تبلیغات

تبلیغات

لطفا در مورد بیماری آنفولانزای مرغی توضیح دهید؟

مجموعه : پزشکی و سلامت

آنفولانزای مرغی ماكیان را مبتلا می كند و عامل مولد آن ویروسی است كه با ساختار فیزیكی پرندگان سازگار شده است.
با وجود اینكه این بیماری مخصوص ماكیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس به گونه های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسان ها به این بیماری شده است.
در مقابل، ویروس آنفولانزای فصلی بویژه با بدن انسان سازگار می شود. بر خلاف آنفولانزای مرغی، آنفولانزای فصلی به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و هر ساله جان صدها هزار تن را می گیرد.
طبق گزارشها و آمارهای به دست آمده، از آخرین پژوهش ها، تا كنون 50 تن به بیماری آنفولانزای مرغی مبتلا شده اند كه حدود 80 درصد آنها جان باختند و تقریبا تمام آنها از منطقه جنوب شرق آسیا بوده اند.
این ویروس اغلب در فضولات پرندگان یافت می شوند و مرغدارانی كه این ویروس را تنفس می كنند به آن مبتلا می شوند.
انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می افتد. آنچه این بیماری را برای انسان خطرناك می كند، اینست كه ویروس آن به شكلی دچار جهش ژنتیكی و تغییر رفتار شود كه بتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود.
در نتیجه این امر، شیوع بیماری بسیار گسترده خواهد شد. خطرناكتر از این وضعیت آنست كه ویروس مرغی بتواند فردی را آلوده كند كه همزمان به بیماری آنفولانزای انسانی مبتلاست.
در صورتی كه ژن های ویروس های مرغی و انسانی در این شرایط با یكدیگر تركیب شوند ویروس می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و در نتیجه یك آنفولانزای عالم گیر شایع خواهد شد.
تقریبا هیچ فردی به طور طبیعی در برابر ویروس جدید مصونیت نخواهد داشت. در حالی كه این ویروس می تواند ظرف 6 ماه به همه مناطق جهان برسد.
هیچ كس نمی داند ما چقدر به زمان این اپیدمی احتمالی جهانی نزدیك هستیم، اما بسیاری از دانشمندان می گویند كه ما به این نقطه خواهیم رسید، چرا كه به نظر می رسد همه گیری آنفولانزا در سیكل های 25 ساله به وقوع می پیوندند و آخرین دوره آن در سال 1968 بوده است.
آنچه نگرانی ها را در این اواخر بیشتر كرده اینست كه آنفولانزای مرغی آلوده كردن پستانداران را از جمله پلنگ ها و ببرها را آغاز كرده است.
یك بررسی اخیر آزمایشگاهی نشان داد كه ویروس آنفولانزای مرغی می تواند در میان گربه ها نیز رد و بدل شود. همچنین این ویروس توانسته اردك ها را بدون بروز بیماری و علائم ظاهری آن آلوده كند.
این امر خطر آلودگی مرغداران را افزایش می دهد. در مورد علائم بیماری باید یادآور شد كه ابتدا با یك تب خفیف، سردرد و درد مفاصل آغاز می شود.
تب بیمار ممكنست به مدت یك روز فروكش كند. بیمار به سختی تنفس می كند و به تدریج سرفه ها آغاز می شود.
همزمان با كم رسیدن اكسیژن به مغز در اثر اشكال در تنفس حالت كما و مرگ به همراه خواهد داشت. از آنجا كه علائم آنفولانزای مرغی بسیار مشابه آنفولانزای معمولی است، خطر آن اینست كه ممكنست پزشكان نتوانند تفاوت آنها را تشخیص دهند.
اما در صورتی كه این بیماری ظرف 48 ساعت تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان خاص بیماری مانند مصرف داروی ضد ویروسی Tamiflu قرار گیرد، بیمار معمولا بهبودی كامل بدست می آورد.
تا كنون به منظور توقف این بیماری میلیون ها مرغ، جوجه و اردك در كشورهای آلوده شده آسیایی به منظور كاهش خطر ابتلا در میان پرندگان و انسان های سالم، كشتار شده اند.
نجات و پاكسازی در مناطق مستعد و آسیب پذیر مانند مرغداری ها و مزارع افزایش یافته است.
همچنین از پزشكان خواسته شده تا نسبت به علائم بیماری در بیماران كنجكاوتر بوده و آنها را تحت كنترل دقیق داشته باشند.
با این حال سازمان جهانی بهداشت هشدار داده كه اگر در حال حاضر این بیماری شایع شود، هیچ كشوری برای مقابله با آن چه به لحاظ دارویی و چه به لحاظ واكسینه كردن آماده نیست.
امكان انتقال بیماری از راه خوردن گوشت مرغ آلوده وجود ندارد اما این در صورتی است كه گوشت كاملا پخته شده و خام نباشد این امكان وجود خواهد داشت.
در زمینه تهیه واكسن این بیماری لازم به ذكرست كه دانشمندان در مراحل بسیار اولیه از آزمایش یك واكسن آزمایشی علیه زنجیره H5N1 از آنفولانزای مرغی هستند كه در آسیا در حال گردش است.
اگر یك حالت عالم گیر از این زنجیره در سال آینده و سالهای آتی بروز كند، میلیونها تن در اروپا و آمریكا و میلیاردها تن دیگر در سایر نقاط جهان به این واكسن دسترسی نخواهند داشت.
به علاوه دولت های هر كشور باید تصمیم بگیرند چه گروهی از جامعه برای تزریق این واكسن در اولویت قرار دارند كه این تصمیم بستگی به این دارد كه به آنها بخواهند مرگ و میر احتمالی را كاهش دهند، آسیب جوامع را به حداقل برسانند و یا آسیب اقتصادی از این اپیدمی را كاهش دهند.
در خصوص یك تلاش بین المللی برای مقابله با این ویروس باید متذكر شد كه نوامبر سال 2004، سازمان جهانی بهداشت در یك درخواست قطعی از دولت ها خواست تا در جهت تولید و توزیع واكسن بیماری اقدام كنند.
ظاهرا تاكید آمریكا در این زمینه در رأس كشورهای اروپایی قرار داشته است.
هم اكنون درحدود 10 شركت در حال كار كردن بر روی تهیه واكسن این بیماری هستند و بسیار نیز انتظار می رود كه در سال جاری آزمایشهای بالینی در این زمینه را آغاز كنند.
در مقایسه با سارس باید گفت از آنجا كه آنفولانزای مرغی برخلاف سارس به صورت دوره ای در حال گردش است، اما سارس را می توان برای مدتی تحت كنترل قرار داده و شیوع آن را متوقف كرد.


پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات