تبلیغات

تبلیغات

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»

ایده گرفتم؛ تقلید نکردم
آلبوم چکاوک که چندی پیش وارد بازار موسیقی شد حاصل زحمات جوانانی است که دغدغه به روز کردن موسیقی سنتی با حفظ اصالت آن را دارند. این هنرمندان با ساخت آلبومی ‌براساس برنامه گلهای رادیو هم جوانان علاقه مند به این سبک موسیقی را جذب خود کرده اند و هم حسی نوستالژیک را برای کسانی ایجاد کرده اند که سال‌ها پیش شنونده این برنامه بودند، پیمان خازنی آهنگساز و محسن شاهرودی خواننده این آلبوم هستند. گفت‌وگویی با محسن شاهرودی خواننده این اثر داشتیم که می‌خوانید:
 
تاکنون استقبال از آلبوم چکاوک چطور بوده؟
این آلبوم با نگاه نو به موسیقی و ارتباط با نسل جوان ساخته شد با این هدف برآوردی که تا کنون از انتشار این آلبوم داشته ایم مثبت بوده و استقبال خوبی از سوی مردم بخصوص جوان‌ها شده است و این برای من جای خرسندی است که هم منتقدان شنونده این اثر بوده‌اند هم عامه مردم، البته پاسخ دهنده اصلی این پرسش مردم هستند و آنها باید درباره این آلبوم قضاوت کنند.
از قطعات این آلبوم بگویید؟

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
آلبوم «چکاوک» به سبک برنامه‌های «گل‌ها» در رادیو ساخته شده است که در برگیرنده تصنیف آسمانی با شعری از پروین فراهانی، دو نوازی تار و پیانو با دکلمه صالح‌علا بر شعری از حافظ در مایه اصفهان، مقدمه دشتی، دو نوازی تار و پیانو با دکلمه صالح علا بر روی شعر حافظ، تصنیف آتش دل با شعری از حافظ و بداهه‌نوازی نی در مایه دشتی، تصنیف جرعه جام با شعری از حافظ و تکنوازی‌ نی در مایه اصفهان و قطعه‌ بی‌کلام پیغام دل، تکنوازی سنتور و تصنیف پیغام دل با شعری از خودم در مایه دشتی است.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
چرا تصمیم گرفتید به این سبک کار کنید؟ و از آنجایی که چکاوک اولین آلبوم شماست چرا کار جدیدی ارائه نکردید که امضای خودتان پای آن باشد؟

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
تمام قطعات این آلبوم جدید است و ما تنها به لحاظ فرم بر اساس برنامه گلها کار کردیم و سازبندی به جز برنامه ۲ با سازبندی برنامه گل‌ها متفاوت است و ما جایی از پیانو با کوک استاندارد استفاده کردیم، برنامه گل‌ها از گنجینه‌های موسیقی ایرانی است و حسی نوستالژیک را در شنونده ایجاد می‌کند ما در این آلبوم نگاهی نو به آن برنامه داشته‌ایم و امیدوارم که در ارائه این اثر موفق عمل کرده باشیم.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
موسیقی‌هایی از نوع برنامه گلها چه ویژگی‌هایی دارد که جوانان را جذب خود می‌کند؟
فکر می‌کنم تأثیر عمده آن از انتخاب اشعار بوده مثلاً استاد بنان هم در انتخاب اشعار بسیار مردمی‌عمل می‌کرد هم شخصیت بسیار مردمی‌داشتند انتخاب ملودی نیز در این تأثیر گذاری اثر بسزایی دارد.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
چرا محمد صالح علا را برای دکلمه‌های این آلبوم انتخاب کردید؟ قطعاً حضور ایشان به دیده شدن آلبوم کمک کرد.
آقای صالح علا صدای خاصی دارند و صدای ایشان در دکلمه شعر کلاسیک کمتر استفاده شده و فکر می‌کنم اشعار حافظ با صدای ایشان شنیدنی‌تر باشد. ایشان صدای ساده، بی تکلف و درعین حال گیرایی دارند که حتی وقتی به عنوان مجری صحبت می‌کنند تأثیر مثبتی بر مخاطب خود می‌گذارند،حضور آقای صالح علا برای ما انرژی بخش بود.

موسیقی سنتی به روز نشده و به همین دلیل جوانان جذب آن نمی‌شوند، این دغدغه در شما به عنوان یک جوان وجود دارد، حالا چه باید کرد تا موسیقی سنتی به روز شود؟
انتخاب اشعار کمک مهمی‌ به روز کردن موسیقی سنتی می‌کند. ما شاعران معاصر توانمندی داریم اما باز شاهد اجرای اشعار گذشتگان در آلبوم‌های موسیقی سنتی هستیم. لحن خواننده، انتخاب ملودی‌ها و … به این به روز شدن کمک می‌کند اما همواره باید مراقب باشیم تا کاری نکنیم به اصالت موسیقی سنتی ضربه وارد شود.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
از آنجایی که این اثر بر اساس برنامه گل‌های رادیو ساخته شده، حضور شما چقدر در اثر مشهود است؟
من در خواندن این کار تلاش کردم از همه بزرگان آواز از جمله استاد شجریان، بنان و… بهره ببرم اما به طور کلی در همه بخش‌ها سعی کردم خودم باشم و تقلیدی از کسی نداشته باشم.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
قصد ندارید جدی‌تر به شعر و ترانه سرایی فکر کنید؟
به نظر من برای اینکه شاعر و ترانه سرایی موفق بود باید مطالعه داشت. دوست دارم اگر قرار است به صورت جدی وارد این حوزه شوم باید به صورت حرفه ای مطالعه داشته باشم و با سواد کامل در این حوزه فعالیت کنم.
در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
هم اکنون مشغول آماده سازی آلبوم دیگری با پیمان خازنی هستم به طوری که تاکنون ملودی سازی‌ها انجام شده و بعد از گرفتن مجوز اشعار، ضبط آن را شروع می‌کنیم.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»
برای اجرای کنسرت برنامه‌ای دارید؟
منتظرم مردم ارتباط بیشتری با این آلبوم برقرار کنند و قطعات دیگری از من منتشر شود، برای کنسرت هم برنامه‌هایی دارم.

محسن شاهرودی خواننده آلبوم «چکاوک»

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات