تبلیغات

تبلیغات

پیوند تمام اعضای صورت !!! ( تصویری )

مجموعه : دانش و فناوری
پیوند تمام اعضای صورت !!! ( تصویری )
جراحی پیوند اعضا، روز به روز در حال پیشرفت است و هر بار پزشکان موفق می‌شوند که اعضای جدیدی را پیوند بزنند. جراحی پیوند اعضای چهره برای اولین بار در سال 2005 انجام شد، اگر چه هرگز تمام اعضای چهره پیوند نخوردند. اما در اسفند ماه گذشته، برای اولین بار، جراحی پیوند تمام اجزای چهره روی یک مرد جوان اسپانیایی  صورت گرفت و حالا، برای اولین بار، این مرد 31 ساله که اسکار نام دارد، با چهره جدیدش در مقابل دوربین رسانه‌ها قرار گرفته و صحبت کرده است. اسکار در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود که در بیمارستانی انجام شد که عمل جراحی در آن صورت گرفته بود، از پزشکان خود و خانواده اهداکننده تشکر کرده است.
 

بر اساس گزارشی که اسوشیتدپرس در این باره منتشر کرده، 5 سال پیش، ‌اسکار که یک کشاورز معرفی شده است، بر اثر شلیک تصادفی گلوله، دچار آسیب شدید در ناحیه صورت شد که باعث شد از آن به بعد نتواند درست نفس بکشد یا حتی غذا بخورد. پزشکان  طی یک جراحی 24 ساعته، تمام اعضای چهره فرد اهداکننده را، شامل چانه، استخوان‌های فک، استخوان‌های گونه، پلک‌ها، بینی و ….. جدا کردند و آن‌ها را مانند یک ماسک روی صورت اسکار قرار دادند.

 پیوند تمام اعضای صورت !!! ( تصویری )
پیوند تمام اعضای صورت !!! ( تصویری )

 پیوند تمام اعضای صورت !!! ( تصویری )

 

 
اسکار حالا می‌تواند بنوشد و غذاهای سبک بخورد. وی دو ماه است که حرف می‌زند، البته طی مصاحبه مطبوعاتی نشان داد که هنوز حرف زدن برایش کار بسیار دشواری است، اما پزشکان امیدوارند که طی 12 تا 18 ماه آینده بتواند کنترل ماهیچه‌های چهره خود را به دست بیاورد. یکی از نشانه‌های خوب این جراحی، این بود که 4 هفته بعد از جراحی، روی پوست صورت اسکار مو روییده بود و او مجبور شده بود ریشش را اصلاح کند.

البته این جراحی برای اسکار و خانواده‌اش خیلی دشوار بوده است. اسکار دو بار به شدت پس زدن اعضای پیوندی را تجربه کرده است. اولین بار 4 هفته از پیوند گذشته بود و دومین بار 2 تا 3 ماه از پیوند گذشته بود. هر دو بار پزشکان به کمک دارو توانستند چهره جدید را حفظ کنند.

خواهر اسکار در مصاحبه با مطبوعات گفته که اسکار خیلی امیدوار است که بتواند به زندگی عادی برگردد. وی می‌افزاید: «‌اسکار آرزوهای خیلی ساده‌ای دارد. او می‌خواهد بتواند در خیابان قدم بزند بدون این که همه برگردند و به او نگاه کنند. یا دلش می‌خواهد با بقیه اعضای خانواده‌اش دور یک میز غذا بخورد، کارهایی که همه ما طی زندگی روزمره خود به راحتی انجام می‌دهیم.» باید دید با گذر زمان، واکنش بدن اسکار نسبت به این چهره جدید چه خواهد بود و آیا این چهره جدید مانند چهره خودش خواهد شد.

 

تبلیغات