تبلیغات

تبلیغات

7 نكته درباره چشم و آب تنی

مجموعه : پزشکی و سلامت

1) كلر و دیگر مواد ضد عفونی كننده ای كه برای تمیز كردن آب استخرها به كار می رود، چنانچه با غلظت بیش از حد مجاز در استخرها ریخته شوند، باعث سوزش، قرمزی و حتی زخم های سطحی قرنیه می شوند. به همین علت استفاده از عینك های مخصوص شنا و شستن صورت با آب تمیز بعد از شنا در كاهش علایم تماس چشم با كلر موثر است.
2) عوامل عفونی موجود در آب استخرها كه باعث بروز بیماری های چشمی می شوند بیشتر از نوع ویروسی هستند. ویروس ها قدرت همه گیری زیادی دارند و به سرعت به دیگران منتقل می شوند.

3) ویروس ها، به خصوص آدنوویروس ها، به سرعت منتقل می شوند و در یك دوره كوتاه همه گیری ایجاد می كنند. این خانواده از ویروس ها به طور معمول قرنیه و ملتحمه را گرفتار می كند. البته چون ملتحمه یك بافت مخاطی است و در مسیر بینایی قرار ندارد، عارضه چندانی ایجاد نمی كند و بعد از یك دوره كوتاه، بهبود می یابد اما چنانچه قرنیه دچار عفونت شود، ممكن است سیر بیماری چند ماه طول بكشد و در نهایت باعث كاهش دید شود.

4) استفاده از لنز در هیچ فعالیت ورزشی به اندازه شنا خطرناك نیست. افرادی كه از لنزهای تماسی استفاده می كنند باید در موقع شنا كردن لنزهای خود را از چشم خارج كنند. لنز به عنوان یك جسم خارجی در داخل چشم مكان مناسبی برای رشد و باقی ماندن ویروس و قارچ است. آلوده شدن لنز باعث ایجاد زخم های عفونی می شود كه تهدیدی جدی برای بینایی شخص است. هنگام شنا احتمال خروج لنز از چشم، تغییر رنگ و كدر شدن آن نیز وجود دارد.

5) حتی در صورت استفاده از عینك شنا هم احتمال نفوذ آب استخر به داخل چشم وجود دارد. به عبارت دیگر حتی در حضور عینك شنا هم نباید لنز را به چشم داشت.

6) قرمزی، درد و كاهش دید چشم از علایم بالینی بروز عفونت چشمی بعد از شنا با لنز هستند. در صورت بروز این علایم باید سریع به چشم پزشك مراجعه شود.

7) عفونت قارچی، شدیدترین نوع عفونت چشم محسوب می شود كه مدت زمان درمان آن نسبت به عفونت های باكتریایی و ویروسی چشمی طولانی تر است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات