تبلیغات

تبلیغات

اسهال

مجموعه : پزشکی و سلامت

توجه: استفاده از محلولهای تزریقی وریدی (انواع سرم) در این موارد، تنها در صورتی ضرورت می یابد كه بیش از %10 كل آب بدن از دست رفته باشد و تشخیص آن نیز بر عهده پزشك است.

از جمله روشهای غیر داروئی دیگری كه می توانند به رفع علائم اسهال كمك كنند عبارتند از استراحت، رژیم غذایی مناسب (مصرف مایعا- غذاهای كم حجم ولی مقوی و پرهیز از مصرف سبزیجات و میوه جات خام) و خودداری از مصرف فرآورده های ملین.
ضمناً در مورد شیرخوارانی كه از شیر مادر تغذیه می كنند بهیچ عنوان نباید شیر مادر را قطع نمود اما برای كودكانی كه با شیر خشك تغذیه می شوند، طبق تجویز پزشك نوع مناسب تری از شیرخشك توصیه می شود.


درمان داروئی اسهال

فرآورده های ضد اسهال، علائم آزاردهنده اسهال را بهبود می بخشند. مانند سایر داروها، در صورتیكه مصرف كننده سایر داروهای OTC (بدون نسخه) و یا نسخه ای می باشید، در مصرف این فرآورده ها احتیاط نمائید. فرآورده های ضد اسهال تنها برای درمان شرایط موقت و گذرا توصیه می شوند، بنابراین اگر اسهال برای مدت دو روز ادامه یابد و یا با تب بالا، كاهش بیش از %5 كل آب بدن و یا دفع خون همراه شود، حتماً باید با پزشك تماس بگیرید.

افزایش غیر طبیعی دفعات اجابت مزاج كه معمولاً با تغییر در قوام و حجم مدفوع همراه است، اسهال نامیده می شود كه می تواند به دو صورت حاد یا مزمن بروز كند.
اسهال می تواند در اثر ابتلاء به عفونتهای میكروبی و یا ویروسی، بیماریها (نظیر التهاب های روده ای و ایدز)، ناسازگاریهای غذایی، حساسیت به الكل یا مسمومیتها، بروز نماید.
اصولاً اسهال خفیفی كه با سایر علائم (تب، دفع خون و …) همراه نباشد، خودبخود بهبود می یابد، اما در صورتیكه جنبه آزاردهنده ای به خود بگیرد، می توان از فرآورده های ضد اسهال بهره گرفت. این فرآورده ها نیز تنها در درمان شرایط موقت و گذرا توصیه می شوند.


**هشدار: در صورتیكه اسهال بیش از دو روز بطول بیانجامد یا با تب بالا، از دست دادن %5 كل آب بدن یا دفع خون همراه شود، هرگز خوددرمانی نكنید و فوراً با
پزشك تماس بگیرید.
ممكن است اسهال به از دست دادن مقدار زیادی از آب و املاح بدن منجر شود. در این شرایط، دهان خشك شده و چشمها گود می افتند. ضعف، كاهش میزان دفع ادرار و سرگیجه نیز از علائم دیگر این عارضه هستند. بنابراین جایگزینی آب از دست رفته برای افراد مبتلا به اسهال و خصوصاً در اطفال، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در اینگونه موارد می توان با نوشیدن انواع مایعات و یا استفاده از محلولهای خوراكی نظیر ا-آر-اس (رجوع به تك نگار این دارو)، آب و املاح از دست رفته را باز گرداند.
در صورت عدم دسترسی به پودر بسته بندی شده ا-آر-اس، می توانید از فرمول زیر برای تهیه آن استفاده نمائید:
2 قاشق مرباخوری شكر
1 قاشق چایخوری نمك
1/2 قاشق چایخوری جوش شیرین
+ 4 لیوان آب جوشیده سرد شده و یا آب میوه

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات