تبلیغات

تبلیغات

آسیب جدی به ستون فقرات زیر سنگینی کوله پشتی ها

مجموعه : پزشکی و سلامت
استفاده از کوله پشتی و کیفهای سنگین که دارای وزنی بیش از 15 درصد وزن بدن باشد در نوجوانان و جوانان باعث آسیبهای جدی به ستون فقرات و ایجاد دردهای ناحیه کمر و گردن می شود.
 
دکتر علی قنبری در هفدهمین کنگره فیزیوتراپی ایران ضمن هشدار به نوجوانان و جوانان در این خصوص تاکید کرد: علاوه بر تاثیر مخرب کوله پشتی های سنگین بر ستون فقرات ، استفاده غلط از آن نیز می تواند آسیبهایی جدی در پی داشته باشد.
 
به گفته وی ، بهترین شکل استفاده از کوله پشتی ، از انواع دارای 2 بند و به صورت دوطرفه (روی هر دو شانه) است که متاسفانه بیشتر دانش آموزان و دانشجویان به دلیل پیروی از مدهای روز به صورت یکطرفه و روی یک شانه از این نوع کیفها استفاده می کنند که باعث انحرافات ستون فقرات و زمینه ساز دردهای ناحیه کمر و گردن در دوران بزرگسالی می شود.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: براساس تحقیقاتی که در میان 1200 دانشجو در رده سنی 18-24 سال در انگلستان و از طریق اینترنت صورت گرفت ، مشخص شد گروهی که در دوره نوجوانی کیفهای خود را به صورت یکطرفه حمل می کردند ، در دوره بزرگسالی دردهای عضلانی و اسکلتی بیشتری را حس می کردند و نتیجه دیگر این تحقیق ، نشان داد دانشجویانی که به طور منظم حرکات ورزشی انجام نمی دادند نیز بیشتر در معرض این دردهای شایع قرار داشتند. وی به نوجوانان که در سن رشد قرار دارند و ستون فقرات آنها متاثر از عوامل محیطی است ، توصیه کرد از کیفهای دارای 2 بند و به صورت دوطرفه استفاده و از حمل کیفهای با وزن زیاد و با مدت زمان طولانی اکیدا خودداری کنند و ورزش منظم و حداقل 3 بار در هفته را در برنامه خود بگنجانند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات