تبلیغات

تبلیغات

اختلال‌ روابط جنسی در اثر مشكلات عاطفی

شاید شما هم یكی از خوش‌خیال‌هایی باشید كه امروز با نگاهی سرسری به صفحه سلامت لبخند می‌زنید و با خواندن اولین سطر‌های این گزارش شانه بالا می‌اندازید كه: چه خوب! این ماجرا شامل حال ما نمی‌شود اما به این سادگی قضاوت نكنید چون خیلی از بیماران مبتلا به اختلالات جنسی از بیماری خود بی‌اطلاعند، شاید چون این مشكل زیادی پنهان است، مشكلی پیچیده، مشكلی ناگفتنی، مشكلی مثل اختلالات جنسی.

باورتان می‌شود كه ممكن است دلیل وسواس و پرخاشگری همسرتان، شكست‌تان در تربیت فرزندان، عدم رضایتتان از محیط كار و خشم كنترل نشده‌تان در مواجهه با مسائل پیش پا افتاده همگی به خاطر اختلال در روابط جنسی باشد؟

حتی اگر آمار ۴۰ درصدی طلاق‌های حاصل از اختلالات جنسی را كه چندی پیش، دكتر فروتن، رئیس كلینیك سلامت جنسی اعلام كرد، باور نمی‌كردیم تماس‌های مكرر هموطنان كه پس از برگزاری اولین كنگره سلامت جنسی با دفتر روزنامه گرفته شد، نشان می‌داد این بیماری مشكل پنهان درصد بالایی از خانواده هاست.

به گفته دكتر رسول روشن، روانشناس، گرچه ممكن است برخی از زوج‌ها علی‌رغم عدم رضایت از روابطشان، زندگی زناشویی را تحمل كنند اما ناتوانی در برقراری ارتباطی رضایت‌بخش، دلیل بخش عمده‌ای از انحرافات جنسی درمتاهل‌هایی است كه پایبندی ضعیفی نسبت به اصول ارزشی و دینی دارند.

درمانگر كلینیك خانواده و سلامت جنسی در گفتگو با «جام‌جم» می‌گوید: سوال‌های پاسخ داده نشده و بد پاسخ داده شده درباره مسائل جنسی در دوران كودكی به باورهای غلط در بزرگسالی می‌انجامد كه ریشه اصلی ناتوانی زوج‌ها در برقراری رابطه‌ای لذت‌بخش با یكدیگر است.

این روانشناس با اشاره به این كه عدم رضایت جنسی در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود، ادامه می‌دهد: خشم، عدم اعتماد به نفس، پرخاشگری، بهانه‌جویی و افسردگی از نشانه‌های آن است كه در نمونه‌های این‌چنینی زوج‌ها كمتر به دلیل واقعی این ناهنجاری‌ها پی می‌برند و در برخی از موارد گذرشان به دادگاه خانواده می‌افتد.

روشن، درمان این عارضه را وابسته به فعالیتی گروهی با همكاری روانشناس، روان‌پزشك و مشاور می‌داند و اظهار می‌كند: هرچند دلیل بخشی از مشكلات جنسی ناتوانی‌های جسمی است اما بخش اعظم آن به اختلالات عاطفی بر‌می‌گردد كه با مشاوره، زوج درمانی خانواده‌درمانی قابل حل است.

وی در این زمینه مثال می‌زند: میل جنسی مبتلایان به افسردگی و اضطراب بیمارگونه، كاهش می‌یابد كه با مراجعه به روان‌پزشك و روانشناس قابل درمان هستند.به عبارتی دیگر كاهش این میل، گاه نشان‌دهنده انواع دیگری از اختلالات روانی است كه به واسطه درمان آنها این مشكل نیز برطرف می‌شود.

● هزینه‌های سنگین‌

فرض كنیم ناهنجاری‌ها ارتباطی، زوجی را به این نتیجه برساند كه باید با مشاوری گفتگو كنند، فرض كنیم آنها به خوبی بدانند برای حل چنین مشكلی باید به چه كلینیكی مراجهه كنند، به نظر شما یك زوج تا چه حد می‌توانند برای حل مشكلات ارتباطی‌شان هزینه كنند؟ بخشش چند اسكناس سبز آنها را از مراجعه پشیمان می‌كند؟

چند زوج حاضرند در ازای مشاوره‌ای نیم ساعته ۱۸ هزارتومان یا بیشتر بپردازند؟

درمانگر كلینیك خانواده و سلامت جنسی پرداخت چنین هزینه‌ای را سنگین نمی‌داند و توضیح می‌دهد: گرچه ممكن است زوج‌ها در نگاه اول گمان كنند پرداخت چنین هزینه‌ای زیاد است اما اگر زوج‌ها بپذیرند كه پرداخت چنین هزینه‌ای برای بقای خانواده و جلوگیری ازفروپاشی آن صورت گرفته است، سنگین به نظر نمی‌رسد.

مریم یوشی زاده

گزارش : روزنامه جام‌جم

تبلیغات