تبلیغات

تبلیغات

ارتباط بیماری خستگی مزمن و آسیب مغزی

مجموعه : پزشکی و سلامت
برخی موارد سندرم خستگی مزمن می تواند به صدمات مغزی ایجاد شده در مراحل اولیه تب غده ای مربوط باشد. به گزارش BBC ، یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه نیوساوت ولز افراد دارای ویروس اپشن بار را از سال 1999 مورد بررسی قرار داده و دریافته اند افرادی که پس از خارج شدن ویروس از بدنشان هنوز بیمار بودند به آسیب مغزی دچار شده اند و مغز این افراد به گونه ای عمل می کند که گویی شخص هنوز بیمار است.

ویروس اپشن بار باعث تب غده ای می شود. علائم این بیماری شامل تب ، گلودرد ، خستگی و تورم غدد لنفاوی است. اکثر افراد پس از چند هفته بهبود می یابند اما یک نفر از هر ده فرد مبتلا از نشانه های طولانی مدت ازجمله خستگی رنج می برد.
اگر این علائم تا حد ناتوان کننده به مدت شش ماه باقی بمانند ، بیماری تحت عنوان سندرم خستگی مزمن تشخیص داده می شود.

به گفته سرپرست این تحقیق نه ویروس و نه پاسخ ایمنی غیر طبیعی هیچکدام سندرم خستگی پس از بیماری را توجیه نمی کنند. اما بخش هایی از مغز که کنترل درک خستگی و درد را برعهده دارد طی فاز حاد عفونت تب غده ای آسیب می بیند.
آنچه باعث ادامه بیماری می شود کاملا مشخص نیست اما یک احتمال این است که گرچه ویروس از بین رفته است ، بخشی از سیستم ایمنی به عفونت پاسخ می دهد و سپس بخش های مهمی از مغز را که در ایجاد خستگی و دیگر علائم نورولوژیک دخالت دارند را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان در تلاشند اطلاعات بیشتری را در این زمینه بدست آورند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات