تبلیغات

تبلیغات

معرفی ششمین علامت حیاتی در تشخص بیماری

مجموعه : پزشکی و سلامت
ارزیابی وضعیت یک بیمار ، معمولا پزشکان علائم حیاتی او شامل نبض ، تنفس ، درجه حرارت ، فشار خون و درد را کنترل می کنند اما بنا بر اظهارات یک متخصص سرطان یک نشانه دیگر یعنی اندوه را باید به این فهرست اضافه کرد. به گزارش هلث دی ، دکتر جیمی هالند رئیس یک مرکز سرطان در نیویورک می گوید وضعیت روانی بیمار بخش مهمی از سلامت کلی او محسوب می شود.

وی علامتی بنام اندوه روانی را بعنوان عامل ششم معرفی می کند و معتقد است باید مراقبت های روحی روانی را نیز بعنوان بخشی از خدمات پزشکی و مراقبت های کلی در نظر گرفت.


یک مشکل عمده این است که پزشکان اغلب سلامت روان را بصورت بخشی از سلامت کلی در نظر نمی گیرند و بیماران هم تمایلی برای مطرح شدن آن ندارند درحالیکه بخشی از این مانع نیز از سوی دکتر ایجاد می شود چرا که او معتقد است کار علمی انجام می دهد و به امور احساسی و روانی نمی پردازد.


این در حالی است که مطالعات نشان می دهد 45 درصد مبتلایان به سرطان مشکلات روانی شدید ی دارند. مبتلایان به تومورهای جدی ، بیماران جوان ، افراد کم درآمد و بیمارانی که از حمایت اجتماعی مناسبی بهره مند نیستند بیش از دیگران در معرض خطرند.


دکتر هالند و همکارانش برای کمک به پزشکان در ارزیابی وضعیت روانی بیماران پرسشنامه ای را تهیه کرده اند که بیماران در ویزیت های عادی در مطب پزشک آن را پر می کنند. این پرسشنامه بیماران نیازمند به مشاوره را به پزشکان معرفی می کند.
همچنین گروه تحقیقاتی دکتر هالند علاوه بر پرسشنامه ، راهکارهایی رابرای مقابله با اندوه روانی بیماران ارائه کرده است. او روشی به نام "دیسترس ترمومتر" را ابداع نموده که حزن و اندوه بیمار را بر اساس مقیاس یک تا ده می سنجد.


بر اساس این مقیاس بیماران به روانپزشک ، روانشناس ، کارگزاران اجتماعی و مشاوران شغلی ارجاع داه می شوند.
دکتر هالند معتقد است افزودن مشکل روانی به ارزیابی های رایج منجر به ارتباط باز تر با بیماران و ترغیب آنها برای پیگیری درمان می شود و لذا می توان با کاهش این مشکلات کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشید

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات