تبلیغات

تبلیغات

توازن هورمونی راه حلی برای درمان بولیمیا

مجموعه : پزشکی و سلامت

sتوازن هورمونی راه حلی برای درمان بولیمیابولیمیا، پرخوری و بالا آوردن عمدی غذا، اغلب به عنوان یک بیماری روانی نگریسته شده و با درمان های روانشناختی درمان می شود.
با این حال دکتر سابینه نائسن، از انستیتوی کارولینسکا، اشاره می کند که برخی از زنان مبتلا به این بیماری ممکن است مقدار زیادی از هورمون مردانه تستسترون داشته باشند.

نیمی از مبتلایان به این بیماری که به خاطر این عدم توازن تحت درمان قرار گرفته اند کم اشتهایی و بی میلی به مصرف غذاهای چرب یا شیرین را ابراز داشته اند.

دکتر نائسن مدعی است که سه نفر از 21 بیمار مبتلا به بولیمیا که با روش درمانی وی درمان شدند به طور کلی از اختلالات مربوط به تغذیه رهایی یافتند.

بولیمیا یا پرشتهایی روانی، احتمالا یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای است. میزان شیوع این اختلال در زنان تقریبا ده برابر مردان است .

درمان های معمول شامل رفتاردرمانی شناختی ویا مشاوره روانشناسی می شود که برای دستیابی به ریشه های پیدایش این بیماری به کار می رود ولی داروهای ضد افسردگی نیز اغلب برای این بیماری تجویز می شوند.

با این حال برخی از علائم ظاهری عدم توازن هورمونی در یک گروه 77 نفره مبتلا به بولیمیا که توسط دکتر نائسن تحت آزمایش قرار داشتند، آشکار بود.

کاهش علائم

بیماران تحت این آزمایش از مشکلات قاعدگی، مو زائد بدن و سندروم تخمدان های پلی سیتستیک، بیشتر از زنان فاقد اختلال تغذیه ای، شکایت کرده اند.

این نظریه در 21 زن که دارای نشانه های ظاهری عدم توازن هورمونی بوده اند، مورد آزمایش قرار گرفت و به آنها نوعی از قرص های جلوگیری از بارداری حاوی هورمون جنسی زنانه استروژن داده شد.

تاثیر این قرص ها، کاهش سطح ترشح تستسترون در بدن بوده است. یافته های این تحقیق نشان می دهد که مصرف هورمون به کاهش "نشانه های" بولیمیا در طول یک دوره سه ماهه در حدود نیمی از زنان تحت آزمایش منجر شده است.

دکتر نائسن گفت:" ما نشان داده ایم که یک سوم زنان بولیمیک دارای مشکلات متابولیک هستند که همین امر می تواند وقوع اختلال تغذیه ای را توضیح دهد."

وی ادامه می دهد: "این اختلالات ممکن است در موارد خاص بیش از هر بیماری روانی دیگری، بیانگر ساختار هورمونی بیمار باشد و از این قرار درمان هورمونی می تواند جایگزین خوبی برای رفتار درمانی شناختی باشد."

در همین حال، استیو بلومفیلد، از انجمن اختلالات تغذیه ای، می گوید پیش تر احتمال داده می شد که درمان هورمونی تنها برای چند تن از این زنان مورد استفاده قرار گیرد.

اما وی گفت: "ما از چنین تحقیقاتی که ما را در درک مسائل نهفته در روان رنجوری بولیمیا که تا کنون به خوبی شناخته نشده است، یاری کند، استقبال می کنیم و تحقیقات دقیق تر در این زمینه الزامی به نظر می رسد

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات