تبلیغات

تبلیغات

آب مروارید شایعترین بیماری چشمی در كهنسالی است

مجموعه : پزشکی و سلامت
دكتر سلطان سنجری بیان كرد: علاوه بر آب مروارید خروج مایع از داخل چشم نیز چشم فرد را دچار اختلال می كنند و ممكن است باعث بالا رفتن فشار داخل چشم شود كه برای جلوگیری از آن افراد باید بعد از 40 سالگی حتما به پزشك مراجعه كنند و فشار داخل چشم خود را اندازه بگیرند. چرا كه با بالا رفتن فشار سلولهای عصبی چشم از بین می روند كه چون بدون علامت هستند وقتی فرد متوجه می شود كه 90 درصد بینایی وی از بین رفته است. وی در ادامه افزود: علاوه بر این موارد تغییرات دیگری كه با افزایش سن رخ می دهد تغییرات شبكیه است كه بسیاری از آنها قابل درمان نیستند، ولی می توان از عوارض آن جلوگیری كرد. این بیماری ها كه در واقع پیر شدن شبكیه است باعث كاهش دید بیمار می شود ولی سبب ایجاد نابینایی نخواهد شد.
دكتر سلطان سنجری درباره تغییر بافت های دور چشم در كهنسالی گفت: در سنین كهنسالی علاوه بر مشكلات خود چشم بافت های دور چشم نیز دچار تغییراتی می شدند كه از جمله این موارد غدد اشكی هستند كه با افزایش سن كاهش می یابد و چشم را دچار خشكی می كند كه با جایگزین كردن اشك های مصنوعی می توان مشكل بیماران را تا حدی برطرف كرد. همچنین شل شدن پوست اطراف پلك نیز از دیگر تغییرات بافت های دور چشم است كه باعث می شود بیمار در باز كردن چشم خود دچار اشكال شود و سنگینی پلكها فرد را اذیت كند.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: جدا شدن عضله بالا برنده پلك نیز ممكن است با افزایش سن در افراد رخ دهد در واقع باعث می شود فرد افتادگی پلك پیدا كند كه برای جبران این مسئله از عضلات پیشانی كمك می گیرند یعنی فرد ابروهای خود را بالا می برد و با كمك آن پلكها را نیز بالا می برند كه این كار باعث ایجاد خستگی بیمار می شود. این مشكل را نیز می توان با عمل جراحی برطرف كرد.
دكتر سلطان سنجری با اشاره به پیشگیری از بیماریهای چشمی ناشی از افزایش سن اظهار كرد: مواردی مثل آب مروارید یكی از مسائلی كه باعث تشدید آن می شود نور آفتاب است كه با استفاده از عینك های آفتابی می توان تا حدی از ابتلا به آن جلوگیری كرد.
همچنین، آب سیاه را نیز با كنترل سالانه اندازه فشار چشم می توان كنترل كرد در مورد تغییرات پوستی نیز می توان با استفاده از عینك های آفتابی و كرم های دور چشم از ابتلای آن جلوگیری كرد. از طرفی خارش و مالش چشم به مدت طولانی نیز می تواند باعث جدا شدن عضله بالا برنده پلك شود كه از این مورد نیز می توان پیشگیری كرد.
این متخصص تاكید كرد: مسئله دیگر خشكی چشم است كه خود باعث ایجاد عوارضی بر روی قرنیه می شود البته با استفاده از اشك های مصنوعی می توان این عوارض را به حداقل رساند.
وی همچنین تاكید كرد: سوء تغذیه و مصرف دخانیات باعث تسریع به وجود آمدن آب مروارید و مسائل پوستی می شود كه عدم استفاده از دخانیات و مصرف تغذیه مناسب و غذای تازه می تواند در كاهش ابتلا به این بیماری ها مؤثر باشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات