تبلیغات

تبلیغات

رولت گوشت

رولت گوشت

رولت گوشت از جمله غذاهای مناسب مهمانی‌های رسمی است. این غذا با توجه به محتویات داخل رولت در طعم و مزه‌های مختلف درست می‌شود.
ما نیز در اینجا به 2 نمونه از آنها اشاره می‌كنیم. در ضمن از جمله مزایای درست كردن رولت گوشت این است كه وقتی مهمانی رسمی دارید و قرار است چند نوع غذا درست كنید، می‌توانید این غذا را از شب قبل آماده كرده و پس از تهیه سس، آن را در روز مهمانی روی رولت بریزید. سپس در فر یا مایكروفر گرم كرده و سرو كنید.

مواد لازم برای تهیه رولت:

ـ نیم كیلوگرم گوشت چرخ‌كرده مخلوط (گوساله و گوسفند)
ـ یك عدد پیاز متوسط
ـ 2 حبه سیر
ـ 4 تا 5 دانه فلفل سیاه درسته
ـ یك قاشق چای‌خوری نمك
ـ پودرسوخاری به مقدار لازم
ـ یك قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی

مواد مورد نیاز برای داخل رولت:

روش یك:

ـ 2 عدد تخم‌‌مرغ
ـ 3 قاشق سوپ‌خوری جعفری یا گشنیز خردشده
ـ نمك و فلفل به میزان لازم

روش 2:

ـ 3 قاشق سوپ‌خوری زرشك
ـ 2 قاشق سوپ‌خوری گردوی خردشده

 طرز تهیه:

ابتدا پیاز را پوست كنده و پس از شست‌وشو خرد كنید. سپس سیرها را نیز پوست گرفته و رنده كنید. گوشت چرخ‌كرده را به چند قسمت تقسیم كرده و هر یك از قسمت‌ها را همراه كمی پیاز و سیر داخل دستگاه خردكن یا غذاساز بریزید. این كار را آن‌قدر تكرار كنید كه گوشت‌های تقسیم شده با سیر و پیاز چرخ شود. در پایان كل گوشت را مجددا داخل دستگاه بریزید و خوب با هم مخلوط كنید.
نكته یك: اگر مخلوط گوشت و پیاز و سیر به دست نچسبید، یعنی آماده درست كردن رولت است در غیر این صورت، آن‌قدر ورز دهید تا دیگر به دست نچسبد.

نكته 2: با توجه به اینكه با این مقدار گوشت، می‌‌توانید 2 عدد رولت درست كنید، مقدار گوشت را به 2 قسمت تقسیم كنید. حالا در كف یك سینی مقداری آرد سوخاری بپاشید و نیمی از گوشت را برداشته و پس از صاف كردن در كف دست، روی سینی آغشته به پودر سوخاری پهن كنید تا به صورت گرد باز شود. توجه داشته باشید لبه‌های گوشت نباید ضخیم باشد و تا جایی كه امكان دارد، به طور یكنواخت با فشار آوردن روی گوشت، لبه‌‌های آن را نازك كنید، سپس یكی از مخلوط‌های داخل رولت را آماده كنید و سطح گوشت را با آن بپوشانید.
اگر می‌خواهید از مخلوط تخم‌‌مرغ‌دار برای داخل رولت استفاده كنید، ابتدا باید تخم‌‌مرغ‌ها را آب‌پز كرده و پس از پوست كندن به صورت حلقه‌حلقه، خرد كنید. حالا جعفری یا گشنیز خرد شده را روی گوشت بریزید و سپس تخم‌مرغ‌ها را روی سبزی بچینید و با پاشیدن نمك و فلفل، آن را مزه‌‌دار كنید. در پایان، لبه‌های گوشت را از روبه‌رو به هم بچسبانید. برای این منظور از 2 انگشت شست و سبابه استفاده كنید و لبه‌ها را روی هم طوری فشار دهید تا خوب به هم بچسبند. حالا نوبت سرخ كردن رولت است. داخل تابه‌‌ای گود، مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. سپس رولت پیچیده شده را داخل روغن بگذارید. پس از اینكه یك طرف آن كمی سرخ شد، آن را برگردانید تا طرف دیگر نیز سرخ شود.
در فاصله سرخ شدن یكی از رولت‌ها، برای درست كردن رولت دیگر، دست به كار شوید. همان‌طور كه پیش از این نیز ذكر شد، شما می‌توانید داخل رولت را با مخطوط دیگری هم پر كنید؛ بنابراین این رولت را به جای مخلوط تخم‌مرغی با زرشك و گردو بپیچید. برای این منظور، پس از پهن كردن گوشت روی سینی آغشته به پودر سوخاری، زرشك را شسته و با گردوی خردشده مخلوط كنید. سپس آن را روی گوشت بریزید. حالا 2 طرف گوشت را مانند روش قبل روی هم چسبانده و آن را سرخ كنید. پس از سرخ شدن رولت‌ها، آنها را داخل تابه‌ای بزرگ كنار هم قرار دهید. تابه كوچك دیگری نیز آماده كنید و در آن كمی روغن بریزید. سپس یك قاشق سوپ‌خوری رب گوجه‌فرنگی را در آن تفت داده و مقداری آب نیز به آن اضافه كنید. حالا سس حاصله را روی رولت‌های چیده شده در تابه‌ بزرگ بریزید و در ظرف را بگذارید و مدت یك ساعت روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا رولت‌ها بپزد.

 

تبلیغات