تبلیغات

تبلیغات

هیدروکسی تریپتوفان

مجموعه : پزشکی و سلامت

هیدروكسی تریپتوفان

هیدروكسی تریپتوفان (5- اچ تی پی) یك اسید آمینه است. بدن 5- اچ تی پی را از تریپتوفان (یك اسید آمینه ضروری) می سازد و آن را تبدیل به سروتونین می كند كه یك واسطه شیمیایی مهم مغزی است. 5- اچ تی پی یك مكمل غذایی است كه سطح سروتونین مغز را بالا نگه می دارد كه در موارد زیر دارای اثر مثبت و مفید است: خواب، خلق، اضطراب، خشم، اشتها، درجه حرارت، رفتار جنسی و احساس درد.

موارد كاربرد

اچ تی پی ممكن است در درمان بیماریهای مرتبط با كمبود سروتونین، نظیر موارد زیر مفید باشد:

* افسردگی: دانشمندان معتقدند برخی انواع افسردگی به دلیل كمبود سطح سروتونین مغز است. بنابراین، بسیاری از داروهای ضد افسردگی سطح روتونین را افزایش می دهند.
اچ تی پی به اندازه برخی از داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی های خفیف تا متوسط مؤثر است و افراد درمان شده با 5- اچ تی پی بهبود خلق، اضطراب، بیخوابی و علایم فیزیكی داشته اند.
* فیبرومیالژی: این اختلال موجب درد و سفتی عضلات، حساسیت مفاصل و درد مداوم نقاط مختلف بدن میشود. هر چند عوامل زیادی بر شدت اختلال اثر دارد، علت اولیه درد فیبرومیالژی سطح پایین سروتونین است. 5- اچ تی پی تحمل درد را افزایش می دهد، كیفیت خواب را بهبود می بخشد و اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به فیبرومیالژی را كم می كند.
* بیخوابی: 5- اچ تی پی مدت زمان لازم جهت به خواب رفتن را كم و كیفیت خواب را بهتر می كند.
* میگرن: 5- اچ تی پی تعداد حملات و شدت سردرد میگرنی را كم می كند و عوارض كمتری در مقایسه با داروهای ضد سردرد دارد.
* چاقی: 5- اچ تی پی میزان مصرف كربوهیدرات را با تحریك احساس سیری (پری شكم) كم می كند و منجر به كاهش وزن افراد چاق میشود.

* سردرد كودكان: كودكان مبتلا به سردرد مرتبط با اختلالات خواب به طور مناسب به درمان با 5- اچ تی پی پاسخ می دهند.

منابع غذایی
5- اچ تی پی از دانه گیاه آفریقایی “Griffonia simplcifolia” گرفته میشود و سپس تخلیص و تغلیظ در مكمل های غذایی میشود.

انواع دیگر
5- اچ تی پی جزیی از مولتی ویتامین ها و فرآورده های گیاهی است. همچنین به صورت یك قرص یا كپسول تك ماده ای وجود دارد. شما می توانید آن را به میزان های 25 میلی گرم، 50 میلی گرم و 100 میلی گرم و به صورت قرص یا كپسول تهیه كنید.

نحوة مصرف
دستورهای مصرف موجود در بروشور فرآورده ها را اجرا كنید. برخی افراد مجرب میزان 50 -100 میلی گرم 5- اچ تی پی در روز را جهت بیشتر بیماریها توصیه می كنند. میزان های بیشتر 5-اچ تی پی در موارد خاص لازم است. در موارد مصرف 100 میلی گرم در روز با بیشتر حتماً به نظر پزشك معالج توجه كنید.

موارد احتیاط
5- اچ تی پی موجب اختلالات گوارشی مختصر در بعضی افراد میشود. این عوارض شامل تهوع خفیف، سوزش سردل، نفخ، احساس پری و گزگز و مورمور است.

در صورت بروز هر یك از موارد زیر با پزشك معالج تماس بگیرید:

* فشار خون بالا
* حاملگی یا شیردهی
* دیابت قندی

مصرف داروهای ضد افسردگی نظیر مهار كننده های منوآمین اكسیداز (AMOI) یا مهار كننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) یا هر داروی دیگر.

تداخل های احتمالی

قبل از تجویز 5- اچ تی پی به كودكان یا نوجوانان با پزشك معالج مشورت كنید. 5- اچ تی پی اثرات علف مقدس را تقویت می كند. ویتامین ب-6، نیاسین و منیزیوم به تبدیل 5- اچ تی پی به سروتونین كمك می كند.


پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات