تبلیغات

تبلیغات

وابستگی به گیاه KHAT

مجموعه : پزشکی و سلامت

نامهای متداول: Cat, Chaat, quat, mriaa

گروه دارویی: محرك سیستم اعصاب مركزی

قدرت اعتیادآوری:

وابستگی به KHAT منحصراً روانی است.

نحوه مصرف:

KHAT مركب از برگها و شاخه های كوچك یك گیاه (به اسم كاتاادولیس) است كه در بسیاری از كشورهای گرمسیر به عمل می آیند. مقدار زیادی از این برگها یا ساقه آن را می جوند و در زمانی كه عصاره آن را می بلعند خود گیاه را روی گونه قرار می دهند. گاهی اوقات دم كرده آن را مثل چای می نوشند.

استفاده های مجاز:

این دارو را در بسیاری از كشورهای خاورمیانه و آفریقایی به عنوان یك محرك اجتماعی در جشن ها و گردهمایی ها مصرف می كنند. در قدیم به عنوان درمان افسردگی، خستگی، چاقی و زخم های معده مصرف داشته است. با وجود این، مقامات كشورهای مزبور از عوارض جانبی آن بر سلامتی نگرانند.

تأثیرات موقت:
KHAT، سرمستی آور است، هشیاری را افزایش می دهد و پرحرفی و فعالیت زیاد بهمراه می آورد. عوارض جانبی بر مجرای گوارشی دارد، فشار خون و نبض، سرعت تنفس و دما را بالا می برد. بی خوابی، تمركز ضعیف و ناراحتی عمومی بروز می كنند. كلمات پرخاشگرانه و توهمات بر زبان رانده میشوند اما سایكوز شدید بندرت روی می دهد. افسردگی روانی و تسكین بدنبال ترك دارو بعد از مصرف شدید و طولانی ایجاد خواهند شد.

تأثیرات طولانی مدت و خطرات آن:
یبوست بسیار شایع است و زخم معده در كسانی كه مرتب KHAT مصرف می كنند نسبتاً متداول می باشد. مردان ممكن است عقیم شوند و میل جنسی شان كاهش یابد. عامل خطر فشارخون بالا در جوانان است. مصرف مزمن در زمان حاملگی منجر به كاهش وزن تولد میشود و دارو در شیر مادر نفوذ می كند.

نشانه های سوء استعمال:
این دارو لكه های قهوه ایی رنگ در دندان ظاهر می كند و بر اثر بی اشتهایی وزن را پایین می آورد.

تداخل دارویی:
KHAT با آمفتامین یا فنیل پروپانولامین تداخل می كند و ضربان قلب و فشارخون را بالا می برد.

 

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات