تبلیغات

تبلیغات

آگاهی از وضعیت طبیعی پستان ها

مجموعه : پزشکی و سلامت

در گذشته به خانمها توصیه می شد كه پستان های خود را به طور دقیق و منظم در روزهای خاصی از دوره قاعدگی خود معاینه نمایند. تعجب آور نیست كه این كار باعث بروز احساس نگرانی و اضطراب در بعضی خانمها می شد. بعضی دیگر از خانمها نیز در صورت عدم انجام این كار احساس گناه می كردند و در صورتی كه بعدها مشكلی در پستانشان ایجاد می شد، خود را مقصر می دانستند. امروزه اكثر پزشكان این نظر را دارند كه مهمترین چیز برای خانمها، شناختن پستانشان می باشد و در صورتی كه خانمها تغییری در پستانشان مشاهده كردند باید سریعاً به پزشك مراجعه نمایند. برای آگاهی یافتن از وضعیت پستانهایتان، ابتدا باید بدانید كه شكل پستانهایتان چگونه است. شما باید عادت نمایید كه گاهی اوقات بعد از اینكه دوش گرفتید یا وقتی كه لباسهایتان را می خواهید عوض كنید، چند لحظه ای پستانهای خود را در آینه مشاهده نمایید. در چنین مواقعی با بلند كردن دستهایتان به بالا، توجه نمایید كه چگونه پستانهایتان هم بالا می رود، بدین ترتیب شما به
وضعیت طبیعی پستان خود آشنا خواهید شد. چیزی كه شما باید به دنبال آن بگردید، تغییراتی است كه در شكل پستان ایجاد شده است مثل متورم شدن پستان، كشیدن شده پوست آن و یا تغییراتی در نوك پستان.
شما همچنین باید بدانید كه چگونه پستانهای خود را لمس و احساس نمایید. از هیچ خانمی نمی توان این انتظار را داشت كه در اولین باری كه پستانش را لمس و معاینه می كند موفق به پیدا كردن یك توده در آن شود. قبل از اینكه شما بتوانید در مورد پستان خود قضاوت كنید، نیاز به كسب تجربه دارید. اكثر پستانهای خانمها تا حدودی قلنبه قلنبه و ناهموار می باشد، مخصوصاً در روزهای قبل از وقوع عادت ماهانه این حالت بیشتر دیده میشود. بعد از عادت ماهانه، این ناهمواریهای پستان كمتر شده و حتی ممكن است ناپدید شود. شروع به لمس كردن پستانهایتان به مدت چند روز نمایید تا كاملاً با بافت و ساختمان آن آشنایی پیدا نمایید و بدانید كه در طول دوره قاعدگی تان چه تغییراتی در آن ایجاد میشود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات