تبلیغات

تبلیغات

انتخاب اولین رهبر ارکستر زن در ایران +عکس

مجموعه : زنان
انتخاب اولین رهبر ارکستر زن در ایران +عکس
انتخاب اولین رهبر ارکستر زن در ایران +عکس
 
 

بعد از تردیدهای بسیار درباره فعالیت نازنین آقاخانی به عنوان اولین رهبر ارکستر سمفونیک تهران، این خبر به صورت رسمی توسط انجمن موسیقی ایران اعلام شد.

به گزارش «فردا»، در خبر رسمی انجمن موسیقی آمده است: «ارکستر سمفونیک تهران قبل از تعطیلات تابستانی خود تمرینات‌اش را با خانم نازنین آقاخانی انجام می‌دهد و پس از تعطیلات همزمان با عید سعید فطر، برنامه‌ای به رهبری سهراب کاشف اجرا خواهد کرد.»

آقاخانی چند جلسه با ارکستر تمرین کرده است، اما از قبل هم بیم آن می‌رفت شانس رهبری ارکستر را پیدا نکند. مخصوصا اینکه او این روزها باردار است.

بابک رضایی مدیر عامل انجمن موسیقی ایران با اعلام این مطلب وضیح داد: بعد از حضور موفق شهداد روحانی به‌عنوان رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران قبل از تعطیلات تابستانی خود تمرینات‌اش را با حضور نازنین آقاخانی پی می‌گیرد و بعد از تعطیلات (بعد از ماه مبارک رمضان) نیز مجددا با حضور ایشان تمرین دارد.

وی تصریح کرد:بنایی بر اجرای ارکستر سمفونیک با رهبری نازنین آقاخانی نیست بلکه در ادامه برنامه‌های ارکستر برای حضور رهبران مهمان در نظر داریم برای فعالیت مداوم و تمرینات گروه از حضور ایشان بهره بگیریم تا علاوه بر تجربه‌های متفاوت، سطح کیفی ارکستر هم افت نکند.

همچنین درباره احتمال ختم شدن تمرینات فعلی ارکستر با اجرای این رهبر توضیح داد: برنامه‌ریزی ما فعلا بر تمرین گروه با ایشان است، چه بسا که تا کنون تمام تمرینات ارکستر سمفونیک با رهبرهای مختلف الزاما به اجرا ختم نشده است.

رضایی همچنین به حضور سهراب‌کاشف به عنوان دیگر رهبر ارکستر مهمان اشاره کرد و افزود:بعد از تعطیلات و همزمان با عید سعید فطر، سهراب کاشف رهبری مهمان ارکستر را عهده‌دار می‌شود و در حال حاضر برنامه ایشان هم فقط برای تمرین پی‌ریزی شده است.البته امکان اجرای گروه با ایشان وجود دارد.

مدیر عامل انجمن موسیقی ایران تنها برنامه قطعی اجرای ارکستر سمفونیک را با رهبری مجید انتظامی دانست و به ایسنا گفت:ارکستر سمفونیک قطعه سمفونی «مقاومت» از ساخته‌های انتظامی را به مناسبت هفته دفاع مقدس در تهران و چند مرکز استان اجرا خواهد کرد.

نازنین آقاخانی، 30 سال سن دارد و چندی پس از رفتن شهرداد روحانی از ایران به تهران سفر کرد. او تا به حال چند جلسه با ارکستر سمفونیک تهران قطعاتی را تمرین کرده است. او همان رهبر میهمانی است که طی هفته‌های گذشته بارها و بارها درباره‌اش صحبت شده بود و نامی از او ذکر نمی‌شد.

این رهبر ارکستر ایرانی‌الاصل است، اما در وین زاده و بزرگ شده است. آقاخانی به تازگی از اتریش به ایران آمده و پیش از این با ارکسترهای زیادی در اروپا همکاری داشته است.

آقاخانی فعالیت موسیقی را از کودکی با نواختن پیانو آغاز کرد و بعد از آن آهنگسازی و رهبری ارکستر کرده است. او همچنین آشنایی خوبی با موسیقی معاصر، موسیقی تئاتر و اپرا دارد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات