تبلیغات

تبلیغات

آنتی ژن اختصاصی پروستات

مجموعه : پزشکی و سلامت

امروزه تبلیغات زیادی در مورد یك آزمایش نسبتاً جدید خون به نام “آنتی ژن اختصاصی پروستات” (PSA) می شود كه از آن به عنوان یك روش تشخیص زودرس سرطان پروستات یاد می شود. دانستن مطالبی در مورد این آزمایش، اهمیت زیادی دارد.آنتی ژن اختصاصی پروستات، ماده ای است كه فقط توسط پروستات ساخته می شود و قسمتی از مایعی می باشد كه پروستات به منی اضافه می كند. مقداری از PSA به داخل خون ریخته می شود كه می توان مقدار آن را اندازه گیری كرد. وجود ماده PSA در خون آقایان طبیعی می باشد. وقتی یك پزشك درخواست آزمایش PSA می كند، او می خواهد بداند كه چه مقدار PSA در خون وجود دارد. مقدار PSA موجود در خون، از پروستات نشت كرده است. هرچه پروستات بزرگتر باشد، مقدار PSA كه به داخل خون نشت می كند هم بیشتر خواهد بود. بنابراین هرچه سن شما بیشتر شود و پروستاتتان بزرگتر گردد، مقدار PSA خونتان هم افزایش می یابد.
بعضی از بیماریهای پروستات باعث می شوند كه مقدار نشتی PSA به داخل خون بیشتر شود. این وضعیت در سرطان پروستات دیده می شود و به همین دلیل است كه برای كشف سرطان پروستات در افراد، از آزمایش PSA استفاده می كنند.
سایر بیماریهای پروستات حتی باعث نشتی بیشتر PSA می شوند. برای مثال، مقدار PSA ممكن است وقتی كه پروستات دچار عفونت شده است خیلی بالا برود. همچنین بعد از عمل جراحی پروستات یا حتی به دنبال یك معاینه با سیستوسكوپ یا وصل كردن سوند، مقدار PSA خون افزایش می یابد.
از آنجائی كه افراد مسن تر دارای پروستات بزرگتری هستند و همچنین بیشتر دارای بیماریهای غیرسرطانی پروستات مثل التهاب پروستات (پروستاتیت) می باشند، میانگین PSA در آقایان 75 ساله بیشتر از آقایان 55 ساله است. بنابراین اگر PSA شما بیشتر از حد طبیعی است، این بدان معنی نیست كه شما حتماً دچار سرطان پروستات هستید، بلكه ممكن است دچار بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا سایر بیماریهای آن باشید.
آزمایش PSA برای پی بردن به وجود سرطان پروستات در افراد، بسیار مفید می باشد اما نتایج این آزمایش باید دقیقاً تفسیر شود. اگر مقدار PSA خیلی بالا برود، معمولاً نشان دهنده وجود سرطان پروستات است. اگر مقدار PSA فقط اندكی بالا برود، باید آن را به حساب بزرگ شدن یا سایر بیماریهای پروستات گذاست. قطعاً قبل از اینكه تشخیص سرطان پروستات را برای فردی بتوان اعلام نمود باید آزمایشهای بیشتری انجام داد. تشخیص معمولاً با نمونه برداری (بیوپسی) از پروستات با استفاده از یك سوزن باریك و مشاهده آن در زیر میكروسكوپ تأیید می گردد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات