تبلیغات

تبلیغات

غده تیروئید و بیماری های آن

مجموعه : پزشکی و سلامت

تیروئید غده کوچک پروانه ای شکلی است که درست زیر برآمدگی حنجره قرار دارد.این غده نقش مهمی در کنترل متابولیسم بدن یعنی نحوه عملکرد آن ایفا می کند. غده تیروئید این کار را با تولید هورمون های تیروئیدی (تیروکسین یا T4 و تری یدوتیروکسین یا T3) ، مواد شیمیایی که از طریق خون به همه قسمت های بدن راه می یابند ، انجام می دهد.
اگر هورمون تیروئید به اندازه کافی در خون وجود داشته باشد ، این غده ساختن هورمون رامتوقف می سازد.
زمانی که بدن نیازمند هورمون های بیشتری باشد ، غده تیروئید مجددا شروع به تولید آن می کند.
غده هیپوفیز که در قسمت پایین مغز قرار دارد به تیروئید فرمان می دهد که چه وقت شروع به کار کند و چه زمان تولید هورمون را متوقف کند.
هیپوفیز با ارسال هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) به غده تیروئید این کار راانجام می دهد.

بیماری های شایع تیروئید
هایپر تیروئیدیسم : این حالت به معنای افزایش بیش از حد هورمون تیروئیدی است ، و بدن را به استفاده سریعتر از انرژِ ی وا می دارد.
درمان پرکاری تیروئید مستلزم بکار گیری یک دز واحد ید رادیواکتیو خوراکی یا تزریقی ، خوردن مرتب قرص های آنتی تیروئید یا جراحی است.
بسیاری از اوقات هر سه روش مناسب اند در حالیکه در موارد دیگر یک درمان ممکن است بهترین انتخاب باشد.

هیپوتیروئیدیسم : کم کاری تیروئید بدین معناست که هورمون تیروئید خیلی کم است و لذا مصرف انرژی توسط بدن را کند می کند.
کم کاری تیروئید تقریبا شایع است و حتی گاهی چند سال بعد تشخیص داده شده و درمان می شود. درمان همه انواع کم کاری تیروئید معمولا آُان بوده وشامل مصرف منظم قرص های هورمون تیروئید است.

سرطان تیروئید : این بیماری تقریبا شایع نیست. اکثر افراد مبتلا به آن شانس زیادی برای زنده ماندن دارند. بر ای مثال در بیماران جوانتر در صورت درمان مناسب ، 95درصد احتمال بهبودی وجود دارد.

گره تیروئیدی : این گره به برآمدگی کوچک غده تیروئید گفته می شود. تقریبا 50 درصد افراد دچار گره تیروئید هستند اما اکثریت این گره ها بی خطرند. گاهی گره های تیروئید سرطانی می شوند و نیاز به درمان دارند.

تیروئیدیت : تیروئیدیت به معنای تورم غده تیروئید است و علائم متعددی مانند تب و درد دارد ، اما ممکن است در اثر پرکاری یا کم کاری تیروئید نیز روی دهد.

گواتر : بزرگ شدن بیش از اندازه غده تیروئید را گواتر گویند که اغلب برای زیبایی و یا بدلیل آنکه به دیگر ساختارهای مهم گردن از جمله مری راتحت فشار قرار داده ، واین فشار در تنفس و بلع مشکل ایجاد می کند برداشته می شود.

آزمایشات تشخیصی
اولین تستی که پزشک بامشاهده علائم اختلال عملکرد غده تیروئید در بیمار ، دستور انجام آن را می دهد تست TSH است. اگر میزان این هورمون غیر طبیعی باشد ، معمولا آزمایشاتی برای سنجش سطح هورمون های تیروئیدی یعنی T3 یا T4 انجام می گیرد تا تشخیص مورد تایید قرار گیرد.


 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات