تبلیغات

تبلیغات

هشدار در مورد شیوع بیماری برفك

مجموعه : مجله خبری
هشدار در مورد شیوع بیماری برفك
فارس: مدیركل دامپزشكی استان قزوین گفت: همه افرادی كه با دام‌ها سر و كار دارند نظیر دامداران،‌ دامپزشكان، كاركنان كشتارگاه‌ها و… دست‌های خود را پس از تماس با دام به خوبی بشویند و از تماس دست با چشم قبل از شستشو پرهیز كنند.

به گزارش روابط عمومی دامپزشكی استان قزوین، محمد‌جواد امیدواریان بیان داشت: براساس تحقیقات به عمل آمده در مركز مجازی پ‍ژوهش‌های راهبردی دامپزشكی درباره بیماری تب برفكی (FMD) {Foot and Mouth Disease} لازم است عموم نسبت به این بیماری دقت‌های لازم صورت گیرد. وی ادامه داد: نظر به شیوع سویه O India تب برفكی در كشورمان و لزوم آگاهی دامپزشكان، پزشكان و تمام كارشناسان بهداشت و سلامت،‌ توجه نامبردگان را به 13 نكته جلب می‌كنیم.

مدیركل دامپزشكی استان قزوین اضافه كرد: عامل ایجاد این بیماری ویروسی از خانواده Picornaviridae و از جنس Aphthovirus است كه هفت سروتیپ به نام‌های Asia1,SAT3,SAT2,SAT1,C,O,A دارد.

وی اعلام كرد: ویروس عامل بیماری تب برفكی در دمای بیش از 50 درجه سانتی‌گراد غیرفعال می‌شود،‌ pH پایین‌تر از شش و بالاتر از 9 ویروس را غیرفعال می‌كند در ضمن این ویروس به وسیله سدیم هیدروكسا 2 درصد، سدیم كربنات 4 درصد و سیتریك اسید 2/0 درصد غیرفعال می‌شود و نسبت به یدوفورها، تركیبات چهارتایی آمونیوم، هیپوكلریت و فنل مقاوم است.

امیدواریان خاطرنشان كرد: ویروس عامل تب برفكی در عقده‌های لنفاوی و مغز استخوان در pH خنثی فعال می‌ماند اما در عضلات وقتی pH پایین‌تر از شش (‌در شرایط rigor mortis ‌یا جمود نعشی‌) باشد ویروس تخریب می‌شود. در ضمن در محیط معمولی و روی وسایل و ابزار كار دامداری و در منابع غذایی دام‌ها هم تا بیش از یك ماه می‌تواند در صورت مساعد بودن درجه حرارت و pH باقی بماند.

وی افزود: میزبان این ویروس گاو، گوسفند، ‌بز‌، خوك و همه نشخواركنندگان وحشی هستند، البته شتر در این بین با احتمال كمتری مبتلا می‌شود، همچنین بیماری تب برفكی از مهم‌ترین بیماری‌های واگیردا بین دام‌ها است كه موجب خسارات اقتصادی قابل توجهی می‌شود كه در گاوهای بالغ احتمال كشندگی آن كم است اما در اثر ایجاد میوكاردیت در كم سن و سال‌ترها كشندگی بالایی دارد.

مدیركل دامپزشكی استان قزوین تصریح كرد: این بیماری Air-borne است و انتقال ویروس با تماس مستقیم (بین دام‌ها) و غیرمستقیم (از راه وسایل نقلیه و لباس كار و…) صورت می‌گیرد.

وی عنوان داشت: منبع ویروس گوشتی كه pH آن كمتر از شش نباشد،‌ دام‌های بیمار از نظر بالینی و ناقلین (بیماران در دوره نقاهت و دام‌های واكسینه)، ترشحات تنفسی،‌ بزاق،‌ مدفوع و ادرار،‌ شیر و مایع منی تا چهار روز قبل از بروز علائم بالینی است.

امیدواریان تأكید كرد: دوره كمون این بیماری دو تا 14 روز و بهبود از بیماری هشت تا 15 روز و علائم بالینی در گاو شامل تب،‌ بی‌اشتهایی، اُفت تولید شیر به مدت دو تا سه روز، ‌سپس سائیدن دندان‌ها به هم، ریزش بزاق، ‌لنگش، ‌لگدزدن و پا به زمین زدن به دلیل وجود تاول روی مخاط داخلی گونه ‌و بینی و یا بین سم و تاج آن است تاول‌ها كه حتی روی پستان گاو هم دیده می‌شوند، این تاول‌ها پس از 24 ساعت پاره می‌شوند جراحت زبان،‌ عفونت ثانویه ناشی از جراحات،‌ بدشكلی سم،‌ اُفت دائمی تولید شیر، میوكاردیت، سقط، مرگ حیوانات جوان و كاهش مستمر وزن از جمله عوارض ثانویه این بیماری است.

وی عنوان داشت: در تشخیص تفریقی تب برفكی باید به بیماری‌هایی نظیر طاعون،‌ بیماری مخاطی،‌ رینوتراكئیت عفونی گاوان،‌ زبان آبی، ورم پستان،‌ استوماتیت پاپولی گاوان و BVD هم توجه داشت، البته تشخیص آزمایشگاهی بیماری به وسیله ELISA جداسازی ویروس و آزمون خنثی‌سازی ویروس صورت می‌گیرد.

مدیركل دامپزشكی استان قزوین گفت: برای نمونه‌برداری از تاول‌ها باید از تاول‌های تازه تشكیل و پاره نشده نمونه گرفت و نمونه را در مجاورت یخ و در pH بین 2/7 تا 7/4 به آزمایشگاه ارسال كرد، قرنطینه برای جلوگیری از ورود ویروس تب برفكی به كشور در مرزها و واكسیناسیون دو راه مهم پیشگیری از ابتلای دام‌ها به این بیماری است.

وی توضیح داد: گر چه این بیماری از دام به انسان قابل انتقال است و حتی در طول سالیان گذشته موارد معدودی از ابتلای انسان‌ها و حتی مرگ كودكان (كمتر از انگشتان یك دست) در اثر مصرف فرآورده‌های دامی آلوده گزارش شده،‌ اما عوارض آن نظیر بروز تاول در دهان كه به راحتی با محلول‌های ضدعفونی‌كننده برطرف می‌شود در انسان بسیار كم و قابل اغماض است و به هیچ‌وجه جای نگرانی در این زمینه نیست با این حال لازم است همه افرادی كه با دام‌ها سر و كار دارند نظیر دامداران،‌ دامپزشكان، كاركنان كشتارگاه‌ها و… دست‌های خود را پس از تماس با دام به خوبی بشویند و از تماس دست با چشم قبل از شستشو پرهیز كنند.

امیدواریان خاطرنشان كرد: هر چند برای جلوگیری از انتقال بسیاری از بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان باید گوشت به خوبی پخته و شیر و فرآورده‌های لبنی به صورت پاستوریزه مصرف شود و جداً‌ اهتمام به این موضوع توصیه می‌‌شود اما در مورد تب برفكی معمولاً‌ این ویروس توسط اسید معده غیرفعال می‌شود و از این نظر هم جای نگرانی نیست.

 
 

تبلیغات