تبلیغات

تبلیغات

چگونه می توان آسم رامهار كرد

مجموعه : پزشکی و سلامت

پیشرفت و توسعه صنعتی از یك سو و عقب نشینی طبیعت در برابر گسترش پرشتاب شهرنشینی و زندگی ماشینی از دیگر سو، از عوامل عمده تخریب و فرسایش محیط زیست و همچنین تهدید فزاینده سلامت جسم و روان انسان هاست.براین اساس پرداختن به این مسأله و عواقب آن، با توجه به فراگیری، گستردگی و پیشرفت هر روزه اش، بی اغراق باید سخن روز باشد و همواره در دستور كار مسئولان و نیز كانون توجه مردمان قرار گیرد. یكی از این مسائل عمده عوارض و بیماری هایی است كه با آلودگی هوا و محیط زیست رابطه مستقیم دارند؛ از جمله بیماری آسم كه در ارزیابی اهمیت مسأله همین بس كه بگوییم: یك سوم كودكان جهان مبتلا به آسم هستند و با این معیار، ناگفته پیداست كه بسیاری از كودكان جامعه ما نیز بی گمان در زمره مبتلایان به آسم به شمار می آیند.


با توجه به این نكته و همچنین به مناسبت فصل بهار كه سبب دگرگونی شرایط آب و هوا و از جمله پراكندگی ذرات گرده گل ها و گیاهان در هوا می شود و این نیز موارد ابتلا به آسم و حساسیت ها را افزایش می دهد، فرصتی مغتنم پدید آمده است تا در گزارشی اجمالی، علل و عوارض ابتلای كودكان به آسم، با استناد به گفته ها و یافته های متخصصان و پژوهشگران، تبیین و تشریح شود.
● شایع ترین بیماری كودكان
آسم را شایع ترین بیماری مزمن كودكان دانسته اند؛ بیماری آزاردهنده ای كه علت های بسیار دارد و به این سبب، حدود یك سوم كودكان جهان به آن مبتلا هستند و اما در تبیین علت های این بیماری، در این گزارش به عمده ترین و فراگیرترین آنها اشاره می شود. در این میان، رابطه آسم و خشونت نكته ای جالب و تأمل برانگیز است؛ زیرا، متخصصان به تجربه دریافته اند كودكانی كه در مناطق مركزی شهرها زندگی می كنند و بیش از دیگران در معرض خشونت هستند، ممكن است بیشتر از همسالانشان كه در حومه شهرها زندگی می كنند، دچار حمله های آسم شوند. در واقع، متخصصان آمریكایی می گویند: كودكانی كه در شرایط خشونت آمیز زندگی می كنند، دو برابر كودكان دیگر آسم می گیرند.
به این سبب، دانشمندان خشونت را به مثابه عاملی مهم در افزایش موارد ابتلا به آسم و نیز تشدید این بیماری مورد توجه قرار داده و معتقدند: افراد شهرنشین ممكن است به انواع شدیدتر آسم مبتلا شوند؛ زیرا، ابتلای آنها به این بیماری در واقع پیامد افزایش فشارهای مزمن محیطی است.
و اما افزون بر این مسأله كلی، بجاست كه برخی عوامل پدیدآورنده آسم برای شناخت والدین و خانواده ها بازگو شود، زیرا برطرف كردن این عوامل می تواند تأثیری عمده در پیشگیری از ابتلای كودكان یا تشدید بیماری آنها داشته باشد. این عوامل چنان گوناگون است كه پی بردن به آنها شاید برای بسیاری كسان شگفت انگیز باشد؛ به طور مثال پوشك بچه گاه می تواند سبب ابتلای او به آسم شود. به گفته پژوهشگران، پوشك بچه مواد شیمیایی خاصی دربردارد كه آزادشدن آنها می تواند سبب ساز ابتلا به آسم باشد؛ از این رو، استفاده از پوشك های پارچه ای احتمال بروز ناراحتی های تنفسی را كمتر می كند. براین اساس، پژوهشگران می گویند: شیوع بالای آسم در دوران كودكی را نمی توان تنها به سبب تماس با عوامل معمولی، از جمله دودسیگار، كنه و سوسك حمام دانست، بلكه موادی هم كه خود كودك تولید می كند، می تواند از عوامل حمله های آسم به شمار آید.
به گفته پژوهشگران دانشگاه انگلیسی ساوت همپتون، استفاده از موكت برای پوشاندن كف اتاق های خانه، خطر ابتلا به آسم و دیگر بیماری های حساسیتی را بالا می برد. آنها در اثبات این نكته دریافته اند كه حدود یك پنجم مردم انگلستان دچار بیماری آسم هستند، زیرا بیشتر خانه های آنها با موكت پوشیده شده است، حال آن كه به عنوان مقایسه باید گفت كه تنها 16 درصد خانه های فرانسوی ها و نیز 2 درصد خانه های ایتالیایی ها را با موكت پوشانده اند.
● صد هزار نوع ذره در یك مترمربع موكت
پژوهشگران می گویند: در یك مترمربع موكت بیش از یكصدهزار نوع ذره گرد وغبار هست؛ از این رو، پراكنده شدن این ذرات در هوای خانه ها و ورود آنها به داخل مجاری تنفسی ممكن است دستگاه ایمنی بدن را تحریك كند و سبب پیدایش علامت های آسم و حساسیت شود.
به عنوان نكته مهم تر باید یادآور شد كه استفاده از فرش و موكت برای كسانی كه حیوانات خانگی، از جمله سگ و گربه دارند، خطر ابتلا به آسم و حساسیت را افزایش می دهد؛ چنان كه با كاربرد جاروبرقی های پرقدرت هم نمی توان همه ذرات را جمع آوری و پاك كرد.
● چاقی، عامل ابتلا به آسم
تحقیقات پژوهشگران دانشگاه هاروارد نیز نشان می دهد كه میان چاقی و ابتلا به بیماری آسم رابطه ای مستقیم وجود دارد؛ چنان كه عارضه چاقی خطر ابتلا به این بیماری را بسیار افزایش می دهد.
به گفته آنها، حتی مقدار كم چربی سبب افزایش این خطر می شود؛ در نتیجه افراد چاقی كه 35 درصد اضافه وزن دارند، سه برابر بیشتر از دیگران ممكن است دچار آسم شوند.
درواقع، پزشكان از سال ها پیش از وجود ارتباط میان آسم و چاقی آگاه بودند، اما تصور عمومی براین بود كه ابتلا به آسم سبب بروز مشكلات تنفسی و محدودشدن فعالیت بدن و رویگردانی از ورزش می شود و این نارسایی به چاقی می انجامد؛ اما تحقیق جدید مقدم بودن چاقی بر آسم را نشان می دهد. چنین است كه متخصصان می گویند: چاقی و آسم در كشورهای پیشرفته رو به افزایش است. در آمریكا آمار ابتلا به آسم از سال 1982 تا سال 1994 حدود 61 درصد افزایش یافت، به گونه ای كه از هر سه نفر یك نفر چاق محسوب می شود. حدود 15 میلیون آمریكایی نیز به این بیماری مبتلا هستند و برآورد می شود كه هر سال حدود 5 هزارنفر در این كشور براثر ابتلا به آسم می میرند.
البته، این كه چاقی خطر ابتلا به آسم را افزایش می دهد، چندان به اثبات نرسیده است؛ اما محققان می پندارند كه اضافه وزن بر راه های تنفسی فشار می آورد؛ بنابراین نسبت به سرما و دیگر عوامل پدیدآورنده آسم واكنش پذیرتر می سازد.
● عواملی كه آسم را تشدید می كنند
برای شناخت عوامل گوناگونی كه در تشدید آسم نقش دارند، جا دارد به تحقیقات متخصصان در این زمینه اشاره شود. براین اساس، نظرات دكتر محمد مهدی زحمتكش، فوق تخصص آسم و آلرژی را بازگو می كنیم. این پزشك متخصص عوامل تشدیدكننده آسم رابه 9 بخش عمده، به شرحی كه اینك می خوانید، برشمرده است:
● مواد حساسیت زا: این مواد گوناگون، در طیفی گسترده جای دارند؛ از جمله: گرده گل ها و گیاهان، بویژه در فصل بهار ممكن است سبب بروز آسم شوند. این عارضه (آسم فصلی) نام دارد و نشانه های آن در بیشتر موارد تنگی نفس، سرفه و آبریزش بینی است.
▪ موجودی ذره بینی و خانگی به نام (مایت) كه در محیط خانه، در رختخواب، ملحفه ها، روی فرش و مبل و گرد و خاك خانه ها وجود دارد، یكی از عوامل مهم بروز حساسیت و حمله های آسم، بویژه در كودكان به شمار می آید.
▪ سوسك قرمز فاضلاب خانه ها كه مدفوع آن محیط خانه و ظروف را آلوده می كند، موش خانگی و حیوانات، از جمله سگ و گربه، از عواملی هستند كه ممكن است شیوع آسم را افزایش دهند و همچنین سبب بازگشت مكرر عامل بروز آسم شوند.
استفاده از برخی مواد غذایی كه مواد رنگی یا مواد (رنگ بر) دارند، مصرف مشروبات الكلی و كاربرد محلول های سفیدكننده لباس، بویژه اگر در محیط بسته به كار رود، سبب بروز حمله های آسم می شوند.
▪ عفونت: عفونت های دستگاه تنفسی، بویژه عفونت های ویروسی شایع ترین عوامل تشدیدكننده حمله آسم هستند. چنین است كه بیشتر مبتلایان به آسم، در روزهای دوم یا سوم سرماخوردگی، دچار حمله آسم می شوند. از سوی دیگر، عفونت های میكروبی، هر چند كمتر آسم را تحریك می كنند، اما ابتلا به سینوزیت چركی از علت های مهم تشدید حمله های بیماران و بهبود نیافتن آنهاست.
▪ ورزش و تحرك بدنی: حدود 80 درصد بیماران مبتلا به آسم با فعالیت ورزشی دچار تنگی نفس و خس خس سینه می شوند. به این سبب، بیماران آسمی باید از ورزش سنگین، بویژه در دورانی كه تحت درمان هستند بپرهیزند. البته، متخصصان می گویند كه ورزش سبك و همچنین شنا برای بیماران آسمی، زیانبار نیست و حتی پرداختن به آنها توصیه می شود.
▪ آلودگی هوا: آلودگی هوای خانه به سبب كاربرد وسائل گرم كننده (بخاری، چراغ نفتی و اجاق گاز) و دود سیگار و همچنین آلودگی هوای خارج از خانه با گازها، ازجمله ایندرید كربنیك و اوزن، سبب تشدید بیماری آسم می شود. افزون بر این، امكان ابتلای كودكانی كه پدر یا مادرشان سیگاری هستند، به آسم بیشتر است. حتی ممكن است این كودكان به دیگر بیمار یهای ریوی، از جمله برونشیت مزمن و سرطان ریه مبتلا شوند.
▪ چگونگی آب و هوا: شماری از بیماران آسمی به سبب دگرگونی آب و هوا و محیط زیست ممكن است دچار حمله های آسم شوند یا این كه حمله های آنان بیشتر شود؛ زیرا، غلظت مواد آلرژی زا در آب و هوای مرطوب بیشتر است؛ همچنین بیشتر بیماران در هوای آكنده از گردوغبار، نفس تنگی می گیرند؛ بویژه اگر مدت طولانی در هوای پرگرد و غبار باشند.
به عنوان نكته ای مهم باید افزود: عامل آب وهوا بعضی وقت ها آنقدر مؤثر است كه بیمار آسمی ناگزیر باید شهر و دیار خود را ترك كند و به منطقه ای دیگر برود.


▪ تنش و استرس: تنش های عصبی و فشارهای روحی هم می تواند آسم را تحریك كند، به گونه ای كه بیماران مبتلا به آسم، حتی بر اثر گریه یا خنده شدید به خس خس بیفتند و دچار تنگی نفس شوند.


بیماری ها و اختلال های گوارشی: اختلال گوارشی، بویژه برگشت غذا و اسید از درون معده به مری كه سبب (ترش كردن) می شود، عاملی بازدارنده است و نمی گذارد بیماری آسم بهبود یابد. افزون بر این، ممكن است بیماری به صورت آسم شبانه بروز كند؛ از این رو، بیماران مبتلا به آسم باید از خوردن غذاهای چرب، چای پررنگ، قهوه و شكلات و نیز مصرف برخی داروها كه موجب برگشت بیشتر شیره معده به مری می شود، بپرهیزند.


▪ تأثیر داروها: مصرف برخی داروها می تواند سبب حمله آسم شود. از جمله آسپرین كه سبب تشدید حملات آسمی در بیمارانی می شود كه دچار حساسیت، آبریزش و پولیپ بینی هستند. همچنین پروپرانول یا ایندرال كه بیماران قلبی یا مبتلایان به فشارخون مصرف می كنند، عامل تشدید حمله های آسمی است؛ به این سبب بیماران مبتلا به آسم باید از مصرف این دارو بپرهیزند.


اهمیت رژیم غذایی مبتلایان به آسم
این پژوهش حاكی است كه برخی مواد غذایی، از جمله گردو و آجیل و غذاهایی كه حاوی رنگ های مصنوعی یا مواد رنگ زدا هستند، بیماری آسم را بدتر می كنند؛ هر چند باید گفت كه پزشكان هنوز در مورد اثرات مواد غذایی در تشدید بیماری آسم نظر یكسان ندارند. به این سبب، بیماران باید از مصرف غذاهایی كه خود می دانند حالشان را بدتر می كند، بپرهیزند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات