییر دیگر با پزشك مشورت كنید.
عواقب موردانتظار
بسیار متغیر است . ملانوم در مراحل اولیه كه هنوز به سایر نواحی گسترش نیافته است با برداشت از طریق جراحی قابل علاج است . در حال حاضر در صورت گسترش تومور به اعضای دور، بیماری غیرقابل علاج بوده و در مدت زمان اندكی منجر به مرگ می گردد. با این حال ، علایم آن قابل تسكین یا كنترل است .
تحقیقات علمی در مورد علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد كه درمان های مؤثرتر و در نهایت علاج بخشی عرضه گردند.
عوارض احتمالی
گسترش كشنده تومور به ریه ها، كبد، مغز، یا سایر اعضای داخلی
درمان

اصول كلی
نمونه برداری (برداشت مقدار كمی از بافت یا مایع جهت بررسی آزمایشگاهی به منظور كمك به تشخیص ) از ضایعات مشكوك به ملانوم جهت تعیین درمان مناسب باید مشخص گردد.
جراحی به منظور برداشت ضایعات مشكوك یا غدد لنفاوی مجاور (در صورت گسترش تومور به آنها). پیوند پوست برای جلوگیری از تشكیل جوشگاه بدمنظره در محل برداشت ضایعه ممكن است لازم گردد.
پس از تشخیص بیماری ، معاینه مكرر بدن به منظور ارزیابی سایر ضایعات ضروری است .
اشعه درمانی در صورت گسترش تومور
داروها
داروهای ضدسرطان (شیمی درمانی ) ممكن است تجویز شود.
فعالیت
محدودیتی وجود ندارد به جز در مورد فعالیت هایی كه با تماس با افتاب سروكار دارند (به قسمت پیشگیری رجوع شود).
رژیم غذایی
رژیم خاصی نیاز نیست .
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم ملانوم بدخیم باشید.
بروز تغییرات در ناحیه دیگری از پوست در طی درمان
اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. داروهای تجویزی ممكن است با عوارض جانبی همراه باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات