تبلیغات

تبلیغات

چهار الگوى عمده علائم وسواس

مجموعه : پزشکی و سلامت
1- شایع‏ترین الگو، وسواس آلودگى و متعاقب آن اقدام به شست‏وشوى مكرر براى رفع آلودگى و یا كسب طهارت است. بنابراین عمل وسواس به شكل شستن یا تمیز كردن است.

2- دومین الگوى شایع وسواس، وسواس تردید و متعاقب آن اقدام جبرى براى امتحان كردن است. مثلاً احتمال باز ماندن شیرگاز، كلید برق و. به سراغ فرد مى‏آید و به دنبال آن چندین بار براى مطمئن شدن از بسته بودن شیرگاز و یا. به خانه برمى‏گردد و به اجاق گاز مثلاً سر مى‏زند.

3- افكار وسواسى سومین الگوى وسواس است این افكار كه به طور تكرارى و ناخواسته به سراغ فرد آمده و ذهن او را به خود مشغول مى‏كند محتواى این افكار معمولاً عمل جنسى یا پرخاشگرى یا آسیب‏رساندن است و از نظر بیمار غیرقابل تحمل و شرم‏آور است.

وسواس فكری می تواند مشكلات متعدد و مسایل آزاردهنده بسیاری را برای شخص مبتلا و اطرافیانش به همراه داشته باشد . در این حالت شخص مبتلا ممكن است تصاویری ذهنی به شكل صحنه های وحشتناك و ناراحت كننده بسیاری داشته باشد كه هر چه بیماری سعی در مقاومت در مقابل آنها دارد ، نمی تواند از آنها خلاص شود این وسوسه فكری از موضوعات بسیار كلی؛ مانند سوال ذهنی درباره اینكه : چه كسی خدا را آفریده ؟ هدف از زندگی چیست ؟ گرفته تا افكار گناه آلوده جنسی و ترسهای مرضی و ….. متفاوت است و تقریبا همه این افكاتر بیمار را در وضعیت وحشتناكی قرار می دهند .

4- چهارمین الگو، كندى وسواس است. این بیماران ساعتها وقت خود را صرف خوردن غذا یا اصلاح سر و صورت، مسواك یا آماده شدن براى خواب یا مرتب كردن لباسها مى‏كنند.

لازم به ذكر است گاهى تركیبى از دو یا چند الگوى فوق به سراغ فرد مى‏آید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات