تبلیغات

تبلیغات

آتروما

مجموعه : پزشکی و سلامت

تصلب شرایین (سفت شدن شریان ها)، آترواسكلروز و آتروما (Atheroma) همگی یك چیز هستند. وقتی كه شما به دنیا می آیید، رگهای خونی شما قابلیت ارتجاعی و الاستیك خوبی داشته و خون می تواند به راحتی از داخل آنها عبور نماید. اما بعد از چند سال، چربی ها شروع به رسوب كردن در دیواره رگهای شریانها می كنند. این رسوبها كم كم خود را به صورت توده ای ایجاد كرده، شریانها را تنگ نموده و باعث می شوند كه جریان خون شریان ها كاهش یابد.وسعت این تغییرات و میزان بروز آنها، بستگی به مقدار چربی كه در خون وجود دارد (بویژه كلسترول LDL) در افراد مختلف، متفاوت می باشد. افرادی كه دارای میزان بالایی از كلسترول LDL در خونشان هستند، احتمال بیشتری دارد كه به آترومای شدید دچار شوند، اما بعضی از تغییرات ممكن است وقتی كه سن ما به میانسالی می رسد در همه ما ایجاد شوند.
همچنان كه قطعات آتروما افزایش می یابد، دیواره شریانها ضخیم تر و ضعیف تر شده و به تدریج باعث كاهش عبور جریان خون از آنها می شود. این روند می تواند در هر عضوی از بدن ایجاد شود، بنابراین آترومای شریانهای مغز ممكن است منجر به بروز سكته مغزی شود، آترومای شریانهای دست و پا می توانند موجب قانقاریا وئ قطع عضو گردند و نیز آترومای شریانهای كرونری قلب می تواند منجر به سكته قلبی شود.
روند سفت شدن شریانها (تصلب شرایین) به طور تعجب انگیزی می توانند به صورت تكه تكه در سراسر بدن و بخصوص در شریانهای كرونری ایجاد شوند. باریك شدن می تواند فقط در تمام یك شریان یا قسمتی از یك شریان ایجاد شود و این موضوع می تواند در نحوه تصمیم گیری بریا درمان آن بسیار اهمیت داشته باشد.
در بیماری كرونری قلب، پزشكان اغلب به بیماران خود می گویند كه یك، دو یا سه رگ قلب آنها دچار مشكل شده است. در مواردی كه آنها می گویند سه رگ دچار مشكل شده است منظور این است كه دو شاخه اصلی شریان كرونری چپ به همراه شریان كرونری راست گرفتار شده است. معمولاً گرفتاری یك یا دو شریان كرونری را می توان با استفاده از داروها یا آنژیوپلاستی درمان نمود، اما وقتی كه هر سه شریان كرونری دچار مشكل هستند، معمولاً نیاز به عمل جراحی “بای پس” می باشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات