تبلیغات

تبلیغات

نگهداری از عکسها

یكى از روش هاى بسیار مناسب براى ثبت خاطرات، تصویربردارى است كه نوع ثابت آن یعنى عكاسى از جمله قدیمى ترین و مهمترین روش ها به حساب مى آید. همان طور كه عكاسى هنرى است كه انجام آن به طور حرفه اى نیازمند داشتن دانش كافى پیرامون این تكنیك نه چندان ساده است، مرحله بعدى یعنى نگهدارى از این خاطرات كاغذى نیز از اهمیت بسزایى برخوردار است. البته امروزه با پیشرفت علم و تكنولوژى، تصویربردارى نیز در همه انواع آن دچار تحولاتى عمده گشته و دوربین هاى عكاسى معمولى جاى خود را به دوربین هاى دیجیتالى داده و كارت هاى حافظه، جایگزین حلقه هاى فیلم شده اند ولى این تغییرات هنوز گسترده نبوده و كماكان دوربین هاى سبك قدیم كاربرد بسیارى را در سطح جهان دارا هستند. در كشور ما نیز از آنجا كه روزهاى نوروز را سپرى كرده ایم، به جهت كثرت مسافرت ها و همچنین دید و بازدیدها، این روزها بازار عكاسى از هر نوع (معمولى و دیجیتالى) بسیار داغ بوده و به هر آتلیه عكاسى كه سرى بزنید شاهد انبوهى از فیلم ها، كارت هاى حافظه یا CD خواهید بود كه براى چاپ سفارش داده شده اند ولى نكته اینجاست كه پس از انجام عكاسى و تحویل عكس هاى چاپ شده براى حفظ این خاطرات كاغذى چه باید كرد؟
– پس از گرفتن عكس ها از عكاسى با تطبیق آنها با نگاتیوهایشان شماره هر عكس را پیدا كرده و در پشت آن یادداشت كنید. با این كار، هنگامى كه بخواهید هر یك از آنها را دوباره چاپ كنید، به راحتى شماره آنها در دسترس بوده و نگاتیوها بارها و بارها با انگشتان دستان تماس پیدا نمى كند. البته این مسئله در مورد عكاسى معمولى صدق مى كند در عكاسى دیجیتالى تنها كافى است شما در كامپیوتر و یا صفحه نمایش دوربین خود، عكس ها را انتخاب كرده و چاپ نمایید در ضمن به جهت آنكه امكان ذخیره عكس هاى بسیارى با توجه به ظرفیت كارت حافظه دوربین شما وجود دارد، شما مى توانید تعداد زیادى عكس گرفته و تنها عكس هاى دلخواه را براى قرار دادن در آلبوم یا قاب عكس چاپ كرده و بقیه را به عنوان یادگار بر روى لوح فشرده اى (CD) ذخیره كنید. به این ترتیب دسترسى به عكس ها و همچنین چاپ مجدد آنها همواره امكان پذیر خواهد بود. البته به طور كلى انتقال كلیه عكس ها چه چاپ شده و یا چاپ نشده، در یك و یا چند CD ضرورى است زیرا این CDها در واقع نقش همان نگاتیو را براى دسترسى هاى بعدى ایفا خواهند كرد.
– در پشت هر یك از عكس ها برچسبى حاوى مكان، تاریخ (روز، ماه و سال) و مختصر توضیحات لازم در مورد آن مكان و افراد موجود در عكس و همچنین شماره خود عكس با توجه به نگاتیوها بچسبانید. عوامل مهم آسیب رساننده به عكس شامل رطوبت و دماى بالا، نور، حشرات و حتى خاك و آلودگى هوا هستند. البته عكس هاى سیاه و سفید نسبت به عكس هاى رنگى حساسیت كمترى دارند ولى به هر حال تركیب آنها به طور قطع باعث صدمه رسیدن به عكس ها مى شود. لذا آنها را همواره در مكانى خشك، خنك و تاریك نگهدارى كنید. این شرایط در مورد نگهدارى فیلم هاى خام و نگاتیو هم صدق مى كند كه البته در مورد فیلم هاى خام موضوع تعیین كننده، تاریخ انقضاى حك شده روى فیلم است.
– هرگز عكس هایتان را در كمد آشپزخانه، زیرزمین، اتاق زیرشیروانى یا پاركینگ نگهدارى نكنید. این مكان ها معمولاً چندین عامل آسیب رساننده شامل گرما، رطوبت، خاك و حشرات را همزمان دارا هستند.
– بهترین محل براى نگهدارى عكس ها، آلبوم است. این روزها اغلب عكاسى ها به همراه عكس هاى چاپ شده، آلبوم هاى موقتى را دراختیار مشتریان خود قرار مى دهند ولى اگر به هر دلیلى آلبومى در دسترس نداشتید، مى توانید از جعبه هاى لوازم مختلف مانند جعبه كفش یا هر جعبه دیگرى كه به لحاظ ابعاد با عكس ها متناسب باشد، استفاده كنید.
– در مرحله نگهدارى عكس هاى بدون آلبوم، رعایت دو نكته ضرورى است. اول آنكه در لابه لاى هر عكس كاغذى قرار داده تا عكس ها با یكدیگر تماس پیدا نكنند، دوم آنكه هیچ گاه عكس ها را بر روى هم با كش و یا باند پارچه اى به طور محكم نبندید زیرا به مرور زمان به هم چسبیده و آسیب مى بینند.
– علاوه بر عكس ها، نگاتیوها و CDها نیز به عنوان منابع اصلى ذخیره، نیازمند نگهدارى هستند. براى آنها نیز جایگاهى مخصوص در قالب آلبوم و یا كیف و یا جعبه فراهم كرده و برچسبى حاوى اطلاعات كافى پیرامون موضوع، مكان و زمان عكاسى بر روى آن نصب كنید. در مورد CDها هم مى توانید توضیحات لازم را بر روى هر یك نوشته و آنها را در كیف مخصوص و یا جعبه اى متناسب نگهدارى نمایید.
– روش نگهدارى عكس ها در CD تنها خاص عكس هایى كه به طریقه دیجیتالى گرفته مى شود، نیست بلكه شما مى توانید با اسكن كردن از روى عكس هاى قبلى و یا جدید چاپ شده تان، علاوه بر آلبوم معمولى، آلبومى دیگر در قالب CD شامل انبوهى از عكس هاى مورد نظر نیز داشته باشید.
– امروزه با استفاده از نرم افزارهاى كامپیوترى مى توانید عكس هاى قدیمى و صدمه دیده را ترمیم كرده و یا حتى شرایط عكسبردارى شامل نور، رنگ و حتى موقعیت افراد را تغییر دهید
 

تبلیغات