تبلیغات

تبلیغات

اثرات روحی روانی بیماری پسوریازیس

مجموعه : پزشکی و سلامت
در حالیکه اثرات پسوریازیس تنها در سطح پوست مشاهده می شود ، می تواند اثرات عمیق دیگری را بدنبال داشته باشد. در بسیاری از موارد این بیماری بر نحوه برخورد دیگران با شخص و احساس او نسبت به خودش اثر می گذارد. بنابراین یکی از مهم ترین موضوعات علاوه بر درمان ، کمک به بیماران است تا به غرورشان لطمه ای وارد نشود.
یکی از بدترین موارد مربوط به پسوریا زیس این است که دیگران گمان می کنند این بیماری مسری یا در نتیجه عدم رعایت بهداشت ایجاد شده است.

درحالیکه اصلا اینطور نیست. این اجتناب افراد از ارتباط با بیمار ناراحت کننده است چرا که او تصور نامناسبی از خود پیدا کند. این مسئله ممکن است باعث عصبانیت ، خجالت زدگی ، و یا نا امیدی بیمار شود.
این امر سبب می شود فرد نگران برخورد دیگران باشد و از فعالیت های اجتماعی پرهیز کند و دچار استرس شود که در تشدید علائم پسوریازیس تاثیر جدی دارد.

علاوه بر این بیماران مبتلا به پسوریازیس در معرض مشکلات هیجانی مانند افسردگی ، اضطراب و غیره قرار دارند.
محققان در مطالعه منتشر شده در ژورنال بین المللی درماتولوژی اظهار داشته اند که نیمی از بیماران پسوریازیس افسرده و مضطرب می شوند.

یک راه مقابله با خود کم بینی و فیدبک منفی از سوی دیگران برخورداری از حمایت است. خانواده و دوستان که می دانند پسوریازیس چیست می توانند به لحاظ روحی بیمار را حمایت کرده به او قوت قلب بدهند.
صحبت با افرادی که در شرایط مشابه قرار دارند نیز تا حدی موجب آرامش می شود. بهر حال با گذشت زمان استرس هیجانی ناشی از پسوریازیس کاهش می یابد ودر نظر دیگران هم عجیب نخواهد بود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات