تبلیغات

تبلیغات

آکواریوم های جمعی (Community Aquariums ) – قسمت اول

مجموعه : گوناگون
آکواریوم های جمعی (Community Aquariums ) – قسمت اول

در این مقاله سعی می شود اصول اولیه و گونه های مورد استفاده در تانک های جمعی معرفی گردد .

یکی از بهترین امتیازات داشتن تانک جمعی اینست که گونه های جالب از سراسر جهان را در یک تانک جمع آوری می کنید که هم می تواند به عنوان ویترین و هم به عنوان یک آکواریوم زیبا مورد استفاده قرار گیرد .

شما باید قبل از خرید آکواریوم در مورد ماهی مورد نظر تحقیق کنید که می توانید اطلاعات مورد نیازتان را در مقالات سایت یافته و در صورت به وجود آمدن سوالی برای شما آن را در انجمن های تخصصی ماهی و آکواریوم مطرح نمایید .

جامعه :

یک جامعه چیست ؟ فرهنگ لغت Websters جامعه را اینگونه تعریف می نماید :

جمعیت تعامل انواع از افراد (به عنوان گونه) در مکان معمول است .

ما به عنوان نگه دارنده ی ماهی این معنا را گسترش داده و بیان می کنیم آکواریوم جمعی ، مجموعه ای از ماهی ها و گیاهان مختلف است که در کنار یکدیگر هستند ، اما لازم نیست زیستگاه آنها در همان منطقه ی جغرافیایی باشد .

اکنون پس از بررسی تعریفات به جزئیات می پردازیم :

برنامه ریزی :

قبل از شروع به ساخت آکواریوم جمعی خود ، باید درک روشنی از آنچه از تانک خود انتظار دارید و تنظیمات اولیه ی ایجاد یک آکواریوم داشته باشید . اولین هدف از آکواریوم جمعی باید فراهم آوردن محیط سالم ، با ثبات و بدون تنش برای طیف وسیعی از ماهی ها باشد . هدف دوم از راه اندازی آن ، چینش آکواریوم به طریقی است که نمایشی زیبا و لذت بخش داشته باشد و شما به آن افتخار کنید .


آکواریوم های جمعی (Community Aquariums ) - قسمت اول

وسایل و تجهیزات :

هر آکواریومی در هر سایزی می تواند برای راه اندازی یک تانک جمعی تنظیم شود ، اما به یاد داشته باشید تانک های بزرگتر اجازه ی انتخاب گونه ها و تعداد بیش تری از ماهی ها را به شما می دهند . هم چنین مزیت آکواریوم بزرگ پایدار بودن بیولوژی و کمتر بودن نوسانات شیمیایی آن است . برای نمونه ما از یک تانک 20 گالنی ( 75 لیتری ) با اندازه های 40*30*60 سانتی متر استفاده می کنیم . مانند تمامی مخزن های دیگر تانک جمعی به فیلتراسیون ، گرمایش ، روشنایی و پوشش به عنوان تجهیزات اولیه نیاز دارد .

فیلترها :

پیش نهاد ما استفاده از یک فیلتر خارجی ( اکسترنال ) قدرتمند است چرا که استفاده از آنها راحت بوده و فیلتراسیون را به خوبی انجام می دهند . فیلتر شما باید قادر باشد در یک ساعت حداقل 4 بار آب آکواریوم شما را از خود عبور داده و گردش دهد که برای مثال تانک نمونه ی ما به یک فیلتر با ظرفیت چرخش حداقل 80 گالن آب در ساعت احتیاج دارد . البته معمولاً اعدادی که روی جعبه فیلترها برای نمایش میزان گردش آب توسط فیلتر نوشته می شود ، میزان واقعی نیست .

استفاده از فیلترهای زیر شنی در تانک توصیه نمی شود ، مخصوصاً تانکی که در آن گیاهان طبیعی کاشته خواهد شد .

بخاری یا آبگرمکن :

شما نیاز به یک درجه حرارت پایدار در آکواریوم دارید که به طور متوسط بخاری با قدرت دو تا چهار وات برای هر گالن آب می تواند درجه حرارت آب را در حالت متعادل نگه دارد . برای تانک نمونه ی ما بخاری با قدرت 100 وات مناسب است .

نور پردازی :

لامپ های فلوئورسنت ( مهتابی ) برای تانک مناسب است که می توانید آنها را در اندازه ها و رنگ های مختلف بیابید . اگر شما قصد نگهداری از گیاهان طبیعی دارید ، به دو تا چهار وات روشنایی برای شاداب نگه داشتن آنها نیاز دارید . این مثال بدین معناست که شما بیش از یک مهتابی نیاز دارید . قدرت جدید لوازم را فشرده می کند و توان ایده آل برای گیاهان را فراهم می کند . اگر شما از گیاهان پلاستیکی استفاده می کنید ، یک نور نسبی کافی خواهد بود .


آکواریوم های جمعی (Community Aquariums ) - قسمت اول

پوشش :

برای آکواریوم درپوش مورد نیاز است ، چرا که ماهی را در تانک نگه داشته ( از پریدن ماهی به بیرون جلوگیری می کند ) و سبب کاهش تبخیر آب تانک می شود . دو نوع پوشش در دسترس است ، پوشش پلاستیکی کاپوتی که منطبق بر تانک بوده و می تواند آن را جذاب جلوه دهد و درپوش شیشه ای که متناسب با چارچوب آکواریوم ساخته می شود .

توصیه ما استفاده از درپوش شیشه ای به دلیل چند کاره بودن آن است، شما می توانید وسایل روشنایی را به آن اضافه کنید و آنها را از جلو تا عقب برای تنظیم مناسب انتقال دهید ، تمیز نگه داشتن آن هم خیلی آسان است . درپوش های پلاستیکی جذاب هستند ولی اجازه ی افزودن نور اضافی به تانک را نمی دهند .

آکواریوم های جمعی (Community Aquariums ) - قسمت اول

راه اندازی :

راه اندازی تانک نیاز به طی مراحل طبیعی طرح ریزی شده دارد .

  • محل قرارگیری تانک را عاقلانه انتخاب کنید . شما به یک محل بدون نور مستقیم آفتاب احتیاج دارید تا از افزایش بیش از حد جلبک ها جلوگیری کنید .
  • از استقامت محل مورد نظر برای قرار گیری تانک اطمینان حاصل کنید ، چرا که هر گالن آب 8.3 پوند ( 3.73 کیلوگرم ) وزن دارد .
  • تانک را ایستاده قرار داده و سطح آن را کنترل کنید ، چون مخزن ناهموار سبب شکستن شیشه می شود .
  • شن ها را به خوبی شسته و تمامی رسوبات را از آنها جدا کنید . برای تانک نمونه ی ما به 20 پوند شن ( یک پوند شن برای هر گالن ) نیاز داریم . ( یک پوند معادل 0.45 کیلوگرم است ، پس تقریباً برای هر گالن به نیم کیلو شن نیاز است . )  اگر قصد نگهداری از گیاهان طبیعی را دارید ، زمان مناسب برای اضافه کردن تقویت کننده ، همانند خاک ها و کودهای مخصوص گیاهان آکواریومی است تا مدت زمان زیادی برای گیاهان تانک شما موارد لازم تغذیه فراهم باشد .
  • سنگ ها و درث فود ( چوب آب خورده ) را اضافه کنید . اطمینان حاصل کنید که سنگ ها حاوی کالسیت یا کربنات آهک نباشند تا با حل شدن در آب سبب افزایش PH شوند .
  • تانک را به آرامی توسط شلنگ یا سطل پر کنید و سعی کنید به دکوراسیون آسیبی نرسانید .
  • زمانی که آب به حداقل ارتفاع لازم برای استفاده از بخاری و فیلتر رسید ، می توانید از آن ها استفاده کنید . بخاری را شب روشن نگه دارید تا دما را ثابت کند . اگر شما از گیاهان مصنوعی استفاده می کنید ، می توانید آنها را در تانک بچینید تا مخزن تقریباً آماده شود .
  • هنگامی که آب تانک به ثبات رسید می توانید گیاهان طبیعی را به تانک اضافه کنید .
  • درپوش و مهتابی تانک را قرار دهید که ممکن است بخواهید از تایمر برای تنظیم مهتابی استفاده کنید تا زمان نگهداری آکواریوم کمتر شود .
  • اجازه دهید سیستم چند روز کار کند تا هرگونه گازهای اضافی حل شده در آب از بین رود .
 

 

تبلیغات