تبلیغات

تبلیغات

گفت‌وگو با محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چكاوك»

گفت‌وگو با محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چكاوك»
این هنرمندان با ساخت آلبومی بر اساس برنامه گلهای رادیو هم جوانان علاقه مند به این سبك موسیقی را جذب خود كرده اند و هم حسی نوستالژیك…
 
ایده گرفتم؛ تقلید نكردم
آلبوم چكاوك كه چندی پیش وارد بازار موسیقی شد حاصل زحمات جوانانی است كه دغدغه به روز كردن موسیقی سنتی با حفظ اصالت آن را دارند. این هنرمندان با ساخت آلبومی ‌براساس برنامه گلهای رادیو هم جوانان علاقه مند به این سبك موسیقی را جذب خود كرده اند و هم حسی نوستالژیك را برای كسانی ایجاد كرده اند كه سال‌ها پیش شنونده این برنامه بودند، پیمان خازنی آهنگساز و محسن شاهرودی خواننده این آلبوم هستند. گفت‌وگویی با محسن شاهرودی خواننده این اثر داشتیم كه می‌خوانید:
 
تاكنون استقبال از آلبوم چكاوك چطور بوده؟
این آلبوم با نگاه نو به موسیقی و ارتباط با نسل جوان ساخته شد با این هدف برآوردی كه تا كنون از انتشار این آلبوم داشته ایم مثبت بوده و استقبال خوبی از سوی مردم بخصوص جوان‌ها شده است و این برای من جای خرسندی است كه هم منتقدان شنونده این اثر بوده‌اند هم عامه مردم، البته پاسخ دهنده اصلی این پرسش مردم هستند و آنها باید درباره این آلبوم قضاوت كنند.
 
از قطعات این آلبوم بگویید؟
آلبوم «چکاوک» به سبک برنامه‌های «گل‌ها» در رادیو ساخته شده است كه در برگیرنده تصنیف آسمانی با شعری از پروین فراهانی، دو نوازی تار و پیانو با دکلمه صالح‌علا بر شعری از حافظ در مایه اصفهان، مقدمه دشتی، دو نوازی تار و پیانو با دکلمه صالح علا بر روی شعر حافظ، تصنیف آتش دل با شعری از حافظ و بداهه‌نوازی نی در مایه دشتی، تصنیف جرعه جام با شعری از حافظ و تکنوازی‌ نی در مایه اصفهان و قطعه‌ بی‌کلام پیغام دل، تکنوازی سنتور و تصنیف پیغام دل با شعری از خودم در مایه دشتی است.
 
چرا تصمیم گرفتید به این سبک کار کنید؟ و از آنجایی كه چكاوك اولین آلبوم شماست چرا كار جدیدی ارائه نكردید كه امضای خودتان پای آن باشد؟
تمام قطعات این آلبوم جدید است و ما تنها به لحاظ فرم بر اساس برنامه گلها كار كردیم و سازبندی به جز برنامه 2 با سازبندی برنامه گل‌ها متفاوت است و ما جایی از پیانو با كوك استاندارد استفاده كردیم، برنامه گل‌ها از گنجینه‌های موسیقی ایرانی است و حسی نوستالژیك را در شنونده ایجاد می‌كند ما در این آلبوم نگاهی نو به آن برنامه داشته‌ایم و امیدوارم كه در ارائه این اثر موفق عمل كرده باشیم.
 
موسیقی‌هایی از نوع برنامه گلها چه ویژگی‌هایی دارد كه جوانان را جذب خود می‌كند؟
فكر می‌كنم تأثیر عمده آن از انتخاب اشعار بوده مثلاً استاد بنان هم در انتخاب اشعار بسیار مردمی‌عمل می‌كرد هم شخصیت بسیار مردمی‌داشتند انتخاب ملودی نیز در این تأثیر گذاری اثر بسزایی دارد.
 
چرا محمد صالح علا را برای دكلمه‌های این آلبوم انتخاب كردید؟ قطعاً حضور ایشان به دیده شدن آلبوم كمك كرد.
آقای صالح علا صدای خاصی دارند و صدای ایشان در دکلمه شعر کلاسیک کمتر استفاده شده و فکر می‌کنم اشعار حافظ با صدای ایشان شنیدنی‌تر باشد. ایشان صدای ساده، بی تكلف و درعین حال گیرایی دارند كه حتی وقتی به عنوان مجری صحبت می‌كنند تأثیر مثبتی بر مخاطب خود می‌گذارند،حضور آقای صالح علا برای ما انرژی بخش بود.
 
موسیقی سنتی به روز نشده و به همین دلیل جوانان جذب آن نمی‌شوند، این دغدغه در شما به عنوان یك جوان وجود دارد، حالا چه باید كرد تا موسیقی سنتی به روز شود؟
انتخاب اشعار كمك مهمی‌ به روز كردن موسیقی سنتی می‌كند. ما شاعران معاصر توانمندی داریم اما باز شاهد اجرای اشعار گذشتگان در آلبوم‌های موسیقی سنتی هستیم. لحن خواننده، انتخاب ملودی‌ها و … به این به روز شدن كمك می‌كند اما همواره باید مراقب باشیم تا كاری نكنیم به اصالت موسیقی سنتی ضربه وارد شود.
 
از آنجایی كه این اثر بر اساس برنامه گل‌های رادیو ساخته شده، حضور شما چقدر در اثر مشهود است؟
من در خواندن این كار تلاش كردم از همه بزرگان آواز از جمله استاد شجریان، بنان و… بهره ببرم اما به طور كلی در همه بخش‌ها سعی كردم خودم باشم و تقلیدی از كسی نداشته باشم.
 
قصد ندارید جدی‌تر به شعر و ترانه سرایی فكر كنید؟
به نظر من برای اینكه شاعر و ترانه سرایی موفق بود باید مطالعه داشت. دوست دارم اگر قرار است به صورت جدی وارد این حوزه شوم باید به صورت حرفه ای مطالعه داشته باشم و با سواد كامل در این حوزه فعالیت كنم.
 
در حال حاضر مشغول چه كاری هستید؟
هم اكنون مشغول آماده سازی آلبوم دیگری با پیمان خازنی هستم به طوری كه تاكنون ملودی سازی‌ها انجام شده و بعد از گرفتن مجوز اشعار، ضبط آن را شروع می‌كنیم.
 
برای اجرای كنسرت برنامه‌ای دارید؟
منتظرم مردم ارتباط بیشتری با این آلبوم برقرار كنند و قطعات دیگری از من منتشر شود، برای كنسرت هم برنامه‌هایی دارم.
 
 

تبلیغات