تبلیغات

تبلیغات

آلرژی

مجموعه : پزشکی و سلامت

آلرژی یا حساسیت واژه ای یونانی است که از ترکیبی از دو کلمه “allos” به معنی “دیگر” و “ergon” به معنی “عکس العمل” تشکیل شده است – که این ترکیب معنای “عکس العمل به چیز دیگر” ی را می دهید.
تشریح

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهراً بی ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می دهند. برای مثال گرده گیاهان، می تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریباً از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

هنگام وقوع یک عکس العمل آلرژیک، چه اتفاقی روی می دهد؟

هنگامی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت زا قرار می گیرد، چند اتفاق می افتد: 1. بدن برای مبارزه با ماده مذکور، شروع به تولید نوع خاصی پادتن یا آنتی بادی (Antibody) میپردازد که IgE نام دارد. 2. آنتی بادیها به نوعی سلول خونی که مست سل mast cell نام دارد متصل می شوند. این سلولها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی زا است، فراوانند. 3. مست سلها با انفجار خود مواد شیمیایی مختلفی از جمله هیستامین histamine آزاد می کنند که عامل اصلی بروز بسیاری از علایم آلرژی است که از جمله این علایم می توان به خارش گلو و آب ریزش بینی اشاده نمود. اگر ماده حساسیت زا در هوا باشد، عکس العمل آلرژِیک در چشمها، بینی و ریه رخ می دهد و اگر این ماده خورده شود، عکس العمل آلرژیک در دهان، معده و سایر بخش های دستگاه گوارش بروز می کند. گاهی مواد شیمیایی تولید شده در بدن به قدری زیاد است که علایم بسیار حادی نظیر کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی نیز به وجود می آیند.

علایم آلرژی

نشانه های آلرژی را می توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم نمود. • عکس العمل خفیف، شامل نشانه هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. علایم خفیف به بخش های دیگر بدن منتقل نمیشوند. • نشانه عکس العمل متوسط، در بخش های مختلف بدن منتشر می شوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود. • عکس العمل حاد که آنافیلاکسیس (anaphylaxis) نام دارد، نادر است و یک موقعیت خطرناک و از جمله مواردی است که درمیان فوریتهای پزشکی قرار دارند. در چنین مواردی، آلرژی در تمام بدن منتشر می شود. این حالت ممکن است با مجموعه ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شود و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدیتری چون درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال داشته و در عین حال درجه التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی برسد که تنفس و بلع بسیار مشکل شود. • اغتشاش ذهنی و سرگیجه نیز از جمله علایم حساسیت هستند زیرا مشکل آنافیلاکسیس باعث کاهش شدید فشار خون نیز می شود

آیا همه دارای نوعی آلرژی هستند؟

خیر. اکثر حساسیتها، ارثی هستند و از والدین به فرزندان منتقل می شوند. اشخاص می توانند توانایی ابتلا به آلرژی را نیز ارث ببرند و در عین حال به هیچ ماده خاصی حساس نباشند و فقط نقش انتقال دهنده را بازی کنند. هنگامی که یکی از والدین به نوعی از حساسیت مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزند او 50% و اگر هردو آنها آلژیک باشند، این مقدار به 75% میرسد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات