تبلیغات

تبلیغات

علامه قزوینی ۴۵۰ آیه قرآن را مرتبط با منجی می‌داند

مجموعه : دینی
علامه قزوینی ۴۵۰ آیه قرآن را مرتبط با منجی می‌داند


استاد حوزه علمیه کوثر تهران با بیان اینکه قرآن‌کریم به طور صریح از امام زمان (عج) نامی نبرده است، گفت: در کتاب «مهدی موعود» به قلم علامه قزوینی، نزدیک به ۴۵۰ آیه که به شخص صاحب الامر اشاره دارد، بیان شده است.
فرزانه فخرایی، مدرس حوزه علمیه کوثر تهران در گفت‌و‌گو با فارس ، پیرامون وجود منجی در آیات قرآن کریم گفت: در آیات قرآن به صورت مستقیم نامی از امام زمان (عج) نیامده است، اما این موضوع که ایشان ادامه‌دهنده رسالت انبیاء هستند به صراحت بیان شده است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در آیه شریفه «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» (۹ صف/ ۳۳ توبه) و یا در آیه دیگری «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» آمده است که خداوند، پیامبر (ص) را فرستاد تا او را بر تمامی ادیان پیروز گرداند.
وی با اشاره به این مطلب که در زمان زنده بودن پیامبر (ص) چنین امری تحقق نیافته است، خاطرنشان کرد: این وعده الهی هنوز تحقق پیدا نکرده است و با ظهور امام زمان (عج) به صورت کامل محقق می‌شود و وعده الهی خلاف‌ناپذیر است.سایت پاتوق  ۹۸ دات کام
این محقق علوم قرآنی با تأکید بر وجود روایاتی مبنی بر گردآمدن ادیان دیگر در زیر چتر اسلام گفت: طبق آیات قرآن، این امر در زمان حکومت اباصالح‌المهدی (عج) به وقوع خواهد پیوست.
فخرایی در ادامه افزود: در کتاب «مهدی موعود» به قلم علامه قزوینی، نزدیک به ۴۵۰ آیه که به شخص صاحب الامر اشاره دارد، بیان شده است. در برخی کتاب‌های دیگر، بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ آیه قرآن مرتبط با منجی و موعودبیان شده است.
وی در رابطه با بیان دشمنی یهود با مسلمانان در آیات قرآن افزود: یهودیان شدیدترین دشمنی را با مسلمانان دارند و این دشمنی تا روز قیامت ادامه خواهد داشت. بنابراین در مورد قیامت سه مصداق وجود دارد که یکی از این مصادیق روز ظهور امام زمان (عج‌) است.
مدرس حوزه علمیه کوثر خاطرنشان کرد: بیان موضوعاتی هم‌چون نابودی یهودیان با ظهور امام زمان (عج) صحت ندارد، اما در اینکه دشمنی‌ها ادامه نخواهد داشت، شکی وجود ندارد.
وی در مورد سرنوشت زمین و عاقبت آن در قرآن چنین اظهار داشت: در آیه «وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ» (قصص ۵) بیان می‌شود که آخر دنیا به کجا می‌رسد و خداوند عالم، بی‌هدف دنیا را خلق نکرده است و این مومنان هستند که حاکمان دنیا خواهند شد.
فخرایی در پایان سخنان خود با اشاره به آیه ۵۵ سوره مبارکه نور خاطرنشان کرد: در این آیه، خداوند وعده کرده است که حکومت زمین به دست صالحان خواهد رسید و مؤمنان وارثان زمین خواهند بود.
 

تبلیغات