تبلیغات

تبلیغات

استفاده از لیزر جدیدترین روش درمان خروپف در خواب است

مجموعه : پزشکی و سلامت

استاد بخش فك و صورت دانشگاه تمپل فیلادلفیا ، خروپف را یكی از اختلالات خواب توصیف كرد و گفت: در حال حاضر استفاده از لیزر جدیدترین روش درمان خروپف است.

پروفسور منصور مدنی روز جمعه در همایش یك روزه تشخیص و درمان اختلالات خواب افزود: دراین روش با استفاده از لیزر قسمت اضافی زبان كوچك برداشته می شود كه به دنبال آن فرد از خروپف كردن خلاص می شود.

وی اظهار داشت: ‪ 60 درصد مردان و ‪ 20 درصد زنان در سنین بین ‪ 45 تا ‪60 سالگی و ‪ 85 درصد افراد چاق در آمریكا خروپف می كنند.

وی خروپف كردن، ایست تنفسی، بدخوابی، كاهش اكسیژن در خون، خواب و بیداری، شكستگی خواب، نداشتن تمركز فكری، فراموشی، زود رنجی و بداخلاقی، دلواپسی ، دلتنگی و افسردگی را از مشخصات اختلالات خواب عنوان كرد.

پروفسور مدنی همچنین ناآرامی در خواب، تپش قلب، سردرد صبحگاهی، خواب آلودگی در طول روز، خواب آلودگی در حین رانندگی و فراموشی را نیز از جمله علائم خروپف درخواب دانست.

وی كه چند سالی است در خصوص مساله خروپف در خواب تحقیق می كند اظهار داشت: سن (پیری) ، استفاده از داروهای ضد افسردگی، استفاده از داروهای خواب، بی خوابی و كم خوابی ، فك كوچك ، مشروبات الكلی و وزن زیاد (چاقی) از جمله عوامل این بیماری هستند.

رییس بخش جراحی فك و صورت بیمارستانی در نیوجرسی با بیان اینكه اكثر افراد چاق خروپف می كنند، ادامه داد: براساس آمار سازمان جهانی بهداشت ‪1/6 میلیارد نفر در دنیا اضافه وزن دارند كه ‪ 400 میلیون نفرشان چاق هستند.

به گفته پروفسور مدنی همچنین ‪ 20 میلیون كودك زیر پنج سال نیز اضافه وزن دارند.

وی افزود: براساس آمار جهانی مردان و زنان در ایران به ترتیب ‪ 48 و ‪57 درصد اضافه وزن دارند كه چاقی برای زنان در ایران ‪ 27 درصد است.

وی بزرگ بودن زبان كوچك ، درازی زبان كوچك، تورم لوزه ها، فك و چانه كوچك، تورم بافت های بینی، سیگار كشیدن، حساسیت (آلرژی)، پلیپ و سینوزیت را از عوامل بیماری خرخر كردن یا خرناسه در خواب دانست وسكته قلبی، مغزی، خفگی در خواب و افزایش فشار خون را از عوارض آن عنوان كرد.

پروفسور مدنی تصریح كرد: بدن در طول شبانه روز به شش تا هشت ساعت خواب نیاز دارد كه اگر اختلالی در آن ایجاد شود فرد را دچار ناراحتی می كند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات