تبلیغات

تبلیغات

امام زمان (عج) روح سراسری عالم امكان است

مجموعه : مجله خبری
امام زمان (عج) روح سراسری عالم امكان است
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مجتبی تهرانی، این مرجع تقلید شیعیان در سخنانی كه روز گذشته در مسجد جامع بازار تهران عنوان كرد، با اشاره به حدیث «الْحُجَّةُ قَبْلَ الْخَلْقِ وَمَعَ الْخَلْقِ وَبَعْدَ الْخَلْقِ» گفت: ابان بن تغلب از امام صادق (ع) نقل می‌كند كه حضرت فرمودند: حجّت قبل از خلق و با خلق و بعد از خلق است.
وی ادامه داد: «حجّت» در این روایت كنایه از وجود مقدّس امام است و اشاره به این جهت است كه خداوند متعال قبل از ایجاد ممكنات، اوّل نور مقدّس امام را خلق كرده است و این نور همین‌طور همراه این موجودات هست؛ و بعد از آنكه این نشئه به پایان می‌رسد؛ باز هم این نور هست و پایان پذیر نیست و این نور مقدس حجّت و امام است.
آقاتهرانی در خصوص ولادت امام زمان (عج) گفت: اینكه گفته می‌شود نیمه شعبان وجود مقدّس امام زمان (صلوات الله علیه) متولد شده است، بروز و ظهورش در این عالم نیمه شعبان است وگرنه دست قدرتِ حق تعالی قبل از خلقت موجودات،‌ این انوار مقدّسه را كه نور واحدند خلق كرده بود.
این استاد اخلاق با اشاره به تعبیر «لَوْلا الْحُجَّةُ لَسَاخَتِ الارْضُ بِاَهْلِهَا وَ بِیُمْنِهِ رُزِقَ الْوَری وَ بِوُجوُدِهِ ثَبَتَتِ الْأَرْضُ وَ السَّمَاء» گفت: اگر روح نباشد،‌جسم از هم می‌پاشد. روح كه برود، ‌بدن متلاشی می‌شود. آنگاه سرپا هستم كه این روح سراسری باشد؛ اینكه من به این جسم غذا می‌رسانم برای خاطر روح است.
وی در تبیین معنای «بِیُمْنِهِ رُزِقَ الْوَری» اظهار كرد: به یُمن روح است كه بقیه سلول‌های بدن تغذیه می‌شوند. سلول‌ها‌ هر كدام برای خودشان جان دارند؛ اما تحت سلطه آن روح سراسری هستند. آنها هم كه تغذیه می‌شوند برای خاطر روح سراسری است. تمام این عالم كه از ناحیه خداوند مرزوق‌اند، برای وجود مقدس اوست كه روح سراسری عالم امكان است؛ كه اگر نباشد مثل بدنِ بدون روح از هم می‌پاشد.
آیت‌الله مجتبی تهرانی در پایان سخنان خود تصریح كرد: ‌نیمه شعبان روز بروز آن حجّت است؛ نه اینكه نعوذ بالله روز خلقت و تولّد آن حجّت باشد. وگرنه وجود مقدّس امام قبل از خلقت بقیّه ممكنات است.
 

تبلیغات